Rusové zkouší VR headsety pro krávy. Mají být šťastnější

Rusové zkouší VR headsety pro krávy. Mají být šťastnější

Ve virtuální realitě sledují slunné pastviny, snižuje se prý jejich úzkost a zvyšuje dojivost

29. 11. 2019

Pokud nemáte v oblibě bizarní zprávy, možná byste se měli obrnit trpělivostí. Dědeček Miroslava Donutila prohlásil, že v Rusku je možné všechno. A měl pravdu. V Rusku je dokonce možné i to, že krávy nosí VR headsety, aby cítili menší úzkost. Jedna z tamních farem testuje, jak virtuální realita působí na dobytek a dojivost. Zatímco Šimon Plánička z komedie Slunce, seno, jahody nasazoval kravám ve snaze zvýšit produkci mléka “jen” sluchátka s hudbou, nedaleko Moskvy sledují na upraveném headsetu ve VR simulaci letní krajiny.

Naprosto chápu, co si asi teď o zprávě myslíte, a ani se vám nedivím. Letmý pohled do kalendáře. Ne, není apríla. Mou skepsi zlomila až skutečnost, že tenhle bizarní případ se už dostal i na stránky prestižních zpravodajských portálů jako BBC, CNN nebo The Verge. Původ zprávy lze vystopovat až na web ministerstva zemědělství Moskevské oblasti a odtud putovala do světa třeba přes tiskové agentury jako Interfax.

Ve virtuálním ráji pro krávy na pastvě stále svítí sluníčko a úzkost dobytka prý klesá. Ostatně, kdo by raději nebyl v přírodě na svobodě než uvázaný v kravíně?

Podle ministerstva zemědělství výzkum dokazuje spojitost mezi emocionálním rozpoložením krav a dojivostí. První výsledky jsou prý pozitivní. Množství a někdy i kvalita mléka vzroste, pokud se dobytek cítí příjemně. Efekt VR testů však mají vědci zkoumat v dlouhodobém horizontu. A pokud se novinka osvědčí, má se projekt nadále vylepšovat a rozšiřovat.

Na experimentu se podílí veterináři, kteří by měli zajistit, že zvířata nebudou pokusem trpět, což je asi to první, co napadne člověka při pohledu na zvíře s brýlemi na hlavě. Ti spolupracují s vývojáři, kteří uzpůsobili headsetu jinému tvaru hlavy a zohlednili i odlišné zorné pole. Ve virtuálním ráji pro krávy na pastvě stále svítí sluníčko a úzkost dobytka prý klesá. Ostatně, kdo by raději nebyl v přírodě na svobodě než uvázaný v kravíně?

Netrpí krávy kinetózou? Nebude je po čase nudit stále stejná krajina, nechtěli raději sledovat třeba Beat Saber nebo gameplay z Half-Life: Alyx?

Netradiční test probíhá na farmě RusMoloko v takzvané Moskevské oblasti v Ramenském rajónu. Ve světovém měřítku jde o výjimečný, ale ne úplně nahodilý případ. Podmínky v kravínech se podobně jako ve zmíněném filmu snaží za pomoci nejrůznějších prostředků a moderních strojů zemědělci vylepšit ve snaze dosáhnout vyšší efektivity.

Víte, jak se říká, že VR nakonec může zaznamenat větší úspěch v jiných oblastech, než jsou hry. Obvykle se tím myslí medicína, výzkum a vývoj nebo podobné věci. Možná z ní nakonec ale budou mít prospěch farmáři a mlékárny. A pak že v zemědělství chybí moderní technologie. Na druhé straně se nabízí řada potenciálně zajímavých otázek. Nebudou krávy na VR závislé? Netrpí kinetózou? Nebude je po čase nudit stále stejná krajina, nechtěli raději sledovat třeba Beat Saber nebo gameplay z Half-Life: Alyx?

Když se nad tímhle nápadem v honbě za vyšší produkcí člověk zamyslí, zdá se, že možná mají ti ochránci zvířat v lecčems pravdu. S lidstvem asi není vše úplně v pořádku.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru