Souhrn z PC Gaming Show 2023 Preview

Souhrn z PC Gaming Show 2023 Preview

Co budeme hrát příští rok? Z obrovské nabídky všemožných žánrů si vybere snad každý

Zdroj: Avalanche Studios
17. 11. 2022

Rok 2023 je téměř za rohem, a proto přišel čas se podívat na hry, které nás v příštím roce čekají. Poměrně nečekaně se o to postará tradiční akce PC Gaming Show, u níž ovšem nejsme zvyklí, že by se konala v listopadu, navíc tentokrát nese podtitul „Preview“. Samozřejmostí pak je, že se tato prezentace, jak už název napovídá, zaměřuje výhradně na hry pro PC. Pořadatelé už předem slibovali, že se nedočkáme pouze připomenutí již oznámených titulů, ovšem například s novými záběry a podrobnostmi, ale že se můžeme těšit i na nová oznámení. Co si pro nás tedy pořadatelé společně s vývojáři tentokrát připravili?

Warhammer 40,000: Rogue Trader

Warhammeru není nikdy dost, že? Příští rok se můžeme těšit na další hru z tohoto velkolepého a spletitého vesmíru, jíž je strategické RPG Warhammer 40,000: Rogue Trader od studia Owlcat Games, které má ve svém portfoliu například hry Pathfinder: Kingmaker a Pathfinder: Wrath of the Righteous. Dnes se nám naskytl první pohled na samotnou hratelnost, jež na první pohled působí dosti akčně. Vedle taktizování budou velkou roli hrát i NPC a vztahy s nimi. Warhammer 40,000: Rogue Trader je již možné předobjednat a dorazí na Steam, GOG a Epic Games Store.

Jumplight Odyssey

Nová hra od studia League of Geeks, které stojí například za strategií Armello, spojila sci-fi, styl anime 70. let a rogulite simulátor. Sami vývojáři svůj nový počin popisují jako mix Two Point Hospital a FTL: Faster Than Light. Hráči se ujmou vesmírné lodě s několika palubami a tím pádem i početnou posádkou. Posádkou, která má pochopitelně své potřeby, do toho však bude potřeba řešit i samotný stav lodi, neboť ve vesmíru není nikdy bezpečno. V roce 2023 hra vstoupí do předběžného přístupu na PC, později hra vyjde i na PlayStation 5 a Xbox Series X|S.

Solium Infernum

O tom, že se ukáže i nedávno oznámený reboot hry Solium Infernum, jsme věděli dopředu, přičemž na sebe nová verze upoutala pozornost působivým temným trailerem. Původní hru v roce 2009 vyvinulo a vydalo studio Cryptic Comet, za tou současnou stojí již zmiňované studio League of Geeks, jejichž další hra Jumplight Odyssey celou prezentaci dnes večer odstartovala. Solium Infernum je tahová strategie, jež nám dovolí převzít nadvládu nad peklem a usednout na trůn za pomoci všemožných vychytralých i nekalých prostředků. Fanoušky původní hry by mohlo uklidnit, že požehnání novým vývojářům dal sám tvůrce hry Vic Davis, s nímž se spoluzakladatel studia League of Geeks Trent Kusters přátelí. Ostatně i jejich hra Armello je původním Solium Infernum inspirovaná. Hra vyjde příští rok, ovšem přesné datum zatím není známo.

Shadows of Doubt

Detektivní hru Shadows of Doubt jsme si zde na Vortexu představili již v roce 2019. Pátrání nás zavede do sci-fi noirového a plně simulovaného a procedurálně generovaného města plného neonů, ale i zločinu a korupce. Coby soukromý detektiv se vydáte na lov sériového vraha, který může kdykoli udeřit znovu, pokud mu v tom někdo nezabrání. Po letech vývoje hra konečně dorazí v prvním čtvrtletí příštího roku, 1. prosince navíc bude možné si zahrát betu.

Ravenbound

I Ravenbound jsme si zde již představovali, a to v srpnu během Gamescomu, kdy byla tato nová roguelite hra od švédského studia Systemic Reaction spadající pod Avalanche Studios oficiálně představena. Jedná se konkrétně o fantasy rogulite RPG zasazené do fantasy světa Ávaltu, přičemž motiv hry celkově čerpá ze severské mytologie a folklóru. Mezi nepřáteli proto najdeme například trolly, draugry nebo huldery, přičemž boj s nimi nebude zrovna snadný. Nový trailer nabídl úchvatné scenérie Ávaltu, a tak není pochyb o tom, že bude radost tento svět prozkoumávat a kochat se jím. Zatím stále platí, že hra míří pouze na PC prostřednictvím Steamu.

Aska

Máme tu novou vikinskou hru, ovšem tentokrát trochu jinou, než jakou bychom dle posledních trendů kolem této tematiky očekávali. Nebudeme se pouštět do lítých bojů, nýbrž do budování vikinské společnosti. Bukurešťské Sand Sailor Studio se rozhodlo svou pozornost zaměřit především na životy obyčejných lidí a ne válečníků a jejich domovy. V rámci osady budou hráči přidělovat vesničanům úkoly – mohou stavět, pěstovat – ale dojde i na průzkum světa a přece jen i nějaký ten drobný boj. Cílem je nevybudovat pouze fungující a prosperující vesnici, ale společenství jako takové, které přežije a překoná různé nástrahy, mimo jiné obávanou zimu. Vývojáři zatím představili pouze krátký předrenderovaný film, nicméně již zítra hodlají na svém streamu ukázat i něco přímo ze hry. Už 24. listopadu navíc proběhne první test hry, do kterého se lze přihlásit na oficiálních stránkách hry (které ovšem v tuto chvíli jaksi nefungují…).

Bulwark: Falconeer Chronicles

Nizozemský vývojář Tomas Sala představil svůj nový počin, jenž je zasazen do stejného světa jako jeho předchozí hra Falconeer z roku 2020, za níž obdržel cenu BAFTA. Zatím Falconeer byl „leteckou bojovou“ hrou, ovšem s obřími ptáky, Bulwark je pro změnu budovatelskou strategií. Vzhledem k tomu, že se děj Falconeeru točí kolem války, není divu, že je potřeba tento kouzelný svět opravit a znovu vybudovat. I na této hře pracuje Sala zcela sám a zdá se, že mu jde práce pěkně od ruky. Zatím však neprozradil, kdy přesně se budeme moci do záchrany jeho světa pustit i my.

Once Human

Once Human je multiplayerová i solo survival hra v otevřeném světě zasazená do podivné postapokalyptické budoucnosti, kterou zničila tajemná látka označovaná jako „hvězdný prach“. V takovémto nebezpečném světě bude nutné se spojit s přáteli a bojovat proti monstrózním nepřátelům, jimž se říká „devianti“, ale stejně tak odhalovat tajné intriky, soupeřit o zdroje a chránit si vlastní území. Teprve postarání se o základní potřeby k přežití dá prostor pro zjišťování, co se vlastně se světem stalo a jak by v něm bylo možné znovu alespoň trochu idylicky žít. Nepřítelem ovšem není jen svět, ale i další lidé, na výpravy se ovšem můžou hráči vydat až ve čtyřech. V lednu bude spuštěn první beta test.

Gori: Cuddly Carnage

Ne všechny hry s kočičkami musí být milé, krásné či působivé… Ano, teď mluvím samozřejmě o Stray. Nicméně hra Gori: Cuddly Carnage je docela jiný případ. Gori je totiž kočka, která se prohání městem na hoverboardu, zatímco v packách třímá obří cosi, jímž vykuchává růžovoučké jednorožce. I nový trailer, jenž začíná působivým, ale zároveň i zněklidňujícím pohledem na uličku plnou neonů, jasně ukazuje, že s touto mícou se nechcete dostat do konfliktu. Jako další důkaz může posloužit i sestřih hektické akce, kterou Gori rozpoutal/a. Tvůrci i nadále slibují brzké vydání, ale přesné datum stále nemáme. Hra nicméně nezamíří pouze na Steam, GOG a Epic Games Store, ale i na PlayStation 4 a PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S a Nintendo Switch.

Level Zero

Asymetrický sci-fi survival horor z pohledu první osoby Level Zero se představil v novém krátkém gameplay traileru. Jedná se o PvP titul, v němž skupinka vědců bojuje proti nebezpečným monstrům, na které platí především světlo. Naopak příšery se spoléhají na telepatické schopnosti, jichž bude možné využívat pro změnu k pronásledování vědců. Hra příští rok dorazí nejen na PC, ale i na konzole PlayStation a Xbox. Už nyní se navíc můžete přihlásit do uzavřené bety. Na kterou stranu se přidáte?

Kerbal Space Program 2

Jak už pár týdnů víme, Kerbal Space Program konečně dostal datum vydání v předběžném přístupu, čímž snad konečně skončily veškeré problémy, s nimiž se musela tato hra vypořádat. Stane se tak již 24. února na Steamu a u příležitosti PC Gaming Show vývojáři o hře více promluvili nad rámec traileru. Dozvěděli jsme se tak i detaily o multiplayeru, který hru později obohatí. Ten totiž nebude jen kooperativní, ale dočkáme se i vesmírných závodů, jež hráče podpoří v soupeřivosti. Snad se tedy bude hře v early accessu dařit.

The Repair House

Autor hry PC Building Simulator přichází s novým počinem. Tentokrát ovšem nepůjde o stavění počítačů, nýbrž o domácí kutilství. Rumunský vývojář Claudiu Kiss představil svůj nový titul, v němž dovolí hráčům alespoň virtuálně stát se kutily a začít vracet starým a rozbitým věcem zašlou slávu. Nefunkční hračky, rozpadající se nábytek, ošuntělý vzhled? S tím vším si budou moci hráči vyhrát. Kromě běžných domácích věcí se objeví možnosti opravovat staré arkádové automaty, hudební nástroje, starožitnosti a další věci. To všechno rozhodně na nějaký čas zabaví.

Superfuse

Superfuse se už v prvním traileru stylizovat do komiksového stylu, přičemž tyto prvky využívá i nyní, tentokrát se však ještě více zaměříme na gameplay. Nenechte se mýlit, ačkoli se objeví i další komiksové narážky, ve skutečnosti se jedná o hack’n’slash akční RPG pro jednotlivce i kooperaci. Superfuse z nás udělá superhrdiny a nechá likvidovat bestie napříč sluneční soustavou, k čemuž si bude moci každý přizpůsobit svůj herní styl. Takhle to zkrátka dopadá, když si elita hraje na bohy. Hra měla původně vstoupit do předběžného přístupu letos na podzim, ale vývojáři hlásí drobné zpoždění, a tak k tomu nakonec na Steamu dojde až 31. ledna 2023.

Floodland

Floodland je postapokalyptická strategie od polského studia Vile Monarch, v níž budujeme svět po velké přírodní katastrofě – klimatické změny vedly k roztání ledovců, čímž se zvedla hladina moří a většina pevniny zmizela pod vodou. Na nepříliš velkých nezaplavených plochách je potřeba vystavět novou civilizaci, která dokáže spolupracovat a přežít. Floodland nicméně není budoucím titulem, neboť právě vyšel, přesněji 15. listopadu na PC. Pokud vás hra zaujala, můžete se případně podívat i na naše dojmy ze hraní z letošního Gamescomu.

Clash: Artifacts Of Chaos

V příštím roce nás čeká i objevování značně surrealistického a v podstatě fantasy-punkového světa Zenozoik, v němž poklidně žije bojovník Pseudo. Respektive do doby, než se jeho život otočí vzhůru nohama kvůli oněm artefaktům chaosu. Clash netradičně kombinuje herní žánry, částečně se tváří jako Dark Souls, ovšem zkřížené s bojovkou s nejrůznějšími styly boje, to vše je navíc orámováno RPG prvky. Hra vyjde v únoru 2023, přičemž má dorazit na PC i konzole Xbox a PlayStation nové generace.

Warhammer 40,000: Darktide

Abiotic Factor

The Great War: Western Front

Cygnus

Endless Dungeon

Steam Deck

Crossfire Legion

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru