Doom, id Software, Stáhněte si legendárního Dooma pro Atari 2600

Stáhněte si legendárního Dooma pro Atari 2600

Tenhle port zrodil vymyšlený internetový mýtus. Hráč ale musí mít velkou představivost

Zdroj: sn8k/Vortex
26. 7. 2021
Název: Doom Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr: Datum vydání: 10. 12. 1993

Doom byl odjakživa technologický benchmark. Od chvíle, kdy vyšel, hráči zjišťovali, na čem a jak běží. A podle toho posuzovali výkon svých strojů. A v moderní době se stal zase symbol snah portovat hru snad na každou myslitelnou platformu, která má obrazovku. Jeden takový opravdu netradiční pokus tu právě teď máme. Jde tedy spíš o demake, protože cílovou platformou byla letitá konzole Atari 2600.

Při sledování výsledku musíte prokázat značnou představivost. Přesto byste měli být schopní rozpoznat přinejmenším tři druhy známých nepřátel. Autor s přezdívkou TheMajorHavoc už přitom plánuje další vylepšení jako nové zbraně či bosse. Hru si ostatně můžete sami vyzkoušet. Je zdarma k dispozici na fóru AtariAge.

Pozdě, ale přece

Nejde samozřejmě o první ani poslední takový pokus. Na Atari 2600 se lidé úspěšně snažili dostat Maria i Sonica a mnoho dalších známých her, o nichž si mohli ve své době fanoušci nechat jenom zdát. Možná ještě zajímavější ale je, že Dooma pro Atari 2600 původně zrodil mýtus. Doom 2600 byla hojně rozšířená mystifikace z poloviny devadesátých let. Vše přitom vzniklo jako školní projekt.

James Catalano měl vytvořit reklamy na nějaký existující nebo fiktivní produkt. Jako retro hráč vytvořil dva falešné obrázky ze samotné hry, její obal, cartridge a celostránkovou reklamu určenou pro časopisy. Ta obsahovala i logo neexistující společnosti Retroware Games. Výsledek byl tak přesvědčivý, že se začal šířit po internetu a dostal se i do magazínu Electronic Gaming Monthly (EGM). Byť s varováním, že se informace nezakládá na pravdě.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru