The Legend of Zelda, Nintendo, Rekordní dražba Super Mario Bros. za miliony korun

Super Mario Bros. pro NES znovu láme aukční rekord

Loňskou dražbu stejného titulu překonává o 14 tisíc dolarů. Jde o raritní kousek z „půdy“

Zdroj: Nintendo
14. 7. 2020

Před rokem na jaře jsme vás informovali o tom, že on-line aukční dům Heritage Auctions dokázal vydražit 34 let starou kopii Super Mario Bros. pro NES v původním a velmi dobře zachovalém obalu, a to v přepočtu za těžko pochopitelných 2,2 milionů korun. Šlo o jeden z rekordů druhotného prodeje sběratelských her a o absolutní rekord Heritage Auctions, nicméně nepokořený nezůstal příliš dlouho a nově našel dalšího přemožitele. O rok později byla totiž na stejném místě vydražená ta samá hra za ještě větší částku, její příběh je ale zajímavější, než byste si mysleli.

Jelikož jde o znovu o Super Mario Bros. pro NES – dnes již 35 let starou záležitost – dalo by se logicky očekávat, že jde o jednu jedinou kopii, která mohla být před rokem vydražena s investičním záměrem a trio kupujících ji za 17 měsíců skvěle zhodnotilo. Loňská dražba se vyšplhala na hodnotu 100 150 dolarů, čerstvá aukce se zastavila na částce 114 000 dolarů, což už při dnešním kurzu činí téměř 2,7 milionů korun. Z toho lze usuzovat, že kdokoli má ve vitríně artefakt z loňské aukce, ten patrně mohl za jediný rok vydělat odhadem 300 tisíc korun. Pravdou ovšem je, že ačkoliv se to zprvu zdálo jinak, nakonec jde o dva odlišné kusy. Produkt z poslední aukce je přeci jen něčím mírně odlišný – zachovalost původního obalu je na téměř identické hodnotě a denverská společnost WATA udělila stavu balení známku 9,4 A+. Připomeňme, že číslo v tomto případě znamená stav původního plastikového obalu i krabičky uvnitř a písmeno s jedním či více znaménky vyjadřuje míru degradace. Pro pořádek proto dodáváme, že loňská kopie obdržela o chlup lepší známku 9,4 A++ a později se vyjasnilo, že jde doopravdy o dva odlišné kusy.

Mírně horší stav obalu ale nezabránil tomu, aby nedošlo k pokoření rekordu zmíněného aukčního portálu Heritage Auctions. Důvodem totiž je, že ono konkrétní balení se odlišovalo přidaným kartonovým prvkem pro zavěšení krabičky do stojanu, což blíže vysvětluje tiskové prohlášení na webu Heritage Auctions. „Hodnota této neotevřené kopie prudce stoupla proto, že šlo o část jedné omezené šarže zabalené v krabičce s kartonovým věšákem pod plastikovým obalem. Je to jedna z prvních variant vyráběných poté, co Nintendo začalo používat smršťovací fólie k balení her namísto přelepování jejích konců pomocí nálepek,“ říká Valarie McLeckie z Heritage Auctions. Dodává, že poptávka po této hře byla extrémně vysoká, a pokud mohl nějaký produkt v prodeji dosáhnout takové hodnoty, měl to být právě tento kus. V navazujícím článku pro magazín ArsTechnica ještě McLeckie doplňuje, že hra nepochází z žádné profesionální sbírky. Ačkoliv respektuje žádost prodávajícího zůstat v anonymitě, McLeckie odhalila, že se jedná o příběh krabičky, kterou někdo v osmdesátých letech koupil, a pak na ni zapomněl. Objevil ji pak až před krátkou dobou a zřejmě se asi nestačil divit, co za bohatství jeho půda ukrývá.

Celkově jde o úctyhodný výsledek a důkaz, že herní sběratelství má na dnešním trhu neochvějné místo. Výherce aktuální aukce každopádně zůstává v anonymitě, spolu s touto kopií hry ale došlo dle tiskového prohlášení i k dražbě dalších zajímavých specialit. A z těch si největší pozornost získal prototyp konzole Sega Pluto-02, což měl být nástupce Segy Saturn. Nicméně na masovou produkci nikdy nedošlo a tak je podobný a hlavně zachovalý kousek hardwaru absolutní raritou, který se svou cenou v aukci vyšplhal až na 84 000 dolarů.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru