Super Mario Bros. ve filmu (film), Trailer na filmového Maria se hráčům líbí, někteří kritizují obsazení

Trailer na Maria se hráčům líbí, někteří kritizují obsazení

Nerozumí, proč ho nemluví dabér Charles Martinet. Toho podporuje i dabérka Tara Strong

Zdroj: Illumination Entertainment
12. 10. 2022
Název: Super Mario Bros. ve filmu (film) Datum vydání: 6. 4. 2023

Ačkoli se první trailer k animovanému Super Mario Bros. ve filmu, který zamíří do kin příští rok, divákům i fanouškům líbí, možná vám neuniklo, že zde pro některé je jedna vada na kráse. I přes všechny pozitivní ohlasy se mezi nimi poměrně často objevuje jedna výtka, která směřuje k představiteli Maria, respektive k jeho hlasu. Herec Chris Pratt byl mnohými považován za zvláštní volbu už při představení tohoto obsazení, nyní se však někteří v tomto názoru utvrdili, když jej slyšeli poprvé promluvit. A další reakce se začaly po uvedení traileru rychle kupit.

Je vhodné dodat, že více než samotný herecký výkon Chrise Pratta či jeho pojetí role některým fanouškům spíše vadí samotný fakt, že se postavy slavného instalatéra hlasem neujme jeho dvorní dabér Charles Martinet. Ten svým hlasem Maria poprvé obdařil již v roce 1992, a to na dosti netradiční platformě – pinballovém automatu. Dlouho se mělo zato, že Mario Martinetovým hlasem poprvé promluvil až v roce 1995 ve vzdělávací hře Mario Teaches Typing, která ani nepředstavovala typický produkt Nintenda. Před několika lety Martinet sám potvrdil, že skutečně Maria namluvil už v Super Mario Bros. automatu, ale nebyl uveden kvůli tomu, že současně nedostal za svou práci zaplaceno. Nicméně vzhledem k tomu, že skutečně Maria dabuje dlouhých 30 let a v desítkách titulů, není divu, že se někteří fanoušci nevyrovnávají s touto změnou dobře.

Prattovu Mariovi je vytýkána jiná hlasová poloha, než jak je zvykem u Martineta, což je způsobeno i absencí typického přízvuku, pro který je Mario znám. Vzhledem ke specifičnosti tohoto hereckého projevu je však otázkou, jak by fungoval na větší ploše a napříč celým filmem, doposud byl spíše ke kratším promluvám. Je možné, že tvůrci neměli nutně v úmyslu nahradit Martineta větší hvězdou v podobě Chrise Pratta, ale z uměleckých důvodů zkrátka shledali, že současný Mariův či zkrátka Martinetův projev neodpovídá jejich potřebám a ve výsledku by nefungoval. Mario ovšem není jediná postava, kterou Charles Martinet pravidelně dabuje, změna se zde týká i Luigiho, jehož ve filmu dabuje Charlie Day. I Martineta však budeme moci ve filmu slyšet prostřednictvím blíže nespecifikované cameo role. Na druhou stranu se před pár měsíci Pratt vyjádřil v tom smyslu, že jeho hlas coby Maria bude „jiný, než cokoli jste kdy slyšeli“, na což je teď pochopitelně často poukazováno. Když si však dovolím osobní vsuvku, v tomto ohledu z traileru zatím nepřesvědčil ani mě.

Netrvalo to dlouho a internet ožil pokusy fanoušků dát Mariovi minimálně v traileru Martinetův hlas. Někteří tak učinili využitím replik z jiných her, ovšem nejen těch s Mariem. V jednom případě dokonce došlo k využití replik ze Skyrimu, kde Martinet daboval draka Paarthurnaxe, což jen ukazuje velký rozsah jeho hlasu i práce. Byl zde i pokus o vytvoření Martinetova hlasu pomocí umělé inteligence, i vlastní snahy o jeho imitaci. Řada těchto počinů získala desetitisíce až statisíce zhlédnutí, přičemž se fanoušci v komentářích utvrzují v tom, že nahradit Martineta byla chyba. Jiní se pustili do vyhledávání cizojazyčných verzí traileru a srovnávat Prattův výkon s dalšími dabéry. Oblibě se těší například italská verze a zejména ta francouzská, v níž si fanoušci pochvalují podobnou hlasovou stylizaci, jakou využívá právě Charles Martinet. Ten sám poděkoval fanouškům za projevenou laskavost: „Děkuju všem! Vaše láska a laskavost pro mě znamená víc, než si dokážete představit, a upřímně se dotkla mého srdce.“ To celé následovalo tweet další výrazné osobnosti hlasového herectví, dabérky Tary Strong, která se po boku nespokojených fanoušků rovněž vyjádřila k přeobsazení.

Tara Strong, kterou lze znát jako anglický hlas Twilight Sparkle z My Little Pony, Batgirl nebo Harley Quinn, sdílela na svém Twitteru svou fotku s Martinetem s poměrně krátkým komentářem „Měl by to být Charles“, bylo však zcela zřejmé, na co odkazuje. Později přidala o něco obsáhlejší tweet, v němž poukázala na samotné přeobsazení s tím, že „dabéři vloží do projektu srdce a duši nejméně na 20 let a pomohou vydělat miliony za merch, vydělat miliony studiím a udělat radost generacím po celém světě“, ale Hollywoodu je to jedno. Nakonec vyzvala fanoušky, aby se podělili o své vlastní fotografie a zážitky ze setkání s Martinetem.

Kromě toho se ovšem objevila i celá řada odpovědí, v nichž někteří rovněž poukazovali na to, že Martinet nemusí být vhodnou volbou pro možné delší promluvy, které patrně ve filmu bude Mario mít. Vzhledem k některým dalším reakcím Strong upřesnila, že nekritizuje výkon Chrise Pratta, z něhož jsme zatím slyšeli jen dvě krátké věty, jde jí však o Martineta a o to, že mu role ani nebyla nabídnuta: „Nikdo by neměl Chrise [Pratta] odsuzovat, je to fantastický herec… Jde jen o to, co je správné, a Charles měl tu roli dostat.“ Jeden komentující navíc tvrdil, že role mu nabídnuta byla, ale že ji Martinet odmítl kvůli náročnosti, což Strong vyvrátila.

Není neobvyklé, že pro potřeby podobných „velkých projektů“ se využívá jiných hlasů. To byl případ i hraného Ježka Sonica, kterého ve filmu namluvil Ben Schwartz. Nutno však podotknout, že Sonic za ta léta vystřídal ve hrách i seriálech celou řadu hlasů, po bouřlivých devadesátkách se ho ujali například Ryan Drummond, Jason Griffith a v současnosti především Roger Craig Smith. Navíc fanoušci v souvislosti se Sonicem řešili především jeho vzhled než hlas. Sám Pratt sice není dabérem, ale ani to nemusí v tomto případě vadit. Kromě samotného přeobsazení možná někteří zkrátka nepřekousnou jeho herecký projev, ale jak to celé nakonec bude znít, to si ještě budeme muset nějaký čas počkat. Super Mario Bros. ve filmu dorazí do českých kin 23. března 2023.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru