Steam oslavil 20. narozeniny

Steam oslavil 20. narozeniny

Valve děkuje, naděluje dárky a slevy a především vzpomíná a žertovně rekapituluje

Zdroj: Valve
13. 9. 2023

Včera 12. září 2023 oslavil Steam své velké výročí. Přesně před dvaceti lety byla služba, která navždy proměnila hraní, spuštěna. Společnost Valve si tento slavný okamžik připomněla ohledem do minulosti her i rozhraní služby, což ovšem doprovodila událostmi z vnějšího světa, a také slevovými akcemi. K tomu připojila i video, v němž děkuje hráčům, kteří společně s nimi celou herní komunitu na a kolem Steamu vybudovali. A jak to tedy s tím Steamem v průběhu let vlastně bylo? To se dozvíme právě díky přehlednému souhrnu.

Valve si na titulní straně Steamu výročí připomíná nápaditou a zábavnou grafikou, která se vrací k někdejší barvě, ale zároveň nezahrnuje pouze svou historii. Ilustrátorka a výtvarnice Claire Hummel nejenže nakreslila slavné postavy z her od Valve, ale rovnou je přepracovala do podoby slavných memů (chcete-li memes). Ty ostatně pisálci ve Valve použili ke shrnutí toho, co se na Steamu za těch dlouhých 20 let událo, což však doplnili právě tím, co se dělo a co letělo na internetu i mimo něj. Pokud Steam využíváte v češtině, za pozornost stojí i český překlad těchto textů, které se nicméně neomezily jen na překlad samotný, a tak v nich najdeme i nám bližší témata. Každý rok včetně toho letošního navíc doplňuje i zmínění nejprodávanějších her ve službě, přičemž pro nás bude zajímavý i fakt, že mezi nimi nalezneme hned tři české tituly. Jsou jimi Mafia II od 2K Czech (dnes Hangar 13) v roce 2010 a Bohemia Interactive má pak dokonce dva zářezy v roce 2013 s ArmA III a DayZ.

Letem světem a Steamem

Valve připomíná, že ačkoli byl Steam spuštěn před dvaceti lety (a jedním dnem), jeho oznámení proběhlo už na GDC (Game Developers Conference) v roce 2002 a vypadal zhruba nějak takto. Tehdy sloužila primárně jim pro distribuci vlastních her, ale plánem bylo jí otevřít a nabídnout i ostatním vydavatelům a vývojářům. V březnu 2004 vyšel Counter-Strike: Condition Zero coby první hra na Steamu, v listopadu jej pak následoval Half-Life 2. Mezitím podle Valve nicméně vyšla i první hra, která nebyla z jejich produkce, a to Codename: Gordon, ta však byla záhy z nabídky stažena, a proto za první takovou hru považují spíše Rag Doll Kung Fu vydanou v roce 2005, kterou zde nalezneme dodnes. Kromě toho, že v roce 2007 Valve uvedl balíček her The Orange Box, byla ve službě uspořádána i první slevová akce, o rok později byl představen systém Steamworks určený pro snazší vydávání her a Steam Cloud, v roce 2010 pak byla spuštěna peněženka, tedy všechno, co dnes už považujeme v podstatě za samozřejmost.

Hodně se toho nicméně dělo i v následujících letech, ačkoli tou dobou už nebyl Steam natolik vzdálen tomu, jak jej známe dnes. V roce 2011 vychází Portal 2, ale samotný Steam nově pořizuje snímky obrazovky a doplňuje jej zabezpečení Steam Guard. V roce 2012 zahajuje svou dlouhou pouť Counter-Strike: Global Offensive a je spuštěn Steam Greenlight, který v roce 2017 nahradil Steam Direct. Tehdejší beta přinesla komunitu a komunitní trh a režim Big Picture, o rok později plnohodnotně vyšla Dota 2 a byly představeny sběratelské karty, sdílení knihovny a možnost vydávání her v předběžném přístupu, v roce 2014 pak prošel velkou aktualizací celý obchod, přidává se streamování na jiná zařízení nebo režim SteamVR. V roce 2016 byly vyhlášen první ročník Steam Awards a stala se z toho za ty roky taková malá tradice, v roce 2019 přišel Festival her ve službě Steam, který je nám však od roku 2021 znám jako Steam Next. Už jsme skoro tam!

V současnosti Steam žije především Steam Deckem vydaným minulý rok a nesmíme zapomínat ani na momentálně probíhající přerod Counter-Striku k číslovce 2. Inu, stalo se toho za těch 20 let opravdu hodně a Valve se má skutečně za čím ohlížet. Jako poděkování si Valve připravilo vedle svého vtipného shrnutí i několik upomínkových předmětů v podobě tematických pozadí, animovaných samolepek a avatarů, které je možné si vyzvednout ve věrnostním obchodu. Výročí samotného Steamu rovněž znamená, že se postupně budou někteří uživatelé sápat po výročním odznaku 20. úrovně coby 20 let věrné služby. Těm největším veteránům, kteří tohoto milníku již dosáhli, přičemž zde jsou i takové účty, které byly založeny už 10. září, nadělil Steam speciální výroční odznak a design, aby se jimi mohli na svém stařičkém 20letém profilu pyšnit.

Inu, co dodat na závěr. Snad už jen všechno nejlepší a spoustu dalších let.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru