The Legend of Zelda, Nintendo, Rekordní dražba Super Mario Bros. za miliony korun

Rekordní dražba Super Mario Bros. za miliony korun

Po 34 letech se objevila krabička, která nenese podle odborníků žádné znaky degradace

19. 2. 2019
Název: The Legend of Zelda Vývojář: Vydavatel: Žánr: Datum vydání: 21. 2. 1986
The Legend of Zelda

Především Češi vědí, že sbírat se dá úplně všechno a logicky tak stranou nemohou zůstat ani videohry. A bez ohledu na to, že každý z vás určitě slyšel o nějakém ujetém sběrateli, který byl ochoten utratit horentní sumu za něco, o čem byste jinak ani nevěděli, že má nějakou hodnotu, dají se díky sběratelství vydělat i utratit solidní peníze. Kolik přesně se odvíjí i od toho, zda je daný předmět netknutý nebo dokonce v originálním obalu, díky čemu letí raritnost do nebes. A přesně takové artefakty nedávno proběhly americkou aukční síní Heritage Auctions, která se nezaměřuje výhradně na hry, ale úlovky, o nichž dnes budeme mluvit, rozhodně stojí za pozornost. Jde o kopii prvního dílu série The Legend of Zelda pro konzoli NES a o Super Mario Bros. pro stejnou platformu. V obou případech se jedná o hry v původním obalu, jejichž pravost byla nezávisle ověřena; zachovalost druhé zmiňované hry je přitom rekordní.

I po letech jako nové

Aukční dům Heritage Auctions si zakládá na kvalitě nabízených artefaktů, což se samozřejmě týká i videoher, které se zde v posledních měsících začaly objevovat. Aby se ale do aukcí nedostávaly podvrhy, prochází hry a jejich balení přísnými kontrolami. Ty má na starosti denverská společnost Wata Games, která udělila balení The Legend of Zelda velmi vysokou znmku 9,4 B+ a Super Mario Bros. obdržel rating dokonce 9,4 A++. Dvě hodnoty klasifikace – tedy číslo a písmeno – hodnotí vlastní stav krabičky (například zatavení v celofánu, nejvyšší hodnota 10) a zachovalost ve smyslu míry degradace (nejvyšší hodnocení A++, které značí kvalitu „jako nové“).  Na balení plošinovky Super Mario Bros. je navíc pozoruhodné to, že nejvyšší možný rating získala i 34 let po svém vyrobení, čímž v kombinaci s finální cenou, za kterou byla vydražena, zaznamenala prodejní rekord.

Balení se totiž prodalo za 100 150 dolarů, což v přepočtu znamená více než 2,2 milionů korun a podle odborníků jde o první šestimístné číslo, za které kdy byla komerčně dostupná hra prodána. Dle Kennetha Throwera, vrchního odhadce společnosti Wata Games, se částka vyšplhala takto vysoko díky zachovalosti původního obalu a konkrétnímu původu. Ten je totiž relativně snadno dohledatelný, neboť se jedná o velmi vzácnou edici, prostřednictvím které si Nintendo mezi lety 1985 a 1986 testovalo marketing ve Spojených státech. Od pozdějších balení se liší tím, že hra ještě nebyla celá zabalená v celofánu, jen víčko krabičky bylo přelepeno černou samolepkou s logem Nintenda, a takto zabalená hra se objevila ve velmi omezeném množství jenom ve městech Los Angeles a New York. Thrower k tomu dodává, že tato kopie je jediná, která byla zdokumentována a dochována, což znamená, že pokud by kdokoli na půdě nalezl další, takto zabalenou kopii hry, může se z něj stát poměrně bohatý člověk, projeví-li zájem hru prodat. Na každý pád ale bude stav jejího balení porovnáván právě s tímto perfektně zachovalým kusem a cena se už takhle vysoko vyšplhat nemusí.

A pokud se ptáte, kdo byl ochoten za jedinou kopii hry dát takové peníze, vězte, že se jedná o společný projekt hned několika sběratelů. Začátkem února se na společném postupu dohodla a hru zakoupila trojice sběratelů. Jsou jimi Jim Halperin, jeden ze zakladatelů společnosti Heritage Auctions, Zac Gieg, vlastník obchodní sítě Just Press Play, a Rich Lecce, sběratel mincí a v poslední době také sběratel videoher.

Zelda v ceně ojetého vozu

Co se druhého případu týče, částka se nevyšplhala ani zdánlivě tak vysoko jako u Maria, i tak ovšem nelze říct, že by nový majitel prvního dílu The Legend of Zelda vyhodil peníze oknem. Aukce se postupně vyšplhala až na 3360 dolarů, což je v přepočtu necelých 76 tisíc korun, na tuto částku je ale nutné hledět spíše jako na investici. V obou případech totiž platí, že počet takto zachovalých kopií hry je s nejvyšší pravděpodobností konečný a dá se předpokládat, že se později objeví další sběratelé, kteří o balení projeví zájem. V narůstající míře se tak už momentálně děje – na stejném serveru se Excitebike pro NES prodal za 1140 dolarů (26 tisíc korun) a severoamerický Dragon Quest rovněž pro NES přinesl svému majiteli 660 dolarů (15 tisíc korun) – takže je jisté, že se o Zeldu i Maria v budoucnu přihlásí někdo další. Záležet samozřejmě bude na tom, jak budou noví majitelé o vzácné kousky pečovat, je vám ale určitě jasné, že se stářím cena přirozeně roste. Zde stojí za vypíchnutí fakt, že stejně jako v případě Maria je i věk první Zeldy vyšší než je průměrné stáří redakce Vortexu (o fous, nejsme žádní mladíci…), když na NES vyšla už v roce 1986. Tato konkrétní kopie se ale s největší pravděpodobností dostala na trh až o něco později, pravděpodobně po roce 1987. Usuzovat to lze ze tří šroubků na cartridgi, neboť původní balení Nintendo Entertainment System Game Pak mělo šroubků pět a po roce 1987 bylo nahrazeno tříšroubkovou verzí Rev-A.

The Legend of Zelda, Nintendo, Rekordní dražba Super Mario Bros. za miliony korun

Nejdražší herní artefakty

Podíváme-li se na další případy herních aukcí, tak i Super Mario Bros. pro NES je za necelé dva a půl milionů korun pouhou kapkou v moři. Jedním z největších úlovků je samotným Alexejem Pažitnovem podepsaná kopie Tetrisu pro Sega Mega Drive. Cena se v roce 2011 vyšplhala na rovný milion dolarů, což bylo dané nejenom podpisem, ale především faktem, že hra pro Segu Mega Drive nikdy oficiálně nevyšla a díky tomu existovalo pouze deset vývojářských exemplářů. Dalším pozoruhodným případem je jedna z největších ucelených sbírek videoher. Tu během deseti let nasbíral zaměstnanec herních řetězců Michael Thomasson a v roce 2014 jeho sbírka čítala na 11 tisíc titulů. V té době byla zaznamenaná v Guinessově knize rekordů a prodala se za tři čtvrtě milionu dolarů, což tehdy v přepočtu činilo zhruba 15 milionů korun.

Je každopádně zajímavé sledovat onu pomyslnou hranici mezi opravdu starým kouskem a sběratelskou relikvií, vzhledem k tomu, že letité cartridge notoricky známých her seženete třeba na eBayi za pár stovek. Nemluvě o tom, že už v těchto případech vůbec nejde o hry jako takové – jednak majitelé sběratelských kousků dané balení za svůj život ani neotevřou a jednak lze spoustu NESových titulů hrát zdarma coby bonus k předplatnému on-line služby Nintenda Switch. Holt, všechno je v životě relativní…

# fantasy # rpg # zelda

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru