Souhrn z PlayStation 5 Showcase

Final Fantasy XVI, RPG z Bradavic, God of War Ragnarok a cena i datum uvedení konzole

Zdroj: Warner Bros.
16. 9. 2020

Na dnešní večer společnost Sony naplánovala další stream ukazující to, na co se již brzy mají těšit fanoušci značky PlayStation. Zatímco konkurenční Microsoft již karty na stůl vyložil a u dvojice konzolí Xbox Series X i S známe přesná data vydání, a dokonce i české ceny, na tyto detaily se v případě dvou chystaných verzí PlayStation 5 stále ještě čeká a očekává se, že se je dozvíme právě dnes. Stejně tak určitě Sony připomene i již představené tituly a třeba také odhalí i některé nové. Kromě těch multiplatformních již například víme o přípravách Gran Turismo 7, Horizon Forbidden West, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, remake Demon’s Souls a interdimenzionální plošinovky Ratchet & Clank: Rift Apart. Pro připomenutí již představených titulů určitě můžeme doporučit předchozí souhrn z prezentace z první poloviny června.

Bombastické trailery na hry jsou jedna věc, ale patrně to nejdůležitější přišlo až na konec dnešní prezentace. Do Česka a na Slovensko dorazí obě verze PlayStationu 5 jakožto do zbytku světa 19. listopadu. Dražší z konzolí bude stát 499 eur (v přepočtu něco málo přes 13 tisíc korun) a ta levnější bude stát 399 eur, tedy necelých 11 tisíc korun. Cena v české distribuci se ale určitě může ještě mírně lišit a na její potvrzení stále čekáme.

Final Fantasy XVI

Prezentace PlayStation Showcase začala těžkým kalibrem, dočkali jsme se totiž příběhové ukázky Final Fantasy XVI, o kterém se v uplynulých týdnech aktivně spekulovalo. Spatřit jsme mohli nejen několik úryvků z předělů příběhu, který je podle očekávání orientován víc k fantasy, ale především také samotnou akci v boji proti Ifritovi a dalším démonům. Za vývojem hry stojí pochopitelně studio Square Enix, konkrétně nově ustevná divize 3, kterou coby producent vede Naoki Jošida, zodpovědný dříve za MMORPG Final Fantasy XIV. Na blogu PlayStationu naznačil, že tým je momentálně po lokty zabořen v práci, vylepšuje, co už dokázal vytvořit a připravuje se na další části hry, které teprve čekají na rýsovacích prknech. S ohledem na to přislíbil Jošida další informace až na příští rok a bez povšimnutí nemůže zůstat ani skutečnost, že záběry ze hry ještě nepocházely z (dev-kitu) PlayStationu 5, ale z PC, které výkon konzole simuluje. I to je náznak, že „šestnáctka“ je ještě hodně daleko.

Hogwarts Legacy

Fanoušci kouzelnického světa Harryho Pottera se konečně dočkali. Po mnoha náznacích a spekulacích si lidé z Warner Bros. a studia Avalanche vybrali dnešní prezentaci Sony k tomu, aby oznámili očekávané RPG, které nakonec nese název Hogwarts Legacy. Jde o hru, která je podle prvních, a nutno říct, že opravdu skvěle vypadajících záběrů, zasazena na konec 19. století a zpřístupní nejen bradavický hrad, ale také řadu dalších otevřených lokací za hranicemi pozemku školy čar a kouzel. Skutečnost, že se podíváme do úplně nové éry, dává studiu podle scenáristy Adriana Roppa spoustu volnosti a hlavně příležitost, odvyprávět chybějící část, kterou čtenáři knih a fanoušci filmů neznají. Jak fungovala škola před tím, než ji vedl Albus Brumbál? Kdo byl hrozbou společnosti před narozením Toma Raddla? Byl Zapovězený les vždycky… zapovězený? Podobné otázky si prý vývojáři pokládají dennodenně a chtějí zůstat co nejblíže původní vizi spisovatelky J. K. Rowling, jak to jen jde.

Souběžně s představením Hogwarts Legacy byla spuštěna i oficiální webová prezentace, ze které můžeme rovněž potvrdit cílové platformy. Možná se to zdá překvapivé, ale hra bude vedle nových konzolí a PC dostupná také na PS4 a Xboxu One, datum vydání ale v tuto chvíli není upřesněno, takže zatím operujeme jen s příslibem příštího roku.

God of War: Ragnarok

Oním pověstným „překvapením na závěr“ sice nebyl Silent Hill, jak jsme si na Vortexu přáli, ale ani tak nejsme zklamaní. Vývojáři ze Sony Santa Monica totiž potvrdili předchozí spekulace a odhalili nový God of War s podtitulem Ragnarok. Podle dostupných informací má jít o přímé pokračování rebootu série z roku 2018, a co je překvapivé – dočkáme se jej už v příštím roce. Pokud nás nešálil sluch, opět jsme slyšeli hlas herce Christophera Judge, s ohledem na události prvního dílu a možné spoilery už ale nebudeme prozrazovat z možných spojitostí příliš. Na bližší informace netrpělivě čekáme.

Resident Evil Village

S Chrisem Redfieldem je něco špatně, to již víme od dřívějšího odhalení nového dílu Resident Evil. Co, to ale teprve budeme muset zjistit. Capcom si dnes na prezentaci novinek pro PlayStation nachystal i novou upoutávku na pokračování již legendární hororové série, jež pomáhala definovat žánr survival hororů. A na odkaz minulých dílů zjevně dle nové příběhové upoutávky Village rozhodně zapomenout nehodlá a pokračuje v příběhu načatém v minulém díle série. Pro zajímavost zde lze vypíchnout animovanou vložky, která jako by z oka vypadla práci Tima Burtona. Resident Evil Village vyjde příští rok nejen na PlayStation, ale i na konzole Xbox Series.

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Dlouhou ukázkou se prezentovalo také samostatné rozšíření Spider-Mana, zaměřené na postavu Milese Moralese. Záběry z dema byly pochopitelně pořízeny přímo na PlayStationu 5, takže můžete sami ve vysokém rozlišení sledovat, jak velký pokrok hra i díky novému hardwaru učinila. Viděli jsme zaplněné ulice, spoustu odlesků a řadu bojových scén, byť byly značně ovlivněny skriptem a jen na některých místech měly skutečnou vypovídací hodnotu o finálním zážitku. Celkově ale působí Miles Morales jako velmi důstojný nástupce původní hry a vývojáři se navíc bokem, mimo PlayStation 5 Showcase, vyjádřili na konto dostupných edic a jejich obsahu. Konečně tak máme jasno, co přesně hra přinese a kolik budeme muset zaplatit, abychom se k novému či vylepšenému obsahu dostali. Standardní cena hry se bude pohybovat na úrovni 50 dolarů, a to na nově na obou platformách – PS5 i PS4!

Pokud si však pořídíte ultimátní edici za 70 dolarů, obdržíte společně s tímto titulem také kód ke stažení remasterované verze původního Spider-Mana s Peterem Parkerem. Do této edice budou pochopitelně zahrnuty i všechny rozšiřující balíčky, a jak vývojáři upozorňují, nejde jen o jednoduché zvýšení rozlišení a elementární přidání některých detailů. Posun bychom měli vidět například v detailech kůže či očí, stejně jako v obličejových animacích. Samozřejmostí pak bude podpora ray tracingu, větší hustota obyvatel a větší dohlednost. Obě hry poběží na PlayStationu 5 v 60 fps a budou podporovat trojrozměrný zvuk.

Demon’s Souls

O vznikajícím remaku Demon’s Souls už nějakou dobu víme, v rámci aktuální prezentace jsme ale mohli konečně sledovat delší záběry a vychutnávat si zejména vizuální pokrok, pod který se podepisují vývojáři ze studia Bluepoint. Perfektní animace, nasvícení scén i pestrost nepřátel bude hrát prim, stejně jako nesmlouvavý soubojový systém, který i na konci nové ukázky zahlásil, že hrdina zemřel. Ještě zajímavější informace ale přichází stran vymezení, na jaké platformy je hra určená a naděje teď vysvitla i pro hráče na Xboxu. Remake Demon’s Souls je totiž pouze časovou exkluzivitou pro PlayStation 5, byť momentálně neznáme víc detailů, a stranou nemůže zůstat ani skutečnost, že si hru zahrají také hráči na PC. Ačkoliv se zprvu zdálo, že podle dostupných informací vyjde hra po vypršení časové exkluzivity také na Xboxu a především na PC už v den vydání konzole – tedy 12. listopadu – Sony následně označila tuto zprávu za chybu a začala původní trailery stahovat z internetu. Zdá se tedy, že remake Demon’s Souls zůstává exkluzivním titulem pro PS5.

Horizon Forbidden West

Společnost Sony oznámila, že Horizon Forbidden West vyjde překvapivě také na PS4.

Call of Duty: Black Ops Cold War

Studio Raven Software (Treyarch je zodpovědný za multiplayer) vzalo diváky na procházku jednou z misí z příběhové kampaně nového Call of Duty: Black Ops Cold War. Mise se jmenuje Nowhere Left to Run a hráče vezme na turecké letiště s cílem zastavit a chytit muže jménem Arash. Ten je klíčovou postavou k zastavení možného globálního konfliktu a vedle toho se snaží také za každou cenu uniknout. A už vzhledem k volbě zasazení to nemůže skončit jinak, než zběsilou honičkou po ranveji a přetlačováním s rozjetým letadlem. Ale tak už to v Call of Duty zkrátka chodí. Hra vychází 13. listopadu na Xbox One, PlayStation 4 i na PC a next-gen upgrade vývojáři přislíbili již dříve.

Oddworld: Soulstorm

Tradičně bizarní je ukázka dalšího titulu z letité série Oddworld. Tu uvedl na scénu Lorne Lanning, kreativní ředitel novinky Oddworld: Soulstorm. V té se opět vrátí na scénu léty prověřený hrdina Abe, tentokrát bude ale jeho příběh pohánět podstatně silnější hardware a podle toho by to také mělo vypadat. Novinka sice vyjde i na současnou generaci, nicméně Lanning přislíbil využití potenciálu nové konzole, ze které pochází i tato upoutávka. I další Oddworld bude hrou tuhou a hlavní hrdina Abe to rozhodně nebude mít jednoduché. Hra vyjde ještě letos.

Five Nights At Freddy’s: Security Breach

Co se stane, když se splaší mechaničtí roboti, vědí fanoušci hororové série Five Nights at Freddy’s již dávno. A pokud přeci jenom ne, tak se o tom budou moci na PlayStationu 5 v novince s podtitulem Security Breach již brzy sami přesvědčit. Vývojáři v tomto případě slibují posunutí původně indie záležitosti na zcela novou úroveň, a to za pomocí silného hardwaru a potenciálu, který PlayStation 5 nabídne. Díky tomu hororová adventura Five Nights at Freddy’s: Security Breach využije například ray tracingu i rychlosti SSD.

Devil May Cry 5 Special Edition

Příchod této akční klasiky na PlayStation 5 pravděpodobně nikoho příliš nepřekvapí, fanouškům to na míře jejich nadšení ale nijak neubírá. Devil May Cry 5 Special Edition dorazí na trh v den vydání konzole a slibuje kombinovat zážitek z původní hry se sílou nového hardwaru. To pochopitelně znamená především využití potenciálu SSD i technologie ray tracingu, díky které budou například odlesky maximálně uvěřitelné. Příspěvek na blogu PlayStation podrobněji popisuje grafické nastavení, které umožní manuální zapínání ray tracingu a následnou volbu rozlišení – ve 4K hra poběží při 30 fps a v 1080p hra dosáhne 60 snímků za vteřinu. A při vypnutí ray tracingu je hru možné hrát dokonce i ve 120 fps. Za další nechybí ani implementace plnohodnotného 3D audia či haptické odezvy ovladače DualSense.

Vedle technických vylepšení přinese aktualizovaná verze pátého dílu DMC také možnost hrát hru ve vyšším tempu (zrychlení nastavené na hodnotu 1,2), a to třeba i s novou obtížností. Hráči na PS5 se navíc dočkají i další hratelné postavy – Vergila. A ten dorazí ve formě DLC in a PS4.

Deathloop

Hlavní hrdina akce Deathloop od studia Arkane má těžký život. Zatímco jeho okolí si užívá stále se opakujícího dne, on se musí postarat o to, aby se nekončící smyčka co možná nejdříve uzavřela a on už se mohl těšit na další den. To ale znamená vytvořit plán na zabití osmi osob v onom jediném dni. Potíž ale začíná už v tom, že jednotlivé cíle jsou rozeseté napříč herní mapou v podobě ostrova a ke každé se dá dostat jen někdy, například pouze v určitou část dne. Zřetězení akcí je tedy oříškem, opačným přístupem ale může být snaha dostat více cílů ve stejný čas na stejné místo, o čem už více vypovídá přiložené video. To vypráví o snaze dostat postavu Egora Serlinga na párty druhé z postav, jenže v osudný den Egor Serling učiní již brzy ráno převratný vědecký objev a na nějakou párty nemá ani pomyšlení. Takže jedna z cest může spočívat v tom, že hráči zamezí oné technologické revoluci. A podobných variant existuje celá řada, jen je potřeba je pečlivě nastudovat. K dispozici je sice pouze jeden den, nicméně ten se může opakovat klidně donekonečna.

V základu je Deathloop singleplayerovou záležitostí, nicméně při povolení on-line složky se do hry může v libovolnou chvíli připojit cizí hráč, který se zhostí role jedné z osmi klíčových postav. A tá má za cíl jediné – odstranit hlavního hrdinu Colta, což do příběhu hry vnáší adrenalinové prvky podobně, jako to třeba uměli náhodní hackeři ve Watch Dogs. Deathloop vyjde příští rok na PC a na PlayStation 5.

Fortnite

Co by byl PlayStation 5 za herní platformu, kdyby na něm nefungoval Fortnite. Proto nás vůbec nepřekvapilo, když Epic ještě jednou, pro jistotu, potvrdil next-genovou verzi, která bude dostupná hned s listopadovým uvedením konzole. Sony zároveň uvádí, že PS5 verze umožní přenést si předchozí postup hrou a všechen obsah získaný skrze mikrotransakce, nevymezuje však, jestli se to vztahuje na přechod z jakékoliv jiné verze, nebo pouze z PlayStationu 5. Jasné také není, nakolik se v podobě hry projeví vymoženosti nového hardwaru, dá se však očekávat, že s blížícím se zapojením ray tracingu a DLSS do Fortnitu na PC, umožní podobné vylepšení i next-genové verze na PS5 a Xboxu Series X.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru