Psychologický horor Luto vypadá jako klon P.T.

První teaser inspiraci rozhodně nezapře. Na konzolích si hru užijí jen majitelé PlayStationu

Zdroj: Broken Bird Games
1. 6. 2021
Název: Luto Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr:

Španělská pobočka PlayStationu uspořádala ve vlastní režii speciální stream, ve kterém chtěla pod hlavičkou #PSTalents upozornit na zajímavé nezávislé tituly od domácích vývojářů. Minimálně jeden z nich však dokázal velmi rychle zaujmout i celosvětové publikum, jen si nejsme v tuto chvíli úplně jistí, zda čistě svým přičiněním. Abyste rozuměli, malý tým Broken Bird Games, sídlící v Las Palmas na Kanárských ostrovech, totiž se svým psychologickým hororem Luto zamířil neomylně k nedokončené modle tohoto žánru – P.T.

Automaticky tak víte, že Luto bude first person záležitost, odehrávající se ve ztichlém domě, nepochybně skrývajícím hrůzy lačnící po tom, aby je hráči objevili. Z prvního videa byste si mohli odnést pocit, že se může jednat třeba o pokračování onoho hratelného teaseru Hidea Kodžimy, který měl lákat na možný návrat série Silent Hill a je svým způsobem zvláštně zarážející sledovat, že se koncept ještě zcela nevyčerpal. Nechybí ani praskavé nahrávky – zřejmě z psychiatrické léčebny – upozorňující například na to, že nejhorší věcí v pekle je beznadějnost, které musí ztrápená duše čelit do skonání věků.

Dále ve videu dojde i na transformaci prostředí – tedy alespoň, co se světel týče – a vlastně bychom se nedivili, kdyby se hráč stejně jako v P.T. pohyboval ve zdánlivě neměnné smyčce.

Teaser rovněž naznačuje, že dům bude hrát významnou roli v celém příběhu, vzhledem k poznámce hlavního hrdiny, či hrdinky, že se ve svém domě nikdy necítil(a) tak cizí. Dále ve videu dojde i na transformaci prostředí – tedy alespoň, co se světel týče – a vlastně bychom se nedivili, kdyby se hráč stejně jako v P.T. pohyboval ve zdánlivě neměnné smyčce. Možná bude alegorií na příběh, v němž bychom měli čelit ztrátě blízké osoby a následné depresi, která dokáže člověka doslova uzamknout v sobě samotném.

Nad rámec toho, že Luto – v překladu lítost či truchlení – poběží na Unreal Enginu 4, má předběžný rating 18 a vývojáři s ním vedle PS4 a PS5 počítají také na PC, toho zatím víc nevíme. Snad jen, že pozorným hráčům a lidem, pohybujícím se na scéně španělských vývojářů, nemohl uniknout teaser už v polovině letošního února, kdy byl projekt formálně odhalen. Zájmu se ale dočkal až v těchto dnech a vývojáři s velkou pokorou přijímají všechna slova chvály. Uvidíme ale, nakolik dokážou být originální a oprostí se od srovnávání s P.T., zatím totiž na něm stojí úplně všechno.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru