Sony umožní ukládat PS5 hry na externí USB disk

Sony umožní ukládat PS5 hry na externí USB disk

Hráči si budou moci uvolnit místo na interním SSD. Zpřístupní se i Share Play z PS5 na PS4

Zdroj: Sony
13. 4. 2021

Firmware konzole PlayStation 5 se už zítra dočká první významné aktualizace, která zpřístupní některé z dříve žádaných funkcí. S informací přišel viceprezident pro plánování a management Hideaki Nišino na blogu PlayStationu, kde update podrobně představil a v první řadě láká na možnost ukládat si hry určené pro PlayStation 5 na externí USB disk. Další změna se bude týkat fungování služby Share Play, která se konečně zpřístupní napříč platformami, takže hráči na PS4 budou moci hrát vzdáleně hry běžící na PS5 a naopak. Vylepšení se dočká také tzv. Game Base menu a nezapomnělo se ani na doprovodnou mobilní aplikaci.

Zdroj: Sony

„První velká aktualizace softwaru PS5 bude dostupná od zítřejšího dne a je naplněná novými prvky a vylepšeními. Náš tým prahne po vylepšování celkového zážitku s PlayStationem ve všech myslitelných ohledech,“ říká na úvod článku Nišino. První věc, kterou se zabývá, je právě zmiňovaná možnost uvolnit trochu místa na nevelikém interním SSD přesunutím stažených her na externí úložiště. Dosud se tato funkce vztahovala pouze na verze her pro PlayStation 4, tedy ty, které běží ve zpětné kompatibilitě, nově se však týká i titulů určených primárně pro PS5, resp. těchto verzí. Je však důležité stále myslet na to, že jde pouze o „odložení“ dat, nikoliv o sekundární možnost, jak takové hry přímo z externího úložiště spouštět.

Ve výsledku tak tato funkce slouží pouze k tomu, abyste v případě zájmu o konkrétní titul nemuseli znovu vše stahovat z internetu, i tak jde ale o pokrok a rozhodně vítané rozšíření. Důvodem, proč hry nejde z externího disku spouštět, je pochopitelně omezení v porovnání s rychlostmi, které dosahuje interní SSD a do budoucna by se na tomto stavu nemělo nic měnit. Tedy bez ohledu na to, zda se pokusíte ke konzoli připojit nějaký externí disk, nebo zvolíte takový, které přesně odpovídá specifikacím od Sony se zárukou nejvyšších přenosových rychlostí. Nišino rovněž upozorňuje, že se nic nemění na budoucích plánech Sony poskytnout plnou podporu pro rozšiřující SSD, tato funkce ale zatím není softwarově podporována a po připojení M.2 disku do připraveného slotu se nic nestane.

Zdroj: Sony

Další částí, kterou update zahrnuje a mění, jsou sociální funkce. Jak už bylo zmíněno v úvodu, Share Play – tedy doslova sdílení obrazu z vlastní konzole do konzole připojeného kamaráda – bude nově fungovat napříč oběma generacemi PlayStationu. Hráči tak mohou hrát společně například hry s lokálním multiplayerem, nebo jen předat hru druhé straně, bez ohledu na to, jestli komunikace probíhá mezi PS5, PS4, nebo oběma těmito konzolemi současně. V součinnosti s touto změnou přibude také nové tlačítko pro žádost o připojení do hry, která se objeví u konkrétních lidí v seznamu přátel.

Obměny a rozšíření funkcí se dočká také menu Game Base, skrze které se hráči mohou rychleji střídat aktivní party, hledat přátelé, zapínat chat, případně sledovat, co nejbližší přátelé hrají za hry. Vítanou novinkou je také možnost potlačit voice chat, případně upravovat jednotlivě hlasitost ostatních hráčů. A líbí se nám rovněž automatické předčasné stahování updatů ještě před tím, než je vývojáři skutečně uvolní, tedy podobně jako v případě možnosti stáhnout si dopředu celou hru a pouze čekat na den vydání. Poslední věcí hodnou zmínky je rozšíření nastavení u trofejí, kde bude možné určit, kdy se mají vytvářet automatické screenshoty či videa, případně vstoupit do nové obrazovky s celkovými statistikami trofejí a aktuální úrovní.

Zdroj: Sony

Mobilní aplikace se pak chystá na řadu dalších podstatných změn, které z ní v podstatě udělají dálkové ovládání pro PS5. V nedávné době přibyly možnosti jako přidávat hru z obchodu do seznamu přání, obdržet notifikace, když se připojí konkrétní kamarád, případně měnit online status celé konzole. V nadcházejících týdnech by ale mělo být možné například na dálku spravovat úložiště – tedy mazat a přesouvat data, stejně jako přes mobil vstupovat do online her, porovnávat trofeje s ostatními, případně si upravovat a filtrovat nabídku PlayStation Storu.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Další články
Nahoru