Seagate uvede 512GB a 2TB externí disk pro Xbox Series

Seagate uvede 512GB a 2TB externí disk pro Xbox Series

O rozšíření se spekulovalo už začátkem října. Největší disk stojí jako PS5 bez mechaniky

Zdroj: Microsoft
22. 10. 2021

Na začátku října se objevily spekulace, že společnost Seagate ve spolupráci s Microsoftem přinese další verze dosud jediného oficiálního externího úložiště pro konzoli Xbox Series. V tuto chvíli je v prodeji 1TB varianta, která se svou cenou pohybuje v českých obchodech na hranici 6000 korun. Jak jsme ale mohli správně vyvodit z dřívějších nepotvrzených informací magazínu Windows Central, hráči budou mít možnost sáhnout po levnější 512GB variantě, ale dle oficiální zprávy na webu Xbox Wire také po dražším 2TB disku. Podle Microsoftu se mají začít prodávat již brzy a v některých zahraničních obchodech už je možné menší z připravovaných disků předobjednat. Společně s tím je pochopitelně známá i jejich cena, která zejména v případě 2TB varianty není zrovna nízká. Jedním z ovlivňujících faktorů je, že se jedná o rychlé SSD, tím druhým pak skutečnost, že Seagate zatím nemá žádnou konkurenci, takže může nerušeně šroubovat ceny, kam se jí zlíbí.

Pokud byste ale chtěli rozšířit úložiště Xboxu Series X nebo S o rovné 2 TB, pak je už cena v porovnání s hodnotou konzole jako takové doslova kosmická.

Dost ale napínání – disk s kapacitou 512 GB je možné ve Spojených státech bez započítané daně pořídit za 140 dolarů, což je o 80 dolarů méně nežli v případě dostupné 1TB varianty. To v podstatě odpovídá v úvodu popisovanému úniku informací ze skladu nejmenovaného obchodu a jednoduchou matematikou dojdete k tomu, že při nákupu disku s 1 TB volného prostoru ušetříte cenu odpovídající 60 dolarům, než kdybyste – čistě teoreticky – kupovali dva 512 GB moduly. Pokud byste ale chtěli rozšířit úložiště Xboxu Series X nebo S o rovné 2 TB, pak je už cena v porovnání s hodnotou konzole jako takové doslova kosmická. Seagate chce za největší rozšiřující disk 400 dolarů, což například odpovídá ceně PlayStationu 5 bez optické mechaniky. Je to zároveň o sto dolarů více, než na kolik přijde Xbox Series S a o stejné množství peněz méně, nežli výkonnější Xbox Series X. Nacenění je ale pochopitelné vzhledem k cenám zbylých modelů a SSD obecně, stále v něm ale hraje roli aktuální monopol, který společnost Seagate díky partnerství s Microsoftem má.

Zda, případně kdy se situace změní, zatím nikdo bezpečně neví. Zástupci divize Xbox nevysílají žádné signály směrem ke konkrétním výrobcům SSD, i když je pravděpodobné, že v budoucnu k jejich oslovení dojde. Otázkou ale samozřejmě zůstává, nakolik levnější mohou disky ve výsledku být, počítáme-li s marží a pravděpodobně i poplatkem Microsoftu za udělení licence proprietární podobu karty/disky využívat.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru