Slavní MicroProse se vrací se třemi novými hrami

Slavní MicroProse se vrací se třemi novými hrami

Je tu další sebevědomý pokus vzkřísit legendární značku. S původní firmou ji ale pojí málo

Zdroj: MicroProse
5. 5. 2020

Loni v září jsme na Vortexu psali, že slavná společnost MicroProse se vrací na herní scénu. Už tehdy nás lákala na novou leteckou hru ze série WarBirds, ale od té doby panoval okolo této firmy víceméně klid. Mlčení společnost MicroProse přerušuje až nyní a láká nás hned na trojici nových titulů, které mají navázat na tradici válečných her, jimiž se firma v osmdesátých a devadesátých letech mimo jiné proslavila. Ovšem pozor, s původní legendou toho má aktuální podnik společného jen relativně málo. I když jedna důležitá osoba tu je.

Americký vydavatel a vývojářské studio bylo založené v roce 1982. U jeho zrodu stáli Sid Meier a Bill Stealey. Firmu postupně vlastnily společnosti Spectrum HoloByte, Hasbro Interactive nebo Infogrames. Jako podnik přestal MicroProse fungovat v roce 2003. Značka jako taková pak prošla dalšími rukama až nakonec skončila u dvojice David Lagettie a Bill Stealey, tedy jednoho z původních zakladatelů. Teď firma oznamuje hry Second Front, Sea Power a Task Force Admiral, které se jednoznačně snaží zahrát pamětníkům na nostalgickou strunu. Ale měli bychom mít na paměti, že s výjimkou Stealeyho byly všechny vazby na původní společnost přerušeny. Poslední dvě hry původní MicroProse vydali v roce 2002. Jednalo se o tituly Grand Prix 4 a Tactical Ops: Assault on Terror.

Na jakých kouscích tedy vlastně pracuje opakovaně resuscitovaný podnik, který si svou komplikovanou historií a vztahy nezadá s rivaly v podobě Interplay nebo Atari? Na PC a Steam míří v první řadě hra Sea Power: Naval Combat in the Missile Age od studia Triassic Games. Budeme v ní velet jednotkám NATO a Varšavské smlouvy v námořní konfliktu. Těšit se můžeme na zasazení do období studené války od 60. do 80. let a několik různých oblastí od severního Atlantiku po Perský záliv. Součástí hry budou fiktivní i historické scénáře, dynamická kampaň i reálná fyzika. Real-time strategii půjde pauzovat, nabídne editor scénářů i možnost vytvořit rychlé mise. Autoři kromě toho slibují přes 50 plavidel a více než 30 letadel v moderní grafice.

Second Front je pro změnu přístupná tahová strategie zasazená do období druhé světové války. Za hrou stojí studio Hexdraw a jeho autoři nás lákají na stylizovanou grafiku, kampaň, scénáře i editor. Titul má být snadný na osvojený, ale náročný na mistrovské zvládnutí. Posledním představeným titulem je pak strategie Task Force Admiral od studia Drydock Dreams Games. I ta nás vezme do druhé světové války, ale v realistickém podání. Budeme velet americkým letadlovým lodím během války v Pacifiku v roce 1942. Inu, což o to, náměty zní slibně, teď ještě aby ten výsledek stál za to.

Samotná firma tvrdí, že je oficiálně zpátky bude věrná duchu originálu. Její produkce prý promluví za ni. Slibuje vzít herní svět útokem svými originálními a kvalitními hrami.

Současní MicroProse se k legendárnímu odkazu na webu hrdě hlásí. Zaštiťují se vydanými hrami i dřívějšími oceněními. Se slavnou firmou je však zatím pojí spíše symbolické pouto. Zdá se, že má společnost ambice vydávat hry od menších týmů, které by zapadly do jejich historického portfolia. Alespoň v tomto směru jsou zatím manažeři věrní odkazu. Představené tituly jsou strategie kombinované se simulacemi, což je produkce, která MicroProse mimo jiné pomohla proslavit a definovat.

Samotná firma tvrdí, že je oficiálně zpátky bude věrná duchu originálu. Její produkce prý promluví za ni. Slibuje vzít herní svět útokem svými originálními a kvalitními hrami. Žádný z představených titulů ale zatím nemá stanovené datum vydání. Více podrobností o jednotlivých počinech najdete na webu MicroProse a pochopitelně také na Steamu. Je nicméně trochu zvláštní, že se momentálně MicroProse příliš nehlásí k titulu, u kterého to vše vlastně začalo, a sice hře WarBirds 2020. Oficiální web ji nezmiňuje, ačkoli na Twitteru o ní ještě zmínky najdeme. Loni tím přitom celý příběh o zmrtvýchvstání MicroProse začal.

Slavní MicroProse se vrací se třemi novými hrami

MicroProse v kostce

Společnost v roce 1982 založili Bill Stealey a Sid Meier. Fungovala 17 let do roku 2003 pod různými vlastníky. Poté se z ní stala v podstatě jen prázdná schránka - značka. Pokusy oživit ji se opakují minimálně od roku 2007. V letech největší hojnosti vydávala hry jako Civilization, X-COM, F-15 Strike Eagle, F-19 Stealth Fighter, Grand Prix, Master of Orion nebo Railroad Tycoon. A zapomínat bychom samozřejmě také neměli na Star Trek tituly - A Final Unity, Generations, Birth of the Federation a Klingon Honor Guard.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru