Bohemia Interactive odmítli, že je koupil čínský Tencent

Bohemia Interactive odmítli, že je koupil čínský Tencent

Mluvilo se až o 80% podílu. Šéf studia to vyvrátil, ačkoliv přiznal, že jednání probíhala

Zdroj: Bohemia Interactive
3. 6. 2020

Překvapivou zprávu přinesl před několika hodinami server The Information. S odvoláním na vlastní nejmenované zdroje uvedl, že čínský Tencent vstoupil do české firmy Bohemia Interactive. Za 260 milionů dolarů (6,2 miliardy korun) měl získat až 80procentní podíl a stát se tak většinovým majitelem největšího českého herního studia, zaměstnávajícího více než 400 lidí. Jde o další z řady výrazných investic, kterou Tencent v nedávné minulosti uzavřel v Evropě i ve Spojených státech. Situaci rovněž komentoval na svém Twitteru analytik čínského trhu Daniel Ahmad.

Snaha Tencentu, rozšířit své působení i mimo Čínu, byla podle The Information akcelerována zpřísňujícími se podmínkami pro vydávání her v Číně, stejně jako nárůstem zájmu o videohry během pandemické krize. I to měly být ostatně důvody, které stály za lednovými investicemi do norského Funcomu, resp. za únorovým vstupem do německého Yageru. Souvisí s tím i snahy otevřít vlastní vývojářské studio ve spojených státech, o kterém se mluvilo před dvěma týdny, ale i vstup do společnosti OtherSide ve spojitosti se System Shockem 3.

Spekuluje se, že zájem Tencentu je na tomto místě řízený snahou překonat NetEase, který v Číně distribuuje Minecraft, a právě jemu mohou české Ylands konkurovat.

Co se týče Bohemia Interactive, spolupráce s čínskou technologickou firmou probíhala už v minulosti, když se Tencent stal v roce 2018 distributorem hry Ylands v Číně. The Information pak spekuluje, že zájem Tencentu je na tomto místě řízený snahou překonat NetEase, který v Číně distribuuje Minecraft, a právě jemu mohou české Ylands konkurovat. Zda šlo nebo stále jde o platnou informaci, ale zatím nikdo z Tencentu nepotvrdil. Vedle Ylands pak The Information zmiňují jako důležitý titul rovněž survival DayZ, k nejnovějším počinům pak samozřejmě přidáváme také Vigor a sérii Arma, která sice čeká na další pokračování už od roku 2013, ale pro třetí díl neustále vychází DLC a updaty. Odkázat vás pak můžeme také k informacím o nedávném uzavření bratislavské pobočky a následný rozhovor s marketingovým manažerem Petrem Poláčkem v našem vidcastu.

O vyjádření jsme nicméně požádali i zástupce Bohemia Interactive a čekali jsme především na potvrzení výše uvedených informací, případně další komentář. Nebylo totiž bez povšimnutí, že designér Bohemia Interactive Ivan Buchta na svém Twitteru zprávu od dnešního rána popírá: „Jen pro vaší informaci, zprávy o tom, že Bohemia Interactive byla koupena Tencentem nejsou pravdivé. BI zůstává nezávislým studiem a dále pracuje na vlastních hrách.“ V podobném duchu pak reagoval na tweet dalšího českého vývojáře Jarka Koláře a i jemu odpovídá, že jde sice o hezkou zprávu, ale nezakládá se na pravdě.

Oficiální prohlášení jsme obdrželi dnes v 11 hodin od šéfa markeitngového oddělení Petra Poláčka, se kterým jsme komunikovali už v noci a ptali se ho na vyvrácení, či potvrzení výše uvedené informace. Poláček Vortexu sdělil, že v danou chvíli nemůže nic oficiálně komentovat, ovšem k přímému vyvrácení takto zásadní zprávy v té chvíli nedošlo. Přichází až nyní ústy šéfa Bohemia Interactive Marka Španěla: „Můžeme potvrdit, že informace o vstupu společnosti Tencent do Bohemia Interactive, nebo dokonce o akvizici Bohemia Interactive Tencentem, která se nedávno objevila v médiích, se nezakládá na pravdě. Bohemia Interactive v minulosti vedla jednání o možné strategické spolupráci a může k tomu dojít i v budoucnosti. V současné chvíli se však nic nemění – Bohemia Interactive bylo a je nezávislé studio.“ Španěl tedy alespoň potvrzuje, že výše popisovaná spolupráce s Tencentem v souvislosti s Ylands probíhala a vedla k dalším jednání, stav ale prozatím zůstává neměnný.

Zprávu jsme doplnili o vyjádření Ivana Buchty, který akvizici popíral a následně i o oficiální vyvrácení zprávy ústy šéfa Bohemia Interactive.

Nahlásit chybu v článku

14

Napsat komentář

Další články
Nahoru