Spor o Manchester ve Football Manageru končí dohodou

Spor o Manchester ve Football Manageru končí dohodou

Soud nakonec nezasahoval. Vývojáři se s klubem shodli na novém pojmenování ve hře

Zdroj: Sega
6. 8. 2021

Před více než rokem jsme vás informovali o stížnosti fotbalového klubu Manchester United na vývojáře ze studia Sports Interactive, resp. vydavatelskou společnost Sega. Vedení United se nelíbilo, že je ve hře Football Manager použitý zmiňovaný název klubu ve spojitosti s fiktivním logem, což mělo jasně demonstrovat, že autoři hry nemají na název klubu licenci. Roztočil se tak poměrně nepříjemný spor o to, na co hry typu Football Manager licenci mít musí a na co ne, případně od koho má svolení názvy klubů, ale také jména hráčů používat. Při první snaze situaci vysvětlit, poukazovali lidé ze Sports Interactive na to, že možnost pojmenovat kluby jejich skutečnými názvy a zahrnovat do jejich soupisek skutečné hráče, mohou díky svolení od vedení Premier League a ohradili se vůči nárokům Manchesteru United – název ve hře nepoužívat – s odvoláním na obecné využití názvu klubu ve fotbalovém prostředí. Loni v květnu jsme pak v závěru článku na základě tehdy dostupných informací podotkli, že by jasno o sporu mělo být v rámci dní, nakonec jsme ale museli čekat až do letošního srpna, abychom se dozvěděli výsledek.

Tím je změna názvu Manchesteru United na Manchester UFC v letošním ročníku Football Manageru a ročnících následujících. Jak uvádí Sports Interactive na svém Twitteru, šlo údajně z jejich strany o gesto dobré vůle a spor byl vyřešen dohodou. „Obě strany jsou potěšeny, že tuto záležitost vyřešily k oboustranné spokojenosti,“ říkají vývojáři. Druhým dechem ale právníci Sports Interactive a Segy dodávají, že stále stojí za tím, že pro použití názvu licenci od klubu nepotřebují a ústupek činí proto, aby se mohly obě strany posunout dál. Speciálně v tomto případě by ale bylo velmi zajímavé zjistit rozhodnutí soudu, který by musel vzít v potaz nejen požadavky Manchesteru – tedy zájem nemást zákazníka používáním generického loga, resp. nutnost využívat licenci – ale také vývojářů hry, kteří už loni poukazovali na řadu okolností, které by ve světle případné žaloby působily přinejmenším bizarně.

Football Manager je hra, kterou fotbalisté i sportovní manažeři dobře znají a vzhledem k tomu, že se její tradice počítá na několik dekád, již mnohokrát hra dorazila jako dárek a poděkování za spolupráci i do ústředí Manchesteru United. Sega také uváděla, že skauti a manažeři Manchesteru (i jiných klubů) s vývojáři hry spolupracují stran mladých hráčů, pro které poskytují data, případně je z databáze Football Manageru dostávají k podpoře výkonu jejich vlastní práce. Vývojáři také upozorňovali, že v minulosti již Manchester svolení k použití názvu klubu ve hře dal, a tudíž není možné retrospektivně toto rozhodnutí měnit a dodali i perličku, že současný trenér Manchesteru a bývalý fotbalista Ole Gunnar Solskjær v minulosti zmiňoval Football Manager jako svou oblíbenou hru, která mu podle Eurogameru měla dokonce pomoci s vlastní taktikou. Ostatně, něco podobného se řešilo i ve sporu fotbalisty Zlatana Ibrahimoviće a hry FIFA – fotbalista tvrdil, že netuší, kde se jeho jméno ve hře ocitlo, i když dříve přímo spolupracoval s EA na propagaci hry v předchozích ročnících.

Na každý pád je ale tento případe uzavřen a bude zajímavé sledovat, zda se podle něj zkusí zařídit i jiné kluby.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru