Sony spouští bezplatné trialverze her z PS Storu

Sony spouští bezplatné trialverze her z PS Storu

Zdarma je na 5-6 hodin Death Stranding nebo Sackboy. Čas se počítá od začátku stahování

Zdroj: Sony
3. 10. 2021

Necelý rok po uvedení nové generace konzolí jsou karty na poli předplatitelských služeb a fungování příslušných digitálních obchodů rozdány vcelku jasně. Microsoft slaví úspěch s Game Passem, který si už už zřejmě předplácí kolem 30 milionů hráčů, a za povedený krok se může jevit i propojení části dostupné knihovny s xCloudem. Pokud k němu máte přístup – tedy, platíte si předplatné Game Pass Ultimate – pak máte k dispozici ještě EA Play s další nabídkou her a zkušebními verzemi novinek od Electronic Arts. Na druhou stranu ale dal Microsoft nohu z plynu, co se her pro předplatitelé Xbox Live Gold týče, přičemž toto předplatné vyžaduje pro hraní multiplayeru, i když už ne u free to play her. Na druhé straně barikády stojí předplatné PlayStation Plus, ve kterém se hráči každý měsíc dočkávají velmi lákavé nabídky nepříliš starých, nebo dokonce úplně nových debutujících her. Sony však marně hledá – pokud vůbec – odpověď na Game Pass, ke kterému má nejblíže předplatné PlayStation Now. To však není dostupné v tolika regionech jako konkurenční služba a pro PS Now se alespoň prozatím nepočítá s vydáváním nových titulů, jako činí Microsoft. Ke slovu ale pozvolna přichází novinka ze stáje modrého týmu, kterou mohou být bezplatné zkušební verze her, jak se už nově začínají objevovat ve vybraných regionech, kam Česko zatím nepatří.

První informace o tzv. Game Trials, jak společnost Sony službu přímočaře pojmenovala, začaly přicházet od hráčů ve Velké Británii už na konci minulého týdne. Jedním z nich byl i Skot Joe Anderson, který se na svém Twitteru podělil o znění e-mailu od Sony. Služba je v něm představena a doplněna detaily o prvních dvou zastoupených titulech. Jsou jimi Death Stranding Director’s Cut a Sackboy: A Big Adventure, které je možné hrát po dobu šesti, resp. pěti hodin bez dalšího omezení. Důležité je ovšem vymezit, že nabídka se týká pouze PS5 verzí těchto her a co je snad ještě důležitější, onen časový limit začíná běžet od chvíle, kdy začne hráč danou hru stahovat. Pokud byste si tedy chtěli zahrát například Death Stranding, je nutné nejprve zvážit, kolik času vám sebere stažení nemalého 70GB balíku dat, v případě Sackboye by to pak byla méně než polovina. Hráči už ale začali pochopitelně vymýšlet způsoby, jak omezení obejít a radí založit si úplně nový účet, ten využít v podstatě jen pro stažení hry, a teprve na hlavním účtu aktivovat trial, který pouze ověří, že je hra již na konzoli nainstalovaná a vpustí hráče do hry instantně.

Trochu matoucí je citovaný e-mail v části, ve které láká na hraní trial verzí těch nejpopulárnějších her od PlayStation Studios, když autoři ani jedné z nabízených her do rodiny interních studií Sony nepatří.

Posledním aktuálním faktorem, omezujícím možné vyzkoušení hry, je zjištění, že nabídka zřejmě nebude trvalá a potrvá jen do půlnoci 28. října. Alespoň tak o Game Trials mluví zveřejněný e-mail a zůstává otázkou, co přesně Sony zamýšlí. Faktem totiž zůstává, že se ke službě oficiálně nikdo nevyjádřil a je pravděpodobné, že po dotazech médií přijdou první informace od zástupců Sony až v pondělí. Snad se tedy dozvíme, zda jde v tuto chvíli jen o test, na který případně naváže ostrá verze s rozšířeným katalogem her, nebo bude nabídka nahodilá a závislá na měsíční periodě. Trochu matoucí je také citovaný e-mail v části, ve které láká na hraní trial verzí těch nejpopulárnějších her od PlayStation Studios, když autoři ani jedné z nabízených her do rodiny interních studií Sony nepatří. Jen pro pořádek – Death Stranding je dílem Kojima Productions a Sackboy pro změnu od týmu Sumo Digital, bez ohledu na to, že v prvním případě se Sony starala o část marketingu a vydání výměnou za časovou exkluzivitu a ve druhém případě svěřila výrobu spin-offu vlastní značky třetí straně, aby i v tomto případě figurovala coby vydavatel obou dostupných verzí – PS4 a PS5.

Pokud bychom se ale ještě měli vrátit k trialům, magazín Video Games Chronicle správně připomíná, že Sony si nedávno patentovala způsob, jakým by mohla uvádět hry pro PS5 do nabídky streamovací platformy PS Now, čímž by bylo dosaženo ještě efektivnějšího způsobu, jak si vybrané tituly nezávazně, resp. za cenu předplatného, vyzkoušet po dobu několika hodin. Podle patentu by měl server těžit ze zapojení několika NVMe SSD, čímž by se data k hráčům mohla dostávat ještě rychleji a splnit kritéria kladená na chování konzolí nové generace. Tedy podobně, jako postupně činí Microsoft s vylepšování serverů pro Game Pass ze sestav Xboxu One S na hardware, který pohání nejvýkonnější Xbox Series X.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Další články
Nahoru