Hitman 3, IO Interactive, Recenze Hitman 3

Hitman 3

Závěr nové trilogie přináší očekávanou porci obsahu, ale také několik nedostatků

Zdroj: IO Interactive
Název: Hitman 3 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Recenzovaná verze: PlayStation 5 Žánr: Datum vydání: 20. 1. 2021

Hitman 3 je první velkou hrou letošního roku, kterou jsme se rozhodli netradičně zhodnotit ve dvou. Uplynulý týden jsme proto věnovali pečlivému zkoumání všech dostupných lokací a novinek a přinášíme závěrečné hodnocení celé nové trilogie od vývojářů z IO Interactive. Agent 47 je všem fanouškům dobře znám a nutno přiznat – pokud jste hráli předchozí dva díly, budete i v Hitmanovi 3 jako doma. To s sebou pochopitelně přináší řadu pozitiv, na povrch už ale prosakuje i skutečnost, že dokola se opakující koncept už může působit mírně unaveně. Vývojáři se navíc z pochopitelných důvodů nemohli vyhnout recyklování již dříve využitých nápadů a některé mise – byť zasazené ve zcela novém prostředí – vám mohou přijít velmi povědomé.

Rozhodnete-li se dějovou linii přestat sledovat v půlce, žádné překážky vám hra klást nebude a nechá vás pohybovat se v sandboxové úrovni podle svého.

Tím nejzajívamějším, co Hitman 3 předkládá, jsou předem připravené příběhové linky, které můžete následovat a dát svému počínání hlubší smysl. Scénářům nicméně sekunduje obrovská míra volnosti a je vidět, že IO Interactive už přesně ví, co příznivci jejich her očekávají. Rozhodnete-li se proto dějovou linii přestat sledovat v půlce, žádné překážky vám hra klást nebude a nechá vás pohybovat se v sandboxové úrovni podle svého. Velmi výrazně je možné tento postup vyzkoušet hned v druhé úrovni, zasazené do viktoriánské vily v anglickém Dartmooru, kde na sebe může hlavní protagonista vzít roli soukromého detektiva, nebo pro změnu fotografa a cíl odstranit velmi kreativním způsobem.

Zážitek je ale i v ostatních úrovních velmi křehký, neboť je snadné ho zcela rozbít velmi akčním přístupem. Uvítali bychom, kdyby vývojáři ještě zvýšili obtížnost, protože s vytaženou zbraní a plným zásobníkem můžete zadání mise splnit v řádech minut. Nelichotivě tomu pomáhá i nepříliš bystrá umělá inteligence a poměrně velká dávka bugů a glitchů, které alespoň prozatím zážitek ovlivňují. Nepovedená je pak z našeho pohledu úplně poslední část hry, která má sloužit jako vyvrcholení, což částečně plní, jenže při tom popírá všechno, co máme na Hitmanovi rádi – bere hráči svobodu. Nedostatků, ale i velmi pozitivních věcí jako možnost přesunout si do hry veškerý obsah z předchozích dílů, případně si zahrát ve VR, tak vede k sice nadprůměrnému, ale možná trochu nižšími hodnocení, než se mohlo na první pohled zdát.

Hitman 3

  • Působivé grafické zpracování s mnoha pěknými detaily
  • Příběhové linky, poskytující vodítko i hlubší význam vašeho počínání
  • Volnost v plnění zadaných úkolů, míra převleků, kreativita a znovuhratelnost
  • Spojení obsahu novinky s předchozími díly
  • Příběh působí zmatečně a není doprovázen pěknými cutscénami
  • Opakování předchozích postupů i témat celých lokací
  • Spoustu formálních i technických chyb a glitchů
  • Nutnost přistoupit na pravidla hry, v opačném případě můžete hrou doslova proletět
  • Závěrečná mise, po které se máme na nějakou dobu s Hitmanem rozloučit, působí jako promarněný potenciál
Hitman 3 je vrcholem nové série a uspokojivě dotahuje celý koncept. Nemůžeme se však zbavit pocitu, že vývojáři hráli až příliš na jistotu a předkládají před hráče místa a postupy, které už velmi důvěrně znají. Hra tudíž působí jako rozsáhlý datadisk, který vyjma hackovací kamery a bohatých příběhových linek uvnitř lokací nepřináší nic nového. Zážitek je navíc zatížen nutností nenarážet příliš často do mantinelů skriptu a chování umělé inteligence, aby nedošlo k popření celé formule a hra byla stále zajímavá. Přesto jde o komplexní logický rébus, jehož vytvoření muselo dát vývojářům pořádně zabrat.
7 Verdikt

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru