Sony: Cenu PlayStationu 5 jsme určili už začátkem roku

Sony: Cenu PlayStationu 5 jsme určili už začátkem roku

Konzolí bude víc než na launch PS4. Téměř všechny hry současné generace poběží na PS5

Zdroj: Sony
17. 9. 2020

Včerejší bouřlivou noc, plnou informací o PlayStationu 5, jeho ceně, datu uvedení a celé plejádě her, uzavírá rozhovor se šéfem herní divize Jimem Ryanem pro list The Washington Post. Témat k probírání je opravdu hodně, ať už se budeme bavit o razantním zvýšení ceny first party titulů, dostupnosti konzole v den jejího vydání nebo o stavu, ve kterém se nachází stále ještě aktuální PlayStation 4. Ryan sice neodpověděl na všechny nabízející se otázky, přesto ale z krátkého rozhovoru vychází najevo, že se Sony zřejmě dokázala vypořádat s nelehkou situací kolem pandemie koronaviru a dál se drží svých konzervativních postupů, zahrnujících důraz na vlastní exkluzivní tituly a jasné vymezení dostupných variant hardwaru.

Jim Ryan nejprve komentoval cenu obou verzí konzole a mezi řádky se vymezil vůči Microsoftu, který sice nabídne shodný počet variant, ale výkonnostně značně odlišných. „Chtěli jsme dát hráči jasný signál. Chtěli jsme jim dát jistotu […] a dokázat jim, že konzole, kterou si vyberou, bude mít svůj význam i za několik let,“ vymezuje postavení Sony šéf herní divize. „Chceme, aby si lidé byli jistí, že kupují skutečnou konzoli nové generace,“ dodal ještě. Vracíme se tím tedy k bezdiskové verzi PS5, která se bude prodávat za 10 790 Kč a verzi s optickou mechanikou, dostupnou za 13 490 Kč, které však vyjma zmíněného detailu nebude nic dalšího odlišovat. Co se týče ceny, Ryan doplnil, že o ní bylo údajně rozhodnuto už na začátku letošního roku a Sony prý měla zájem, uvést na trh konzoli s cenou odpovídající výši, na níž začínal PlayStation 4. To se podařilo, ale jak CEO herní divize přiznává, sami si vzhledem k aktuální situaci ve světě vůbec nebyli jistí, zda své předsevzetí naplní.

Ve skutečnosti by mělo být k dispozici více kusů PlayStationu 5, než kolik bylo na startu předchozí generace, kdy se celosvětově prodalo za první den přibližně milion kusů PS4.

„Po nějaký čas, zejména na začátku pandemie, nebyla celková vize vůbec jasná. S tím, jak se situace kolem zásob stávala nejistou, [ptali jsme se] bude tu vůbec nějaký trh? Budou moci lidé vyjít z domu? Budou vůbec nějaké obchody otevřené? Byl to rok, jako žádný jiný,“ říká Ryan. Přesto ale na dálku fanoušky ujišťuje, že se všechno nakonec podařilo vyřešit a slibuje, že konzolí bude na trhu dostatek. Ve skutečnosti by mělo být k dispozici více kusů PlayStationu 5, než kolik bylo na startu předchozí generace, kdy se celosvětově prodalo za první den přibližně milion kusů PS4 a do dvou týdnů od uvedení toto číslo vzrostlo „jen“ na 2,1 milionů kusů. Konkrétní však Ryan ve smyslu čísel nebyl a jediné, co nám v tuto chvíli zbývá, jsou neoficiální úvahy a projekce, které jsme rozebírali v tomto týdnu.

A když už jsme opakovaně zmínili PS4, sluší se rovněž dodat, že se stávající konzolí počítá Sony ještě pro nadcházející 3-4 roky, což se vzhledem k počtu prodaných kusů jeví jako nanejvýš samozřejmé. Jen pro připomenutí, PlayStation 2 s více než 150 miliony prodaných kusů žil přibližně 13 let a PS4 na tom není se 110 miliony prodanými kusy nikterak odlišně. „Komunita hráčů na PlayStationu 4 pro nás bude i nadále nesmírně důležitá. Mnoho z nich přejde na PS5, pokud naší práci odvedeme dobře, desítky milionů hráčů ale zůstane stále s PS4,“ říká Ryan. I z toho důvodu pak zřejmě Sony přehodnotila své předchozí plány, a jak už jste se mohli dočíst včera v noci, některé z novinek pro PlayStation 5 nakonec bude možné hrát i na konzoli předchozí generace, byť se s tím dříve nepočítalo. „Nikdo by tímto rozhodnutím neměl být zklamaný. Verze těchto her pro PS5 jsou vytvořeny od základu a plně využívají možností nové konzole. Jde o to, dát lidem možnost volby,“ komentuje Ryan včerejší zprávy, že Spider-Man: Miles Morales i Horizon: Forbidden West nakonec vyjdou i pro PS4 s nabídkou bezplatného upgradu na novou konzoli.

Zdroj: Sony

A jak už bylo naznačeno dříve, ani u toho Sony nekončí. Ačkoliv neslibuje kompletní zpětnou kompatibilitu nového zařízení s hrami ze všech předchozích generací, jako tomu je u Xboxu Series X a S, došlo na opětovné potvrzení, že minimálně hry z PS4 na chystané konzoli poběží. Podle Ryana to budou tisíce her, které už byly otestovány a jedná se prý o 99 procent celé stávající knihovny. Připomněl také, že Sony nabídne všem předplatitelům programu PlayStation Plus startovací balíček 18 PS4 her, které si budou moci hráči v rámci standardní výše předplatného zahrát na PS5. Jde o tituly jako God of War, Uncharted 4, Days Gone, Batman Arkham Knight, Resident Evil 7, Bloodborne a další.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru