Sony plní přání výrobce PS5 bočnic, aby ho někdo žaloval

Sony plní přání výrobce PS5 bočnic, aby ho někdo žaloval

Společnost Dbrand tvrdila, že je její produkt legální. Prodej ale skončil a případ míří k soudu

Zdroj: Dbrand
18. 10. 2021

Ještě před tím, než se vůbec začala konzole PlayStation 5 prodávat, objevily se první výrobci různobarevných bočnic, které lze díky použitému nasazovacímu systému poměrně snadno měnit. Podnikatelský záměr několika společností odstartovala oficiální rozborka konzole, která několik měsíců před uvedením PS5 na trh odhalila zmiňovaný výměnný systém, jdoucí ruku v ruce s prohlášením Sony, že v aktuální generaci bude důraz na barevnou úpravu konzole ještě větší než v minulosti. Společným znakem všech, kdo se pokusili neoficiální barevné bočnice prodávat, ale byl jepičí život jejich snahy. Sony pokaždé zasáhla, pravděpodobně s odvoláním na patenty, které vlastní, takže jedinou povolenou formou neoficiální změny vzhledu konzole zůstávají polepy. Přesto se ale zkraje letošního roku pustila do riskantního byznysu společnost Dbrand, která chtěla rovněž prodávat plastové bočnice a v prohlášení na startu svého podnikání uvedla, že je vše neprůstřelně legální, a ať si někdo zkusí Dbrand žalovat. O necelý rok později tohle přání plní právní oddělení Sony, které už přimělo Dbrand ukončit prodej a hrozí žalobou.

Pokud jste si náhodou chtěli o víkendu koupit bočnici přímo z oficiálního webu Dbrand, narazili jste už jen na spartánský seznam článků, mapujících celé podnikání. Nejvíce zpráv se točí kolem aktuálního stavu, tedy zastavení prodeje a žalobě ze strany Sony, o které informovala společnost v obsáhlém příspěvku na Redditu. Zástupci firmy nejprve potvrzují, že obdrželi příkaz k zastavení činnosti a následně z něj citují. Sony se odvolává na porušování autorských práv a požaduje, aby byly všechny výrobky zničeny spolu se zaplacením škody až do výše 150 000 dolarů za každé dílo, které autorská práva porušuje. Je samozřejmě otázkou, jak by soud tuto podmínku vykládal – bočnice, coby matrice pro výrobu jednotlivých kusů, je jedna – potenciálně ale může chtít Sony onu částku za každé jedno balení prodané koncovému zákazníkovi. Ostatně, podle zveřejněné citace, chce Sony potrestat Dbrand exemplárně a odradit tím od podobné činnosti další potenciální výrobce, takže ve hře zůstává i druhá z popisovaných variant a náhrada škody přesahující desítky milionů dolarů.

„Koneckonců jsme na prodejích společnosti Sony neparazitovali. Ve skutečnosti potřebujete PlayStation 5, abyste mohli Darkplates používat,“ říkají výrobci bočnic.

Dbrand tedy ukončil prodej, ale z příspěvku na Redditu jasně vyplývá, že s výhružkou zásadně nesouhlasí a hodlá vše řádně prodiskutovat s právníky. Ačkoliv se celý příspěvek nese ve značně ironickém duchu, Dbrand poukazuje na to, že se Sony odvolává pouze na dosud neschválené patenty a navíc je konkrétně ve své stížnosti nevyjmenovává. „Podle kanadského práva je na straně, která tvrdí, že došlo k porušení jejích autorských práv, aby prokázala, že žalovaný svým jednáním skutečně porušuje konkrétní patent,“ tvrdí Dbrand a hodlá se zaměřit na to, zda mu může někdo zakázat prodávat náhradní díly pro hardware, který už spotřebitelé vlastní. „Koneckonců jsme na prodejích společnosti Sony neparazitovali. Ve skutečnosti potřebujete PlayStation 5, abyste mohli Darkplates používat,“ dodávají výrobci bočnic. Na tomto místě je ale samozřejmě nutné dodat, že Sony nepochybně počítá s vlastním prodejem bočnic, takže by došlo na střet s neoficiálními výrobky až později, tedy zřejmě poté, kdy dojde na schválení všech patentů. V tomto ohledu se ale – bez ohledu na důvody – už téměř rok nic neděje a dá se tak plně pochopit výklad ze strany Dbrand či jiných výrobců, kteří mluví o náhradních součástkách a přirovnávají situaci například k automobilům. Podle Dbrand taky nebude Ford žalovat výrobce nárazníků, které si majitel automobilu namontuje místo původních…

V závěru příspěvku proto dochází na potvrzení, že ústupek Dbrandu je pouze dočasný a rozloučení, včetně přítulného na*er te si, dává jasně najevo, že tahle kauza nekončí.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Další články
Nahoru