Riot Games vyplatí 10 milionů dolarů jako odškodné

Peníze si rozdělí 1000 bývalých zaměstnankyň, které byly na pracovišti diskriminovány

3. 12. 2019

O napjaté situaci ve společnosti Riot Games jsme vás v průběhu letošního roku informovali opakovaně. Dozvědět jste se tak mohli o diskriminaci, která na pracovišti panovala vůči ženám, a následně o několika žalobách ze strany bývalých i současných zaměstnankyň firmy, sérii stávek, jednání s vedením a snaze vyškrtnout z pracovních smluv část o tom, že se jakékoliv interní spory nebudou řešit soudně, ale prostřednictvím arbitráže uvnitř studia. Výsledkem byl soudní spor mezi Riot Games a dvojicí poškozených žen – Melanií McCracken a Jessicou Negron, který koncem listopadu dospěl svému konci a přináší jednoznačný verdikt – autoři League of Legends vyplatí 10 milionů dolarů coby odškodné přibližně tisícovce žen, které pracovaly v Riotu od listopadu roku 2014. Důležité je také dodat, že nejde o přímý rozsudek soudu, ale o vzájemnou dohodu obou stran, kterou ještě musí soud formálně potvrdit.

Dohoda podle LA Times také vyjmenovává jednotlivé závazky Riot Games ve smyslu zlepšení firemní kultury, včetně spuštění interního anonymního programu pro nahlašování sexuálního zneužívání a diskriminace.

O výsledku celého sporu informuje Los Angeles Times, jehož redaktoři se jako jedni z prvních dostali k finální dohodě a ve zprávě rozepisují další detaily. Například mechanismus rozdělení oné 10milionové pokuty na základě toho, jak dlouho konkrétní ženy v Riot Games pracovaly, případně zda měly s vývojáři uzavřenou plnohodnotnou pracovní smlouvu, nebo byly zaměstnány externě. Dohoda podle LA Times také vyjmenovává jednotlivé závazky Riot Games ve smyslu zlepšení firemní kultury, včetně spuštění interního anonymního programu pro nahlašování sexuálního zneužívání a diskriminace. Přísnější kontrolou má rovněž procházet stanovování platu, povyšování a přijímání nových zaměstnanců, aby se zvýšila férovost a transparentnost celého fungování Riot Games. Za tímto účelem by měly vzniknout speciální skupiny složené ze zaměstnanců, které mají na zkvalitnění výše uvedených postupů dohlížet.

„Jsme rádi, že nabídnutá dohoda funguje pro obě strany a řeší tento spor. Dohoda je také důležitým krokem kupředu, demonstrující náš závazek dostát férovým hodnotám a učinit z Riot Games [vhodné pracovní] prostředí pro ty nejlepší lidi v branži bez rozdílu,“ řekl mluvčí společnosti. Oficiální vyjádření protistrany v tuto chvíli není k dispozici, k výsledku sporu se nicméně vyjádřily některé bývalé zaměstnankyně Riotu na sociálních sítích a organizace Game Workers Unite, snažící se o založení odborů ve videoherní sféře. „Gratulujeme a vyjadřujeme solidaritu všem poškozeným, kterých se tento spor týká. Nemělo se vůbec stát, abyste si něčím takovým museli v Riot Games projít, tohle ale berte jako malou odplatu,“ píše se na twitterovém účtu GWU. Jde však jen o předzvěst následujících dní, kdy se vcelku pochopitelně začnou k incidentu a výsledku popisovaného sporu vyjadřovat další lidé, včetně odškodněných žen.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru