The Day Before, MYTONA, The Day Before se odkládá z března na listopad

The Day Before se odkládá z března na listopad

Důvodem je napadení ochranné známky na název hry. Zmizela i stránka na Steamu

Zdroj: Fntastic
25. 1. 2023
Název: The Day Before Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: ,

Když jsme na začátku roku psali po delší době o velmi ambiciózně se tvářící survival akci The Day Before od studia Fntastic a následně tlumočili optimistická slova vývojářů o vydání 1. března, resp. blížícím se odhalení velké ukázky z hraní, ani jsme netušili, že o několik dní později budeme psát o odkladu na 10. listopad. Právě to ale vývojáři v noci na dnešek oznámili na sociálních sítích v návaznosti na zrušení stránky na Steamu. Důvodem je spor o ochrannou známku na název hry, kterou si nárokuje někdo jiný, o čemž se ale měli vývojáři dozvědět až 19. ledna letošního roku. Nyní tedy s právníky celou situaci řeší a pozastavují veškeré veřejné aktivity.

„Drazí fanoušci, bezprostředně před vydáním, Steam zablokoval stránku hry na žádost soukromé osoby, a to kvůli názvu The Day Before,“ uvádí vývojáři ve svém vzkazu. Vysvětlují, že hra byla oznámena v lednu 2021 a v tu chvíli byla ochranná známka volná a k dispozici. Po oznámení však měl někdo zareagovat rychleji než vývojáři a zaregistrovat si známku před tím, než to stihlo studio Fntastic. To vývojáři dokládají odkazem do databáze Patentového úřadu Spojených států, kde je jako vlastník ochranné známky uveden neznámý Sun Jae Lee. „Dosud jsme nebyli obeznámeni s těmito nároky. Zjistili jsme to 19. ledna 2023, když jsme obdrželi stížnost a žádost o kontaktování,“ uvádí zástupci Fntastic. Na druhou stranu ale vývojáři sebevědomě tvrdí, že situaci vyřeší, jen k tomu budou potřebovat víc času. V závěru svého vzkazu pak děkují fanouškům za podporu, naznačují, že na slibované video brzy dojde bez ohledu na okolnosti a věří, že budou moci vydat tu nejlepší možnou hru, až se podaří vyřešit všechny problémy.

Podezřelý odklad

Tady bychom mohli skončit a nechat případ The Day Before spát až do vydání videa či samotné hry. Faktem ovšem je, že celé oznámení a hlavně tak výrazný posun budí značné pochyby a hráči opět poukazují na to, že hra možná ani nemusí existovat nebo minimálně ne v takové podobě, jakou se snaží navodit dosavadní videa a obrázky. V první řadě je zvláštní nový přesný termín vydání, vzhledem k tomu, že hra měla být v těchto dnech dokončena a připravena na vydání už téměř za měsíc. Pokud tedy vývojáři potřebovali odložit hru kvůli nutnosti na ni ještě zapracovat, vzkaz to žádným způsobem nereflektuje. Máme-li proto nakládat pouze s informací o sporu o ochrannou známku, jednání může být nejisté a probíhat velmi dlouho, takže se jako logičtější jeví přejmenování hry a vydání v nejkratším možném termínu tak, aby studiu nevznikala další finanční újma kvůli nesplnění časových plánů. Ostatně, nebyla by to první hra, která se k něčemu takovému uchýlila právě proto, aby ji bylo možné vydat, takže hráči jsou samozřejmě s odkazem třeba na Praey for the Gods nebo Ion Maiden o to více podezíraví.

Proč si studio požádalo o registraci ochranné známky na název The Day Before až rok po oznámení titulu?

A pak tu jsou samozřejmě pochyby stran vlastní registrace ochranné známky ze strany Fntastic. První otázka by zněla jednoduše – proč si studio nezaregistrovalo obchodní název pro svůj produkt ještě před jeho představením. Druhá pak, vycházející z detailů trademarku The Day Before od studia Fntastic, proč o něj požádali až rok (!) po oznámení, tedy na konci ledna 2022? To všechno samozřejmě budí značné rozpaky, a ačkoliv nutně nemusíme mluvit o tom, že hra vůbec neexistuje nebo že vývojáři spáchali na hráčích podvod, příliš důvěryhodně situace kolem hry nepůsobí. Objevují se rovněž hlasy, že Fntastic pouze prostřednictvím hry promuje svou coworkingovou aplikaci Continent, kterou prezentovali v jednom z pohledů do zákulisí fungování studia, ale takhle dalece samozřejmě můžeme mluvit jen na úrovni spekulací a dohadů. Uvidíme tedy, jak se bude situace vyvíjet v průběhu nadcházejících měsíců a zda vývojáři své stanovisko nepřehodnotí, aby už mohli titul konečně vydat. Sám o sobě se totiž tváří velmi zajímavě a na základě posledního skutečného traileru také mnohem uvěřitelněji, než jak tomu bylo ve starších videích.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru