We Are Football, THQ Nordic, THQ Nordic chystá vlastní fotbalový manažer

THQ Nordic chystá vlastní fotbalový manažer

We Are Football chce konkurovat Football Manageru od Segy. Bohužel mu ale chybí licence

Zdroj: THQ Nordic
26. 3. 2021
Název: We Are Football Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: , Datum vydání: 10. 6. 2021

Ačkoliv historie tzv. fotbalových manažerů sahá desítky let do minulosti a zahrnuje hry jako Player manager, Championship Manager, český Czech Soccer Manager nebo FIFA Manager, jedinou současnou relevantní volbou na počítačích je Football Manager od Sports Interactive a Segy. Skoro se zdá, že ostatní souboj s tímhle behemotem vzdali, vyklidili své pozice a ti nejstatečnější se o zájem perou na mobilních platformách. V podstatě odnikud teď ale přichází zajímavá alternativa od studia Winning Streak Game a vydavatele THQ Nordic, která chce narušit stojaté vody a zkusit oslovit hráče, kterým se zdá Football Manager možná až zbytečně komplikovaný. Přivítejte hru We Are Football, která se představuje prvním videem, sadou obrázků a popisem základních funkcí, slibujících vedle správy týmu také budování zázemi nebo klubového muzea.

Hned na úvod je nutné poznamenat, že ačkoliv zmiňované studio nemá na kontě žádnou předchozí hru, pro vývoj We Are Football dokázali autoři zlákat hned několik veteránů, kteří se významnou měrou podepsali hned pod několik dílů série FIFA Manager. Jmenovitě jde o Geralda Köhlera, Rolfa Langenberga a Dirka Wintera, kteří mají podle tiskové zprávy THQ Nordic dohromady přes 70 let zkušeností. Společnými silami se snaží na zelené louce postavit hru, která by měla velmi rychle reagovat na zásahy hráče a nabídnout nejen zápasy, ale také možnost určit, jakým směrem se bude vyvíjet celý klub, včetně svého zázemí nebo vztahu s fanoušky. Ostatně, smyslem hry je podle popisu na Steamu budovat fotbalový klub po delší dobu, vhodně obměňovat kádr, stejně jako zaměstnance, rozšiřovat infrastrukturu, poskytovat fanouškům dostatečný servis a sledovat, jaké příběhy se kolem všech členů týmu tvoří. Vývojáři z Winning Streak Games navíc slibují, že některé části zázemí – zejména stadion a tréninkové centrum – budete moci pomocí předem připravených bloků stavět ve 3D.

Rozkročení mezi dvě zcela odlišně smýšlející skupiny hráčů je v některých bodech oficiálního popisu hry trochu zmatečné a na věty o rychlé přístupnosti či možnosti dokončit sezónu za jeden večer navazují další a další vyjmenovávání prvků.

Jak už bylo naznačeno výše, We Are Football se bez ohledu na nabízené možnosti snaží poskytnout určitou alternativu k Football Manageru a zcela otevřeně chce konkurovat cílením na začátečníky nebo hráče, kteří na odehrávání zápasů a celých sezón nemají tolik času. I díky tomu by se měla hra obejít bez komplexního tutoriálu, takže postupné odkrývání vlastností by mohlo probíhat až během vlastního hraní. Rozkročení mezi dvě zcela odlišně smýšlející skupiny hráčů je ale v některých bodech oficiálního popisu hry trochu zmatečné a na věty o rychlé přístupnosti či možnosti dokončit sezónu za jeden večer navazují další a další vyjmenovávání prvků, jako je správa financí, sponzorů, lidských zdrojů, celé sportovní organizace, vztahů s investory a kanonády dalších podobných věcí.

Ani strategická příprava a péče o jednotlivé hráče nepůsobí, jako kdyby chtěli dát vývojáři nohu z plynu, takže nad rámec obvyklých atributů budou mít hráči individuální speciální schopnosti, každý hráč má mít k dispozici psychologický profil, který sehraje důležitou roli při tvorbě celkové chemie týmu a nad to bude k dispozici také mládežnická část klubu, kde může každý manažer začít vychovávat budoucí hvězdy v podstatě od kolébky. Co se týče zápasů, vývojáři slibují úplně nový engine, který ale patrně neposkytne žádnou vizuální podobu podobně jako ve Football Manageru. Hra má zápas doprovodit pouze textem, má být na pozadí pokročile simulován na základě všech dostupných statistik a proměnných. Nebudou chybět poločasové rozhovory, do zápasů promluví i měnící se forma jednotlivých klubů, případně mezinárodní zápasy, během kterých se mohou vaši hráči zranit, nebo naopak zazářit a nechat narůst vlastní cenu.

Jak už jsme ale upozorňovali v titulku, We Are Football nenabídne licenci na kluby či hráče, což vývojáři otevřeně přiznávají a je to patrné i ze screenshotů. Jedinou výjimkou je německá Bundesliga a zatím se nezdá, že by si THQ Nordic dokázalo či chtělo opatřit další licence. Na tomto místě proto spoléhají na zájem komunity a v závěru podrobného popisu hry slibují editor. Každý z týmů si tedy může kdokoliv upravit podle svého a před startem hry si zvolit, zda budou data vycházet z oficiální databáze, nebo vlastní, upravené. Kromě editace pak bude možné i soutěže přidávat, včetně pravidel postupu a sestupu do vyšších, resp. nižších soutěží. Vývojáři rovněž počítají s ženským fotbalem a v závěru také logicky s grafickou úpravou i vlastní databází jmen spadajících do daného jazyka, aby při generování nových náhodných hráčů odpovídala konkrétním zemím.

S We Are Football se momentálně počítá pouze pro PC, hra by měla vyjít 10. června 2021.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru