Rok 2020 byl pro PlayStation nejsilnější v historii

Rok 2020 byl pro PlayStation nejsilnější v historii

Příjmy herní divize překročily 25 miliard dolarů. Vyexpedováno už bylo 7,8 milionů kusů PS5

Zdroj: Sony
28. 4. 2021

Podobně jako Microsoft, také Sony zveřejňuje finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, které pro japonskou společnost současně i uzavírá fiskální období 2020. Šlo o nejúspěšnější rok v historii PlayStationu – lépe řečeno divize Game & Network – která celkově zaznamenala tržby ve výši 25,03 miliard dolarů a zisk 3,22 miliard. Důvodem je pochopitelně uvedení nové generace PlayStationu, bez ohledu na problémy spojené s nedostatkem konzolí a nemožností uspokojit poptávku.

Celkově tak Sony vyexpedovala 7,8 milionů kusů PS5, přičemž v uplynulém čtvrtletí leden-březen činilo číslo 3,3 milionů. I v tomto ohledu pak PS5 překonává o generaci starší konzoli, které se za první dvě čtvrtletí od svého uvedení vyexpedovalo – a v tomto případě můžeme bezpečně říct, že prodalo – o 200 000 kusů méně. Sluší se ovšem doplnit, že na rozdíl od PS4 startovala aktuální konzole PS5 ve více regionech, což se mohlo na rozdílu rovněž podepsat. Ve svých výsledcích také Sony potvrzuje, že při prodeji PlayStationu 5 přichází o část příjmů kvůli vlastnímu dotování ceny konzole, jejíž výrobní náklady převyšují prodejní cenu. Jde ale o běžnou praktiku, s níž se v plánování počítá a zpravidla dochází po několika letech k vyrovnání.

Stejně jako Microsoft, Sony rovněž neočekává výrazné zlepšení situace ve smyslu dostupnosti nových kusů konzole a otevřeně přiznává, že situace může panovat v průběhu celého finančního roku končícího 31. březnem 2022. Přesto by japonský gigant rád překonal prodeje PS4 ve druhém fiskálním roce, které činily 14,8 milionů kusů. Co se týče prodeje softwaru, v průběhu celého roku 2020 prodala Sony skrze svou platformu 339 milionů kusů her, z nichž 58,4 milionů pocházelo od first party vývojářů. Potvrzuje se rovněž trend příklonu k digitálním kopiím, které se v porovnání s fyzickými prodávaly na PS4 a PS5 v poměru 65 ku 35 procentům.

A několikerá zmínka PlayStationu 4 samozřejmě není zcela náhodná, uvážíme-li, že většina zákazníků novou konzoli nemá a obrací se tak k zařízení předchozí generace. V uplynulém čtvrtletí tak byl vyexpedován další milion kusů, čímž se PS4 dostává na hranici 116 milionů celkově a je, podobně jako Xbox One, stále relevantní konzolí. Pokud by vás zajímaly výsledky předplatného PlayStation Plus, podle Sony meziročně narostl počet uživatelů o 15 procent na stávajících 47,6 milionů, japonské společnosti nicméně stále chybí protiváha Game Passu, kam by bylo možné dokráčet s rozšířením služby PlayStation Now. Ta ovšem zůstává stále nedostupná v mnoha regionech a aktuálností nabídky nemůže Microsoftu konkurovat.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru