Systémový update pro PS4 naznačuje další funkce PS5

Systémový update pro PS4 naznačuje další funkce PS5

Jednou z novinek je nahrávání audia z party chatu. Hráči si mysleli, že je Sony odposlouchává

Zdroj: Sony
15. 10. 2020

Zatímco Microsoft pustil včera do světa novou verzi dashboardu pro Xbox současné i nadcházející generace, Sony odprezentovala před krátkou chvíli tu svojí. Současně ale došlo také na vydání aktualizace systémového softwaru PlayStationu 4, která přináší i několik nových funkcí a dále rozšiřuje dosavadní možnosti zabezpečení, správy obsahu, komunikace ve vytvořené partě a streamování her prostřednictvím funkce Remote Play. Blog PlayStationu všechny novinky přehledně shrnuje, k jedné záležitosti se ale lidé ze Sony vyjadřují i prostřednictvím krátké aktualizace hlavního článku a snaží se uhasit plamennou diskuzi, která se rozpoutala mezi fanoušky už v průběhu noci.

Zdroj: Sony

Předmětem dohadů a kritických poznámek bylo nové upozornění, které se objevuje pokaždé, když založíte partu nebo se k již vytvořené skupině hráčů připojíte. „Hlasové chaty mohou být nahrávány pro účely moderování. Účastí v nich souhlasíte s nahráváním vašeho hlasu,“ zní text upozornění, kterého se mnoho hráčů zaleklo. Jako první zřejmě přišla hráčům na mysl vidina, že lidé ze Sony budou nahrávat a následně kontrolovat obsah hlasové komunikace a na nepříjemně se tvářící novinku v rámci nové verze firmwaru upozorňovali na sociálních sítích. Na jednu stranu dávají obavy smysl – právě chat je místo, které si žije svým vlastním životem a na rozdíl od textové komunikace z něj v podstatě nejde filtrovat případný nežádoucí obsah. Vzápětí se ale ukázalo, že Sony skutečně nezapojuje žádné nové mechanismy pro kontrolu voice chatu, ale nabídne možnost uživatelům skrze vlastní nahrávky komunikaci předávat k dalšímu posouzení.

„Chceme, aby služba PlayStation Network všechny bavila, a proto máme pravidla chování komunity. Upozorňujeme, že hlasové chaty v partách mohou být nahrávány a jiní uživatelé nám je mohou posílat,“ vysvětluje Sony přímo v rozhraní konzole po rozkliknutí přijatého upozornění o nahrávání hlasu v navštívené či založené partě. Celý mechanismus by pak měl být součástí rozhraní, takže se nahrávka s největší pravděpodobností uloží na vaší konzoli, případně do cloudu, odkud ji bude možné automaticky odeslat k posouzení bezpečnostnímu týmu v Sony, resp. jednotlivých regionálních pobočkách. „Tyto nahrávky budou týmem PlayStation použity pouze za účelem zabezpečení a moderování,“ končí vysvětlení novinek v sekci o bezpečnosti party. Na sociálních účtech PlayStationu se nicméně i tak objevila další vysvětlení a další se objevilo v už zmíněném článku na blogu. Z něj vychází najevo, že funkce bude dostupná pouze na PS5, ale vzhledem k možnosti tvořit party napříč oběma aktuálními generacemi konzolí musí o možném nahrávání hlasu vědět i hráči na PS4.

Tolik tedy k bouři ve sklence vody a už jen telegraficky k dalším novinkám. Podobně jako v případě nového rozhraní PS5, také na aktuální generaci PlayStationu spojuje party a zprávy do větších a trvanlivějších skupin, podobně jako fungují skupinové chaty například na Facebooku. K dispozici jsou rovněž noví avataři, zahrnující obrázky z her jako Bloodborne, Journey, Ghost of Tsushima, God of War nebo The Last of Us: Part II. Přibyla rovněž možnost jedním tlačítkem ztlumit svůj mikrofon napříč celou konzolí a nechybí ani bezpečnější systém dvoufázového ověření – do kterého lze zapojit ověřovací aplikaci třetí strany. Poslední zajímavostí je přejmenování funkce PS4 Remote Play na obecnější PS Remote Play, protože bude dostupná i na novém PlayStationu 5. Reaguje na to i mobilní aplikace pro iOS a Android, která vybízí ke spojení s novou i předchozí konzolí.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru