Třikrát a dost. EA potřetí vydali na Switch stejný fotbal

Dvakrát zrecyklovaná FIFA 19 se loni vrátila jako FIFA 20 a letos jako FIFA 21. Za 50 eur

Zdroj: EA
12. 10. 2020
Název hry: FIFA 21 Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 9. 10. 2020 Platformy: , , , , , , Žánr:

O sportovních hrách, které vycházejí každý rok, kritici s oblibou říkají, že jde jen o placenou aktualizaci soupisek. Neplatí to určitě vždy a o všech sériích, to by bylo k jejich vývojářům nespravedlivé. A někdy se koneckonců přihodí, že samotný vydavatel uzná, že neposílá na trh plnohodnotný upgrade, jako se tomu letos stalo u hry eFootball PES 2021 od Konami, která je k dispozici za sníženou cenu. Jenže situace okolo série FIFA na Switchi fanouškům pije krev už druhým rokem a nezdá se, že by se blýskalo na lepší časy.

Nejenže cestovní verze nenabízela srovnatelný obsah se zbytek platforem, ale počínaje ročníkem FIFA 19 se v podstatě přestala vyvíjet úplně, stěžují si fanoušci

Nutno hned na začátku říct, že EA zaujali k nejnovější konzoli od Nintenda od jejího vydání dosti vlažný postoj. FIFA 18 nechyběla, ale pak zájem o tuto platformu ochabl, což opakovaně připouštěli i zástupci vydavatele, i když s podivným argumentem, že podle jejich průzkumu nemají fanoušci o hry od EA na Swicthi zájem. Zatímco prodeje hybridní konzole rostly raketovým tempem, Electronic Arts uvedli na trh jen menší hry jako Fe a opožděně i Unravel Two. Po vydání remasteru Burnout Paradise se zdá, že se konečně začalo blýskat na lepší časy s oznámením portů Need For Speed: Hot Pursuit, Apex Legends, Lost in Random a spekuluje se také o trilogii Mass Effect. Jediným pravidelným zástupcem nových velkých her byla ale v posledních letech právě série FIFA.

Nové díly vycházely každý rok. Jenže ouha. Nejenže cestovní verze nenabízela srovnatelný obsah se zbytek platforem, ale počínaje ročníkem FIFA 19 se v podstatě přestala vyvíjet úplně, stěžují si fanoušci. EA sice označují hru za takzvanou Legacy edici, ale toho si sváteční hráč nemusí na první pohled vůbec všimnout, nebo pochopit, co tento termín ve skutečnosti znamená. Když EA vydali v roce 2015 NHL 16 pro PS4 a Xbox One a NHL: Legacy Edition pro PS3 a Xbox 360, bylo to pochopitelné. NHL 17 o rok později už na staré konzole nevyšlo a Legacy edice byla přiznanou aktualizovanou verzí NHL 15 pro dosluhující hardware, která měla sérii na těchto systémech uzavřít. Proto ani neměla číslovku v názvu. Uzavřít, ne tuhle mrtvolu každý rok znovu křísit.

Ať už se mluví o jakýchkoli nových módech a funkcích, Switche se nic z toho netýká, a zjevně tak v EA přetrvává názor, že potenciální zákazníci z řad přibližně 60 milionů majitelů Switche si nezasluhují stejnou péči jako na ostatních platformách a větší pozornost.

V případě série FIFA ale vychází rok co rok na Switch nová hra. Tedy “nová”… Kopírky se rozjíždějí na plné otáčky. Ať už se mluví o jakýchkoli nových módech a funkcích, Switche se nic z toho netýká, a zjevně tak v EA přetrvává názor, že potenciální zákazníci z řad přibližně 60 milionů majitelů Switche si nezasluhují stejnou péči jako na ostatních platformách a větší pozornost. Zatímco Ubisoft nebo Bethesda konzoli Switch intenzivně podporují i novými tituly, pro EA se zdá být jen vděčným odbytištěm remasterů a portů menších her.

Dlužno dodat, že EA se netváří, jako by FIFA pro Switch byla plná novinek. “FIFA 21 Legacy Edition zahrnuje stejné prvky a funkce herního systému, které byly představeny ve FIFA 20, bez jakýchkoli novinek a velkých vylepšení,” píše samotný vydavatel na oficiálním webu. Jenže už neříká, že FIFA 20 zase kopírovala ročník 19. Hru navíc firma prodává za 50 eur a u nás vyjde přibližně na 1300 korun. Třešinkou na dortu pak je, že při vydání novinky 9. října stáhla z digitální distribuce předchozí ročník. Proč ostatně také prodávat stejnou hru levněji nebo ve více “variantách”?

Magazín k recenzi napsal, že EA dva roky po sobě zkopírovali samotnou hru, a proto IGN zkopírovalo pro novinku svoji loňskou recenzi a jen jí snížili známku. Na hrubý pytel hrubá záplata.

FIFA na Switch má už třetí rok stejné režimy i obsah, i když vývojáři aktualizovali podobu menu, aby odpovídala současné identitě. Oproti ostatním verzí přitom má port co dohánět a důvodem není vždy jen omezení dané výkonem hardwaru. FIFA pro Switch by naopak potřebovala každý rok něco přidat, aby se přiblížila ostatním verzím. Dokud se digitálně prodávala FIFA 20 pro Switch, informovala hráče, že se její obsah shoduje shoduje s předchozím ročníkem. Krabicovou verzi pochopitelně stále seženete, ale ani její cena nešla mnohde nijak závratně dolů.

Není divu, že fanoušci nazývají tento přístup jako chamtivost a ještě mnohem expresivnějšími výrazy. Na Metacriticu má FIFA 21 pro Switch naprosto zdrcující hodnocení od hráčů a v recenzi od IGN hra vyfasovala známku 2/10. Magazín k ní napsal, že EA dva roky po sobě zkopírovali samotnou hru, a proto IGN zkopírovalo pro novinku svoji loňskou recenzi a jen jí snížili známku. Na hrubý pytel hrubá záplata. Ve verdiktu pak autor Simon Cardy napsal, že vzhledem k dvojnásobné recyklaci stejného obsahu je cena titulu nehorázná. A pokud byl minulý ročník pro Switch urážlivý, letošní je jednoduše ostudný. Nelze než souhlasit, je to neomluvitelné jednání. A jasně demonstruje, v jaké “úctě” chová EA hráče na Switchi.

Situace na Switchi je smutnou připomínkou toho, kam až může problém dospět, když vydavatel nemá na dané platformě rivala, který by jej přiměl neustále vylepšovat svůj produkt.

Bylo by dost možná mnohem čestnější, kdyby EA nové ročníky vůbec nevydávali. Případně nabízeli jen placenou aktualizaci. A nebo alespoň nechali v nabídce starší zlevněné hry, aby se fanoušci mohli sami rozhodnout, zda má smysl koupí podporovat takový nový produkt. Takto si můžeme skoro za plnou cenu koupit dva roky starou hru s aktuálními soupiskami a přebraveným rozhraním. Nezbývá než doufat, že do souboje o zákazníky co nejdřív naskočí konkurence v podobě PES od Konami. Situace na Switchi je totiž smutnou připomínkou toho, kam až může problém dospět, když vydavatel nemá na dané platformě rivala, který by jej přiměl neustále vylepšovat svůj produkt.

Jestli jste snad někdy zklamaní z nových sportovních ročníků a máte dojem, že vývojáři nevložili do čerstvé hry dostatečně velké úsilí, zkuste si vzpomenout na tenhle příklad. V kombinaci s vysokou cenovkou totiž není Switch místem, kde je pro EA obtížné vydělat peníze, jak představitelé firmy naznačovali, ale kde je to naopak nesmírně snadné.

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru