Sony chce řešit problémy s cloudovým hraním

Sony chce řešit problémy s cloudovým hraním

Rozhovor s CEO Sony o streamovaném hraní naznačuje potenciál handheldu Q

Zdroj: Sony
5. 6. 2023

Zatímco Microsoft k radosti hráčů provozuje svůj Xbox Cloud Gaming, spojuje ho s nabídkou Game Passu a nabízí alternativní možnost, jak si zahrát vybrané tituly přes cloud bez nutnosti stahování, Sony v tomto ohledu už několik let jen celý prostor zkoumá a testuje. Ačkoliv se na poli streamování her řadí skrze svůj PlayStation Now, resp. aktuální podobu služby mezi průkopníky, dosud se cloudové hraní v podání PlayStationu nestalo „tou velkou věcí“, kterou by mohli hráči očekávat. Změny jsou ale na obzoru, což nedávno naznačoval CEO PlayStationu Jim Ryan a nyní také ředitel celé Sony Keničiro Jošida. Patrně i v souladu s odhaleným handheldem – známým dosud jen jako projekt Q – nás zřejmě doopravdy čeká cloudová revoluce a zájem Sony významněji do tohoto segmentu promluvit. Než se ale bavit o potenciálu handheldu Q, zaměřme se na to, co Jošida sdělil během rozhovoru s listem Financial Times (přes VGC).

„Myslím, že cloud jako takový nabízí skvělý obchodní model, ale když přijde na hry, stále se objevují velké technické překážky,“ uvedl Jošida. Narážel tím především na latenci, tedy zpoždění reakce na hráčovo počínání, typicky stisk konkrétního tlačítka na ovladači, která se v některých případech řeší, i když se daný titul hraje lokálně. Kvůli tomu stále není možné hrát rychlé hry plynule a stoprocentně přes cloud, a to se Sony nelíbí. Přesto ale Jošida potvrdil, že i když se překážky či výzvy v prostoru cloudového hraní objevují, Sony se jim hodlá postavit. Je samozřejmě otázkou, jak přesně to CEO společnosti myslel – tedy zejména v jaké míře a jak rychle – vše ale začíná nasvědčovat tomu, že Sony má skutečně ony agresivní plány, o nichž hovořil Jim Ryan. Zda mohou být ve spojitosti s handheldem Q, který je momentálně podle oficiálních informací určen pouze pro hraní přes službu Remote Play, není zřejmé, nedivili bychom se ale, kdyby Sony opatrně kráčela k plnohodnotnému naplnění vize cloudového handheldu a s touto možností přeci jen počítala.

Jošida také zopakoval, že budou zákazníky o plánech na poli streamovaného hraní informovat v nadcházejících měsících, takže bychom snad už nemuseli čekat dlouho, abychom se dozvěděli víc. Zajímavé ale jsou i Jošidovy úvahy o využití cloudu v konkrétních denních hodinách a neochotě nabízet maximální dostupnost služby v době, kdy by se k ní připojoval jen zlomek hráčů v porovnání se špičkou. I z toho lze vyvodit, že Sony zřejmě uvažuje nad tím, že by přístup ke cloudovým serverům zpoplatnila, například jako je tomu u GeForce Now, jde ale samozřejmě jen o úvahu a nikoliv stanovený plán Sony. Jošida o časech, kdy se připojuje méně hráčů, mluví jako o temných hodinkách, které by bylo podle něj možné využít třeba na trénování umělé inteligence. To by mohlo z druhé strany vykrýt finanční náročnost a určité plýtvání infrastrukturou, čímž by naopak vznikl prostor nabízet servery bez dalších poplatků. Jošida navíc uvedl, že podobné problémy má nepochybně i Microsoft a Google a nejde tudíž o nic nového, na co by měla narážet je nSony.

„Pozorujeme, že mobilita v herních návycích je stále důležitějším trendem a cloud bude zásadní pro to, abychom my – nebo kdokoliv jiný – mohli tento trend využít,“ řekl Jošida a zopakoval Ryanova slova o agresivních plánech na urychlení veškerých cloudových iniciativ.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru