Soundtrack Doomu Eternal je další průšvih od Bethesdy

Vývojáři nesmyslně degradovali skladby Micka Gordona. Skladatel odmítá další spolupráci

Zdroj: Bethesda
21. 4. 2020
Název hry: Doom Eternal Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 20. 3. 2020 Platformy: , , , , Žánr:

Majitelé sběratelské edice Doom Eternal si mohli minulou sobotu konečně stáhnout oficiální soundtrack, který měli původně obdržet už 20. března. Vydavatelé z Bethesdy ale na poslední chvíli změnili plány a hráči tak museli čekat další měsíc na to, aby se mohli nerušeně zaposlouchat do fantastických skladeb uznávaného skladatele Micka Gordona. Ten je zcela bez pochyb jedním ze strůjců úspěchu Doomu z roku 2016 i aktuálního Doomu Eternal a hru si už bez jeho skladeb neumí hráči představit. Nadšení z vydání soundtracku a příslibu, že se již brzy objeví na Spotify, iTunes a dalších hudebních platformách, však záhy vystřídalo nepříjemné vystřízlivění a postupné objasnění, že Bethesda po sérii lapsů a nejrůznějších eskapád s Falloutem 76 kriticky nezvládla další záležitost. Situace je navíc tak vážná, že Mick Gordon již nechce s Bethesdou spolupracovat a vývojáři z id Software tím pádem přichází o velmi důležitého partnera.

Dáme-li kritiku stran měsíčního odkladu vydání, fanoušci Doomu i hudby Micka Gordona si začali rychle všímat, že s jednotlivými skladbami není něco v pořádku. Podivný pocit z utlumených tónů měl i hudební blogger Reace Niles, který začal porovnávat amplitudy skladeb ze soundtracku Doomu Eternal a dříve vydaných singlů, aby zjistil, že došlo k jejich nepříjemné kompresi. Vše pečlivě vysvětluje na svém Twitteru a uvádí, že má finální mix aktuálního soundtracku velmi omezený dynamický rozsah a jednotlivé nástroje tak doslova zápasí mezi sebou. „Možná nejste obeznámeni s mixováním audia a pokládáte si otázku, že [na obrázku] nějaký rozdíl je, ale jak se to ve výsledku projeví? Jednoduše řečeno, čím jsou vlnové délky členitější, tím větší dynamický rozsah mají nástroje. Dynamický rozsah jim dává prostor a vy jednoduše nechcete, aby se nástroje mezi sebou mlátily o to, který bude víc slyšet. Naopak chcete dosáhnout toho, aby zněly ve shodě a vytvářely nové a zajímavé zvuky,“ popisuje Niles.

Ve svých příspěvcích se tak pochopitelně dostane i ke kritice Micka Gordona, který je podle Bethesdy zodpovědným za přípravu celého soundtracku: „Mick Gordon je mnohem talentovanější hudební skladatel nežli já. Vlastně se s ním vůbec nemohou srovnávat, ale o to víc je celá tahle záležitost frustrující. Očekávám od něj mnohem víc. A znovu, hudba samotná je fenomenální, ovšem tenhle mix je upřímně otřesný.“ Kritika skladatele je pochopitelná – zvlášť, když je jeho jméno uvedeno na přebalu soundtracku – skutečnost je ale úplně odlišná a přinutila Gordona k reakci: „Tyhle [skladby] jsem [ve finále] nemixoval já, tohle bych nikdy neudělal. Určitě budeš schopný zjistit, které skladby jsem měl na starost já – Meathook, Command and Control a další.“ V jediném tweetu tak Gordon odhaluje, že Bethesda svěřila část soundtracku někomu jinému a výsledek je i na pohled poměrně bolestivý. Nezůstává však pouze u obrany vlastní práce, ale své rozhořčení vyjadřuje v dalších komentářích i odpovědi magazínu PC Gamer.

„Přistupuji ke své práci s hrdostí. Je to to jediné, co dělám, to jediné, co mám, takže do toho vkládám svoje srdce i duši. Stále se snažím tuhle situaci pochopit,“ říká na dotaz novinářů. V odpovědi jednomu z fanoušků na messengeru byl ale příkřejší a naznačil, že o budoucí spolupráci velmi pochybuje. Jak už bylo uvedeno v úvodu, pro Bethesdu by se jednalo o citelnou ztrátu, na kterou by nedoplatili jen vývojáři z id Software. Mick Gordon skládal hudbu také pro Wolfensteina či Prey a popularita jeho tvorby bezpochyby pomohla výslednému dojmu z jednotlivých titulů. Bethesda nicméně dosud žádné vyjádření k probíhající kauze neposkytla.

Nahlásit chybu v článku

10

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru