Techland a Hardsuit Labs ukončili spolupráci s Avellonem

Techland a Hardsuit Labs ukončili spolupráci s Avellonem

Známý scenárista byl nařčen ze sexuálního obtěžování. Za své chování se omluvil

Zdroj: Digital Dragons
25. 6. 2020

Vývojáři z polského studia Techland, ve kterém vzniká pokračování akce Dying Light, oznámili ukončení spolupráce s herním scenáristou a vývojářem Chrisem Avellonem. Stejně se zachovalo i studio Gato, kde Avellone vypomáhal s příběhem hry The Waylanders, a distancovali se od něj také autoři očekávaného Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 z Hardsuit Labs. Společným jmenovatelem těchto rozhodnutí je nedávné nařčení Chrise Avellona ze sexuálního obtěžování, ke kterému se prostřednictvím sociálních sítí veřejně přihlásilo několik žen. Tvrdí, že je Avellone během firemních večírků opíjel, dělal jim nevhodné návrhy a dalšími způsoby se pokoušel využít vzniklé situace. Naproti tomu scenárista v odpovědích na některé z příspěvků uvádí, že se snažil za své chování omluvit a nechtěl jím nikomu ublížit.

Nejdetailněji se o domnělém incidentu s Avellonem rozepsala na Twitteru žena vystupující pod jménem Karissa. V sérii několika příspěvků popisuje situaci z blíže neurčeného firemního večírku, na kterém ji měl scenárista záměrně opít, dovléci do pokoje a požadovat po ní sex. Karissa nicméně potvrdila, že k žádnému znásilnění nedošlo, byť byla podle ní jediným důvodem její probíhající menstruace. „Vzpomínám si, že stojíme s Chrisem proti sobě, v pokoji jsou se mnou ještě dvě mé přítelkyně, a Chris bere mou tvář, aby se se mnou mohl začít líbat,“ tvrdila Karissa v telefonickém rozhovoru s redaktory Kotaku. Ve chvíli, kdy se jí měl Avellone snažit rozepnout kalhoty, mu pouze řekla, že to není dobrý nápad a scenárista po několika minutách z jejího pokoje odešel. „Zaútočil na mě, o tom není pochyb, ale zastavila jsem ho,“ dodává Karissa. Podle jejích dalších slov měl Avellone podobným způsobem přistupovat k dalším ženám a okouzlovat je svou kariérou i firemní platební kartou, což se podle Karissy, resp. vyjádření jejích přítelkyň, mělo dít minimálně do roku 2018. „Lidé se mu snažili pomoct, on to ale odmítal a pokračoval. Přestaňte ho glorifikovat,“ uzavírá Karissa svůj pohled na známého scenáristu.

Bez ohledu na incident popisovaný výše se prý jinak Avellone choval jako džentlmen, a právě proto ho Karissa představila své známé.

Ten na její slova nepřímo reagoval v odpovědi na Twitteru a připustil, že mezi ním a Karissou panuje napětí: „Je pravda, že mě nenávidí. Opravdu hodně a netuším, jak to napravit. Rozumím ale, že když ublížíte něčímu příteli, možná už to zpět vzít nejde.“ Avellone tím pravděpodobně naráží na další z domnělých situací, o nichž Karissa mluví v souvislosti s jednou ze svých přítelkyň. Bez ohledu na incident popisovaný výše se prý jinak Avellone choval jako džentlmen, a právě proto ho své známé představila. Ona dotyčná si však měla se scenáristou „užít“ krušné chvíle a více než rok emocionálního zneužívání, na což Avellone znovu reagoval na Twitteru. Jedná se s největší pravděpodobností o komunitní manažerku Rooster Teeth Jackie Izawu, kterou Avellone zmiňuje s omluvou, že se měl chovat lépe: „Je mi líto, že to nevyšlo. Snažil jsem se opravdu hodně.“ Izawa pak incident popisuje na svém blogu a vyjadřuje rozčarování, že ji Avellone vůbec zmiňuje, když si to nepřála a cítí se kvůli tomu nepohodlně.

Podobných incidentů se ale mělo odehrát víc, o čemž vedle Kotaku informuje například Bloomberg a jmenují osahávání, nevhodné sexuální narážky a další sérii účelového opíjení. Avellone pak pouze dodává, že nechtěl nikomu ublížit a omlouvá se na dálku oběma zmiňovaným ženám: „Pokud nemohu udělat nic dalšího, abych se za to omluvil, pak to přijímám a víc už udělat nejde.“ Jeho omluvy nicméně nestačí k tomu, aby s ním nadále spolupracovala studia uvedená v úvodu. Vývojáři z polského Techlandu uvedli, že mají nulovou toleranci k podobnému chování, ať už se týká zaměstnanců, nebo externích spolupracovníků, kterým byl právě Chris Avellone. Proto se pracovně rozchází a ukončují spolupráci. Autoři Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 pak zachází ještě o krok dál a tvrdí, že odstraní ze hry všechny části, na nichž se Avellone podílel. Posledním, kdo se ze strany herních vývojářů k incidentu vyjádřili, byli zástupci studia Gato, kteří s Avellonem spolupracovali na hře The Waylanders a stejně jako v případě Techlandu už nechtějí tímto způsobem pokračovat. Co dalšího to bude pro známého scenáristu znamenat, nelze teď v plném rozsahu vymezit. Připomínáme však, že Avellone v posledních letech pracoval vedle zmiňovaných titulů také na Star Wars Jedi: Fallen Order, Divinity: Original Sin II, vyvíjeném System Shocku nebo Prey z roku 2017. Nevydanými hrami, pro které píše Avellone scenář nebo jeho přípravy konzultuje, pak jsou Alaloth: Champions of the Four Kingdoms, Pathfidner: Wrath of the Rigteous a Burden of Command.

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Další články
Nahoru