Sony potvrdila, že na PS5 nespustíte hry z PS3, PS2 a PS1

Zpětná kompatibilita se týká jen her pro PS4. Na širší podporu neměli inženýři dostatek času

Zdroj: PlayStation
18. 9. 2020

Společnost Sony definitivně vyloučila, že by na konzoli PS5 fungovaly hry z PS3, PS2 a PS1. Zpětná kompatibilita se omezuje na 99 procent titulů z PS4. Prohlásil to prezident Sony Interactive Entertainment Jim Ryan v rozhovoru pro magazín Famitsu, jehož překlad přinesl web Siliconera. Na rozšíření zpětné kompatibility na starší generace PlayStationu neměla podle Ryana Sony dostatek času.

Kromě podpory PS4 her na PS5 se autoři konzole soustředili na implementaci SSD a design nového ovladače. DualSense. “Takže jsme naneštěstí nedosáhli na takovou úroveň kompatibility,” reagoval Jim Ryan na dotaz, zda budou na nové konzoli fungovat ještě starší hry z předchozích generací. Definitivně tak stvrdil starší spekulace, které naposledy rozvířil třeba oficiální web Ubisoftu.

Další možností je PlayStation Now

Architekt PS5 Mark Cerny už dříve prohlásil, že nový PlayStation a ten dosavadní jsou si podobné, a proto je zpětná kompatibilita u těchto systémů možná. Není ale vyloučené, že podpora pro starší hry přibude třeba časem přes softwarovou emulaci. Koneckonců i Xbox One si začal rozumět s hrami pro Xbox 360 a původní Xbox až po svém uvedení na trh.

Další možností je pak užít si starší hry přes cloudovou službu PlayStation Now. To ale předpokládá další rozšiřování jejího portfolia titulů a především podporovaných zemí a regionů, kde je PS Now oficiálně k dispozici. Na PS5 by ale mělo pravděpodobně fungovat těch pár PS2 klasik, které jsou dostupné v PS Storu pro PS4. Konkurenční Microsoft na druhé straně zjevně dál hodlá stavět na širší podpoře svých starších konzolí a zpětná kompatibilita pro něj a jeho zákazníky možná hraje důležitější roli.

Nikdo by neměl být zklamaný, že PS5 hry vyjdou i na PS4

V jiném rozhovoru pro list The Washington Post Jim Ryan slíbil, že Sony bude podporovat konzoli PS4 další tři až čtyři roky. Je pro ni podle něj stále neuvěřitelně důležitá. A odvolává se přitom na to, že mnoho stávajících uživatelů sice přejde na PS5, pokud svou práci Sony udělá dobře, ale desítky milionů jich nějakou dobu ještě zůstanou věrní PS4. Nikdo by podle něj neměl být zklamaný tím, že hry jako Spider-Man: Miles Morales nebo Horizon Forbidden West vyjdou také na PS4. Lidé mají prostě volbu, věří Ryan. A verze pro PS5 prý potenciál konzole zužitkují na maximu.

PS4 byla první konzole od Sony, která přišla na trh bez zpětné kompatibility s předchozím systémem. Platilo to pro hry na disku, ale třeba i ty, které jste si dříve koupili na PS3 digitální cestou. To ještě první verze PS3 podporovala hry i z PS2. Když se ale Sony rozhodla sesekat výrobní náklady a zbavila se integrovaného Emotion Enginu, ani pozdější revize PS3 už si s hrami z PS2 neporadily.

"Proč by tohle vůbec někdo hrál?"

Magazín Ars Technica připomněl, že Jim Ryan v minulosti nechoval příliš náklonnosti ke zpětné kompatibilitě. Spíš by se dalo říct, že si z této nostalgie hráčů utahoval. V roce 2017 v rozhovoru pro magazín Time prohlásil, že hry pro PS1 a PS2 vypadají prehistoricky a on nechápe, proč by je někdo chtěl hrát. Mluvil přitom o akci, kde se objevily starší díly Gran Turisma. Zpětná kompatibilita je podle něj velmi žádaná, ale málo využívaná.

Nahlásit chybu v článku

12

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru