Resident Evil Village, Capcom, Resident Evil Village funguje lépe s crackem

Resident Evil Village funguje lépe s crackem

Na analýzu Digital Foundry už reagoval Capcom. Hra se prý na PC dočká adekvátního patche

Zdroj: Capcom
16. 7. 2021
Název: Resident Evil Village Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr: ,
Datum vydání:
7. 5. 2021
30. 10. 2023 (iOS)

V průběhu minulého víkendu se objevil crack na PC verzi hry Resident Evil Village, nejnovějšího dílu slavné hororové série od Capcomu. Hra díky ochraně Denuvo odolávala přes dva měsíce a pomohla tak vydavateli k rekordním několikamilionovým prodejům, čímž byl splněn jeden z prvotních účelů všech protipirátských opatření. Tedy ochránit hru v první prodejní vlně a zaručit, že v době vrcholící marketingové kampaně nebude existovat způsob, jak se ke hře dostat bezplatně. Pro skupiny crackerů tím ale souboj neskončil a čerstvě zveřejněný crack neplánovaně doručili i se zajímavým bonusem v podobě silných argumentů, podporujících všeobecnou kritiku Denuva. Hráči totiž velmi rychle zjistili, že bez ochrany běží Resident Evil Village svižněji, což následně potvrdili také odborníci z Digital Foundry a dali tak za pravdu všem, komu se příliš nelíbí doplácet na to, když si hru pořídí legální cestou.

Podrobná analýza Digital Foundry odhaluje už v prvních vteřinách obrovské dílčí rozdíly v konkrétních scénách ve verzích s ochranou i bez ní. Na identické sestavě s procesorem i9 10900K, grafickou kartou RTX 3080 a shodným nastavením grafického presetu se rozdíly ve frameratu liší klidně o desítky fps a na originální verzi bez cracku velmi často dochází k dlouhým zásekům. Ty se podle DF objevují například v momentě, kdy se na scéně objeví hejna hmyzu, a co je ještě horší, nastupují během přestřelek. Jak podotýká Richard Leadbetter, jde o závažný problém, když se jedná o fundamentální část hry a zcela nepřijatelnou záležitost, pokud ji ovlivňuje právě Denuvo. Co víc, redakce Digital Foundry na problémy upozorňovala Capcom ještě před vydáním, po více než dvou měsících ale stále nedošlo na žádnou opravu. „Pokud pirátská verze hry běží lépe než ta oficiální, tak to jednoduše není dobře odvedená práce,“ uzavírá Digital Foundry.

Tenhle hořký příběh by ale mohl mít alespoň částečně uspokojivý konec. Ne, Denuvo se ze hry zatím neporoučí, i když by si to značná část hráčů přála a nejen u Village, ale Capcom zareagoval na analýzu Digital Foundry a slíbil, že se na vyjmenované problémy zaměří. „Tým pracuje na opravě, která by měla řešit výkon hry na PC, k dispozici bude už brzy. Za krátko pro vás budeme mít další detaily,“ sdělil Capcom technické redakci Eurogameru. Bez ohledu na to už ale nikdo nesmaže další z mnoha důkazů, že Denuvo přímo ovlivňuje výkon her, na což hráči poukazovali v minulosti opakovaně. Z druhé strany jsou ale vývojáři v pasti proti pirátům, kteří by je chtěli připravit o výdělky a rozhodně nelze argumentovat tím, že velké společnosti tento problém nebolí. Jde od značné míry o princip a snahu zamezit nelegálnímu nakládání se softwarem a jednoduchá řešení či odpovědi bohužel neexistují.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru