Rumunský horor nás vezme do postkomunistické Evropy

Rumunský horor nás vezme do postkomunistické Evropy

Psychologická adventura Last Days of Lazarus připomíná český Someday You'll Return

Zdroj: Darkania Works
7. 8. 2020

Na PC, Xbox One a Switch míří nový horor Last Days of Lazarus, který nás vezme do východní Evropy po pádu železné opony. Hlavní hrdina Lazarus  se vrací do rodného domu, aby po smrti matky, přesněji řečeno její sebevraždě, strávil nějaký čas se svou sestrou Ludmilou. Jejich otec je opustil už dávno a určitě na něj během vyprávění přijde řada.

Tahle zdvořilostní návštěva se ale nebude vyvíjet podle představ protagonisty. Jak se země okolo něj rozpadá, totéž se začne dít i se samotnou realitou, zdá se. Série nevysvětlitelných událostí ho nakonec přiměje zjistit pravdu o znepokojivé rodinné minulosti.

Prostředí hry je inspirované východoevropským komunismem, mysticismem i rumunskou přírodou.

Last Days of Lazarus sází na first person adventurní pojetí a mísí v sobě postkomunistickou estetiku a gotické i nadpřirozené prvky. Titul nás láká na příběh o smrti, utrpení a politice. Má být znepokojivý a plný neočekávaných zvratů. Prostředí hry je inspirované východoevropským komunismem, mysticismem i rumunskou přírodou. 

Hlavním autorem titulu je George Remus, který je podepsaný také pod hrou Gray Dawn. Založil nové nezávislé studio Darkania Works, v němž zastává úlohu výtvarníka, scénáristy, programátora a mnoho dalších rolí. K ruce má jen pár kolegů na výpomoc. Zmíněný titul Gray Dawn má ostatně novinka výrazně připomínat. Její průměrné skóre na Metacriticu se pohybuje okolo 70 procent, ale nutno dodat, že velkou díru do světa neudělala. Můžete si ale vyzkoušet její bezplatné demo, pokud byste chtěli získat lepší představu, co od další hry čekat.

Mimochodem biblické jméno Lazar nebo Lazarus patří muži, kterého Ježíš nechal čtyři dny po smrti vstát z mrtvých. I on měl sestru. Můžete tak zkusit přemítat, zda jde jen o shodu náhoda, anebo jméno hlavního hrdiny předznamenává něco z toho, co nás čeká. Hra by měla vyjít začátkem příštího roku na PC a poté také na zmíněných konzolích. S PlayStationem se zatím bohužel nepočítá.

Nejen díky přírodě, ale právě i pro rodinná tajemství a skutečnosti, že hra vzniká v mikroskopickém týmu, mi při sledování traileru okamžitě naskočil český horor Someday You’ll Return od studia CBE Software. Uvidíme, zda je to jen zavádějící první dojem, anebo se skutečně dočkáme podobné psychologické sondy.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru