Gears Tactics, Xbox Game Studios, Strategie Gears Tactics se zrodila jako desková hra

Strategie Gears Tactics se zrodila jako desková hra

Prototyp pomohl vývojářům definovat hratelnost a přiměl je zbavit se mapy s mřížkou

Zdroj: Splash Damage
23. 4. 2020
Název: Gears Tactics Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr: Datum vydání: 28. 4. 2020

Nová tahová strategie Gears Tactics od studií Splash Damage a The Coalition, která vyjde už příští úterý, přirozeně hráčům ze všeho nejvíc připomíná proslulou sérii XCOM. Původně se ale zrodila jako desková hra, jejíž prototyp vývojářům pomohl vytvořit nový spin-off série Gears of War. I díky tomu má působit jako víc než další klon XCOMu a současně si zachovat to, co fanoušci mají na sérii rádi. Pocit ze hry je podle Polygonu podobný jako u stolní nebo deskové hry. A nejde podle něj o náhodu, protože právě takové jsou kořeny titulu.

Steve Venezia vytvořil papírový prototyp už v roce 2017. Polygonu prozradil, že pomohl týmu experimentovat i zariskovat. “Chtěli jsme skutečně přenést Gears of War do taktického žánru, posunout tento segment dál,” prohlásil Venezia. Na prototypu se podle něj podílel i Tyler Bielman ze studia The Coalition, který pomohl “přeložit” designový jazyk Gears 4 a 5. Jeho přínos byl prý neocenitelný.

Neudělal celou kampaň, zaměřil se na jediný testovací scénář. Šlo o kooperativní misi pro čtyřčlenný tým, který musí opravit vozidlo, zatímco se brání proti dotírajícím Locustům.

Aby přenesli atmosféru a kouzlo hry do tahové podoby a vše vyzkoušeli, Venezia vytvořil zmíněný prototyp, který se spoléhal na žetony, karty, kostky a papírovou mapu. Neudělal ale celou kampaň, zaměřil se na jediný testovací scénář. Šlo o kooperativní misi pro čtyřčlenný tým, který musí opravit vozidlo, zatímco se brání proti dotírajícím Locustům. Nepřátelé byli ovládaní kartami umělé inteligence s jednoduchými podmínkami a pokyny.

Výsledek ale nevypadá vůbec špatně ani na pohled, protože postavičky si tým vypůjčil ze starší hry Gears of War: The Board Game z roku 2011 od Fantasy Flight Games. Mnoho různých členů týmu pak v prototypu vyzkoušelo desítky her. Okamžitě se prý začali učit nové věci. “Zjistili jsme, že různí hráči udělali odlišné věci, a to bylo super povzbudivé, protože jsme pochopili, že i se stejnými mechanismy i se stejným druhem mise můžete získat hodně znovuhratelnosti, pokud mapu správně nastavíte,” uvedl Venezia s tím, že to byla obrovská výhoda v dalším procesu. A taky to podle něj byla velká zábava.

Prototyp pomohl definovat, jak se bude finální titul hrát. Ale odhalil také omezení deskové hry a jejího modelu. Aby ji posunuli dále, vývojáři začali zvažovat, že opustí mapu v podobě mřížky ve prospěch pohybu bez mřížky, který je typický pro taktické hry s miniaturami, jako je Warhammer 40,000. Rozhodnutí nebylo lehké učinit a zahrnovalo formální prezentace každým oddělením, ať už byla pro, nebo proti. Nakonec se Splash Damage rozhodli jít touto cestou a zbavit se mřížky.

To pochopitelně znamenalo spousto nových potenciálních problémů. Mnoho času proto vývojáři v dalších letech věnovali tomu, aby tyto momenty odhalili a vyřešili. “Udělali jsme rozhodnutí, o němž si myslím, že bylo naprosto správné,” řekl Venezia. Ale dodává, že za něj během vývoje svým způsobem zaplatili. “Když jsme to udělali, uvědomili jsme si, že dáváme hráčům tolik volnosti, o mnoho víc flexibility, že vše působí plynulejším dojmem, jako byste hráli skutečné Gears of War,” doplnil.

Autoři chtěli, aby jejich hra měla ve srovnání s konkurencí rychlejší tempo. I proto se rozhodli dát každé jednotce tři akční body namísto dvou, aby hráči mohli během jednoho tahu učinit různé akce

“Když se teď podívám zpátky, nedokážu si vysvětlit, proč jsme strávili tolik času mluvením o tom. Myslím, že by bylo šílené umístit hru na mřížku,” uzavřel Venezia. Samotný vývoj Gears Tactics vedlo studio Splash Damage s asistencí The Coalition. Tým chtěl představit sérii novému publiku a uvědomil si, že překvapivě existuje mnoho podobností mezi týmovou third person krycí akcí a tahovými strategiemi. Výkonný producent Alex Grimbley už dříve prohlásil, že prostě vzali existující Gears a kameru posunuli vzhůru. Vyvinout Gears Tactics přesto trvalo čtyři a půl roku.

Autoři chtěli, aby jejich hra měla ve srovnání s konkurencí rychlejší tempo. I proto se rozhodli dát každé jednotce tři akční body namísto dvou, aby hráči mohli během jednoho tahu učinit různé akce. Velký důraz autoři kladou také na scénář, vyprávění a osobní emotivní příběh. Hodně času a peněz proti investovali do cutscén, které budou hrát důležitou roli. Svou práci konzultovali rovněž se studiem 343 Industries, které má zkušenost s tím, jak přenést existující akční značku do strategické podoby v rámci spin-offu Halo Wars. V toto případě jde ale primárně o PC hru namísto strategie ušité na míru konzolím. Gears Tactics se mají přesto časem objevit i na Xboxu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru