GDC 2019 začíná. Na co se můžeme těšit

Samostatný VR headset Oculus Quest bude mít nástupce

Novinka bude lehčí, menší a pohodlnější. Koronavir ji ale patrně odsune až na příští rok

Zdroj: Oculus
6. 5. 2020

Nikoho pravděpodobně příliš nepřekvapí, že Facebook chystá novou verzi headsetu pro virtuální realitu Oculus Quest. Ten představuje levnější vstupenku do světa virtuální reality a jde o zařízení, které pro svůj běh nevyžaduje připojený výkonný počítač. Nevýhoda samozřejmě tkví v menším výkonu, ovšem jak vyplývá z dat Facebooku a ostatně i ze současné zprávy – Oculus Quest je úspěšným produktem a následovníka si zaslouží.

Neoficiální informace přináší magazín Bloomberg, který na základě vlastních a nijak blíže neupřesněných zdrojů vypichuje hned několik klíčových vlastností, jakými by se nová verze headsetu měla pyšnit. Novinka by mohla být zejména pohodlnější, a to i při delším užívání. To má být důsledkem mimo jiné údajně o 10-15 % menších rozměrů a váhy, která by ze zhruba 570 gramů mohla klesnout odhadem až ke 450 gramům. Bloomberg ale podotýká, že tyto údaje pochází z testovacích prototypů a nelze je tedy považovat za konečné. Rovněž platí, že celkové specifikace ještě nejsou finální a ke změně může dojít, zároveň tedy nevíme ani to, jaký hardware se bude skrývat pod pokličkou. Situaci navíc v současnosti komplikuje pandemie, takže nakonec ani pravděpodobně nemusí dojít k vydání produktu ve dříve plánovaném termínu.

Odklad produkce až na příští rok

Původně totiž bylo v plánu novinku představit na veletrhu Oculus Connect (který se nakonec bude konat jen digitálně) a začít ji prodávat o něco později, ještě před koncem tohoto roku. Nicméně problémy v produkci znamenají, že by mohlo dojít k odsunu na příští rok. Představení v rámci Oculus Connect by přitom odložené být nemuselo. The Verge v souvislosti s těmito zprávami nadále dodává, že vývojářský tým Oculusu sice může v klidu vyvíjet softwarovou část i nadále, nicméně laboratořím určeným pro vývoj hardwaru se uzavírka nevyhnula. Nakonec by to takto ale mohlo být pro Oculus lepší, neboť na konci roku očekáváme příchod nových konzolí a prodeje dalšího dražšího zařízení by to mohlo minimálně na startu poškodit.

Z dalších dosud nepotvrzených informací pak můžeme ještě vypíchnout plánovanou změnu textilních materiálů na klasické plasty a Oculus se rovněž snaží o dosažení vyšší obnovovací frekvence. Hodnota té je u současné generace stanovena na 60-72 Hz s tím, že i současný Oculus Quest by dokázal z technického hlediska více. Zařízení by ale muselo opětovně procházet u certifikačních autorit u úřadů. V případě novinky ale společnost testuje až 120 Hz s tím, že ve finále se maximální hodnota ustálí pravděpodobně na 90 Hz, čímž výrobce sníží energetickou náročnost.

Nové budou i ovladače

Další novinkou a tou, o níž více informuje například ještě web UploadVR je chystaná revize ovladačů. Ty by měly dorazit spolu s novým headsetem, nicméně zatím vše nasvědčuje tomu, že nové modely budou kompatibilní i se stávajícími zařízeními pro VR od Oculusu. Upravený design ovladačů má nadále přinášet více ergonomie a vyřešený by měl být i problém s odpadávajícím krytem na baterie. Informace vyšťourané za pomocí dataminingu ze softwaru pro stávající ovladače pak hovoří o tom, že revidované periferie by mohly rozpoznávat stisk prstů a nabízet by mohly i haptickou odezvu.

I zde ale platí, že na oficiální představení si ještě musíme počkat, nicméně tato střední třída v podání Oculusu úspěšná je a podobné kroky určitě smysl dávají. To platí o to více, že novinka bude i nadále podporovat propojení s PC skrze Oculus Link, což znamená využitelnost headsetu i pro náročnější hry a s výkonným PC v zádech.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru