Sony prý nestíhá výrobu PS5 a snižuje objem o 4 miliony

Podle Bloombergu ale přesto vyrobí víc konzolí, než se odhadovalo v červenci

Zdroj: Sony
15. 9. 2020

Ačkoliv se Sony ani Microsoft otevřeně nevyjadřují k tomu, jak probíhá výroba jejich nových konzolí, už několikrát jsme ji probírali v článcích a novinkových souhrnech. Neoficiální, ale důvěryhodné zdroje přicházely s informacemi v průběhu celého roku, zejména pak v souvislosti s mimořádnou situací, která nastala kvůli pandemii koronaviru. Už v dubnu proto redaktoři Bloombergu mluvili o možném červnovém rozběhnutí výroby PlayStationu 5, aby na zprávu v červenci reagovali s informací, že Sony měla navýšit celkový letošní objem na 10 milionů vyrobených kusů. Po dalších dvou měsících pak redaktor Bloombergu Takaši Močizuki uvádí, že Sony nakonec dospěla k rozhodnutí plán snížit o 4 miliony plánovaných kusů na celkových 11, je však nutné obratem dodat, že se ukrajovalo z nového odhadu přibližně 15-16 milionů kusů, s nimiž se počítalo do konce března 2021.

I když se situace pozvolna zlepšuje a z továrních linek sjíždí stále více funkčních kusů, nemusí to ve výsledku stačit.

Bloomberg vychází z informací od nejmenovaných zdrojů blízkých okolnostem výroby a tvrdí, že Sony upravovala své červencové plány v souvislosti se zvyšující se poptávkou po hrách v době přetrvávající koronavirové krize. Problémem však má být výroba čipů od AMD, jejichž poruchovost má být v tuto chvíli více než 50procentní. A i když se situace pozvolna zlepšuje a z továrních linek sjíždí stále více funkčních kusů, nemusí to ve výsledku stačit a během uvedení konzole může být na trhu jen kolem 11 milionů dostupných kusů bez bližšího vymezení, v jakém poměru budou konzole PS5 s mechanikou a bez ní. Analytik Kota Ezawa navíc upozorňuje, že příliš velké množství vadných čipů může vést i k nárůstu finální ceny celého zařízení, což může hrát roli i v konkurenčním souboji s Microsoftem, jehož konzole Xbox Series X a Series S se budou prodávat za 13 499, resp. 7999 Kč.

Co se týče možné ceny PS5 proto další analytik Masahiro Wakasugi uvádí, že očekává pro revizi s mechanikou start na 449 dolarech a v případě bezdiskové verze nejvýše 400 dolarů. Jestli se tyto předpovědi vyplní, budeme muset čekat přinejmenším do zítřejšího večera, kdy se uskuteční další plánovaná prezentace PlayStation 5 Showcase. Sony ovšem dosud mluví pouze o tom, že fanouškům ještě jednou před uvedením konzole připomene hry, které se chystají na launch i po něm, je však nanejvýš pravděpodobné, že na cenu a datum uvedení PS5 nakonec dojde. Celou akci budeme sledovat živě s českým komentářem a postřeh před i po zahájení celého programu.

Nahlásit chybu v článku

17

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru