The X-Files: Resist or Serve, Vivendi Universal Games, The X-Files: Resist or Serve

The X-Files: Resist or Serve

Vzpomínáme na nejlepší hru podle seriálu Akta X

14. 3. 2018
Název: The X-Files: Resist or Serve Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: , Datum vydání: 21. 5. 2004

Eugene Tooms, Čert z Jersey, Požírač duší, Žebrák, Peacockovi. To nejsou Petrovi spolužáci ze severu, ale jen některé z mnoha kultovních monster, s nimiž se během vyšetřování neobjasněných případů setkali zvláštní agenti Fox Mulder a Dana Scullyová v seriálu Akta X. Jedenáctá sezóna tohoto kultovního fenoménu právě vrcholí a spolu s ní se velmi pravděpodobně s celou ságou rozloučí i představitelé hlavních rolí.

Naneštěstí Akta X, či X-Files, chcete-li, patří mezi ty značky, které se navzdory nezpochybnitelnému úspěchu na televizní obrazovce nikdy nedokázaly prosadit ve světě videoher. Podobně jako v třeba případě Hvězdné brány se fanoušci paranormálních jevů museli spokojit s naprostým minimem herních adaptací. Jedna z nich však svými kvalitami přeci jen převyšuje prořídlou konkurenci. A protože nejen přítomností živ je hráč, rozhodli jsme se na ni zavzpomínat.

Vývojáři z nepříliš známého kalifornského studia Black Ops Entertainment v roce 2004 vydali survival horor pro PlayStation 2 X-Files: Resist or Serve. Šlo teprve o třetí titul v pořadí, který se inspiroval slavným seriálem. Svou kvalitou však předchozí dva pokusy výrazně předstihl, ačkoli dobové recenze mu moc nepřály. Kritici se možná až příliš upnuli na skutečnost, že hra se výrazně inspirovala sérií Resident Evil. Navzdory recyklaci osvědčené formulky, slabší grafice a technickým nedostatkům si ale počin právem získal srdce fanoušků.

Survival horor coby žánr Aktům X slušel a pokud jde o prolnutí hry a seriálu, dočkali se příznivci fenoménu prvotřídní péče. Události Resist or Serve jsou zasazené do sedmé sezóny a příběh se skládá z trojice vzájemně propojených “ztracených” epizod. Autorsky se dokonce na hře podíleli původní tvůrci, a tak lze bez nadsázky prohlásit, že jde o plnohodnotnou součást ságy.

Vyšetřování nejprve zavede nesourodou dvojici do městečka Red Falls v americkém Coloradu, v němž došlo k záhadným úmrtím, které mohou souviset s obviněním z čarodějnictví. Záhy se však příběh proplete s mytologickými epizodami seriálu a do hry vstoupí mimozemšťané, černý olej nebo klonování. V průběhu děje se dokonce podíváme až na dalekou Sibiř.

Vývoj hry byl oznámen koncem roku 2002, ale plánované datum vydání stanovené na další rok autoři nestihli. Nakonec Resist or Serve dorazil na pulty obchodů na jaře 2004. Důvodem, proč jste dost možná o hře nikdy neslyšeli, je, že vyšla jen na PlayStation 2. PC verze nikdy v plánu nebyla a z portu pro původní Xbox nakonec sešlo.

Pokud jde o srovnání se sérií Resident Evil, na pohled nejvíc Akta X připomínají Code: Veronica z roku 2000. I tady už se se pohybujeme v plně trojrozměrném prostředí a sledujeme akci z perspektivy třetí osoby. Nicméně na rozdíl od revolučního Resident Evilu 4, který vyšel rok po Resist or Serve, Akta X se stále spoléhají především na fixní kamery, jejichž občasný pohyb zatím nesleduje hlavní hrdiny zpoza jejich zad.

Když už se řeč stočila k protagonistům, je třeba vypíchnout, že si zahrajeme za Muldera i Scullyovou. Postavu si zvolíme hned na začátku hry a její průběh se pak liší v závislosti na tomto rozhodnutí. I když se pohybují v podobných lokacích, každý agent řeší paralelně vlastní úkoly, přičemž může narazit na odlišné postavy, nepřátele i hádanky. Hra za Foxe je přímočařejší a akčnější, zatímco Dana jako lékařka musí kupříkladu provést pitvu.

S pomocí baterky mohou hlavní hrdinové objevit skryté předměty anebo na chvíli vyvést z koncentrace nepřítele. I když se často Mulder a Scullyová pohybují hrou samostatně, jejich osudy se vzájemně proplétají a v průběhu řešení případu na sebe opakovaně naráží.

Fanoušky si autoři omotali kolem prstu tím, že hra skutečně působí dojmem nějaké ztracené části seriálu. Scénář napsal autor televizních epizod, v titulu zní hudba skladatele Marka Snowa a představitelé hlavních postav se zhostili svých digitálních dvojníků. Dabing pro hru vznikl v roce 2002 a jeho obsazení je hvězdné. Svou podobu i hlas propůjčili nejen David Duchovny a Gillian Anderson, ale i všichni ostatní herci, kteří se pravidelně objevovali v seriálu. Ve hře tak narazíte na zástupce ředitele Skinnera, Muže s cigaretou, Kryceka, Alvina Kershe i Osamělé střelce.

Resist or Serve se navíc nevyhýbá nejrůznějším vtípkům a narážkám na televizní Akta X i jejich tvůrce. Ulice ve městečku Red Falls například nesou jména epizod seriálu. Názvy jednotlivých dílů se podobně vývojáři inspirovali i při vymýšlení fiktivních plakátů ke snímkům v místní videopůjčovně.

Kromě toho titul nabízí i velké množství bonusového obsahu včetně rozhovorů, které si odemykáte v průběhu hraní. Menších vtípků a odkazů na slavné momenty a postavy je pak ve hře téměř nepřeberné množství. Co je ale možná ještě zajímavější, v některých případech se autoři dokonce pokusili vyplnit některá prázdná místa, která ve vyprávění seriál zanechal.

Čtrnáct let po vydání je možné nelítostně popsanou hru odsoudit jako beznadějně zastaralou. Pakliže se ale počítáte mezi fanoušky ságy, nemáte příliš na výběr. Ve své době hra nedokázala v tvrdé konkurenci obstát. S odstupem času, který je stejně neúprosným k hitům jako k propadákům, se ale její chyby nejeví jako tak zásadní.

Pokud vám tohle vzpomínání zahrálo na nostalgickou strunu, nezapomeňte nám to dát vědět, ať víme, jaký obsah vás zajímá. A nezapomeňte, pravda je někde tam venku.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru