PS5 vyrazí podle Jima Ryana do boje s Game Passem

PS5 vyrazí podle Jima Ryana do boje s Game Passem

Máme PS Now a chystáme novinky, dnes se jich ale nedočkáte, říká prezident PlayStationu

Zdroj: Sony
20. 11. 2020

Ačkoliv jsme vás o nových generacích konzolí Xbox a PlayStation mohli informovat ve značném předstihu, teprve včera došlo na celosvětový launch druhého zmiňovaného zařízení a pro řadu hráčů ona nová generace netrvá ještě ani 24 hodin. Je proto pochopitelné, že jsou rozhovory se zástupci herních divizí Microsoftu i Sony stále velmi aktuální a ve větším shonu se momentálně nachází prezident PlayStationu Jim Ryan. Ve středu jsme vás s odkazem na interview pro The Telegraph informovali o možném uvedení nového God of War také na PS4, případně ceně first party titulů, nyní přichází na přetřes rozhovor pro ruský portál TASS, kde se vedle situace PlayStationu v Ruské federaci mluvilo také o konkurenčním soupeření s Microsoftem. A na tomto místě Jim Ryan připomněl, že existuje služba PlayStation Now, prostřednictvím které chce Sony vyrazit do boje proti Game Passu.

To, co PS Now momentálně brzdí, je její nedílné spojení s funkcemi pro streamované hraní, pro které je pochopitelně nutné disponovat silnou serverovou infrastrukturou. Ačkoliv Sony od loňského roku otevřeně spolupracuje s Microsoftem právě na sdíleném serverovém prostoru, které redmondská společnost využívá k provozování xCloudu, stále nejde o celosvětovou síť a podporované regiony přibývají pomalu. Jak ale Jim Ryan v rozhovoru pro TASS naznačil, situace kolem PS Now se může výhledově změnit a usuzujeme, že půjde právě o oddělení předplatného a nabídky her od streamování, stejně jako v případě Game Passu a xCloudu. „Chystáme novinky, dnes se jich ale nedočkáte. Máme PlayStation Now, což je naše předplatné, a to už je dostupné na mnoha trzích,“ řekl Ryan neurčitě. Jednoznačně tím ale dal najevo, že si je Sony vědoma síly i oblíbenosti Game Passu a bude se snažit vychýlené misky vah opět narovnat.

Jako velmi nepravděpodobné se nám ale zdá, že by měly být do knihovny PlayStation Now automaticky zahrnovány všechny first party tituly jako v případě Microsoftu

Služba PlayStation Now funguje od roku 2015, její začátek ale nebyl příliš pozitivní a hlavně přehledný. Ačkoliv mělo jít o herně-streamovací službu pro PS4, tituly z této konzole na ní dlouho nebyly k dispozici. Rovněž předplatné bylo poměrně vysoké a hráčům se nelíbilo ani omezení v podobě nutnosti platit za odehrané hodiny. Momentálně je ale možné v podporovaných regionech – kam Česko ani Slovensko zatím nespadá – získat za měsíční předplatné ve výši 10 dolarů přístup ke knihovně her, z níž je možné tituly pro PS2 a PS4 stahovat i přímo do konzole k lokálnímu hraní. Marně byste ale mezi nimi hledali novinky jako v případě Game Passu, aktuálně nejžhavějšími tituly jsou například Kingdom Come: Deliverance, Rage 2, Days Gone nebo z novějších MediEvil či Trine 4. V tomhle ohledu je tedy také co zlepšovat a bude nesmírně zajímavé zjistit, jaké konkrétní plány Sony má. Jako velmi nepravděpodobné se nám ale zdá, že by měly být do knihovny PlayStation Now automaticky zahrnovány všechny first party tituly jako v případě Microsoftu, a právě na tomto místě může PS Now stále za konkurenční službou ztrácet.

Jim Ryan v rozhovoru pro TASS mluvil také o konzolových válkách, což je podle jeho slov termín, který nemá rád a proto jej nepoužívá. Vyzdvihl, že konkurence je vítaným hybatelem pokroku a postupného zlepšování, ale dál o Microsoftu nemluvil. A to ani příliš konkrétně v případě, když zazněl dotaz na dostupnost her od Bethesdy na PlayStationu 5. „Jde o rozhodnutí, které je mimo naší kontrolu. Musíme jen čekat, co se stane,“ řekl Ryan s odkazem na nedávnou akvizici ZeniMaxu Microsoftem za 7,5 miliardy dolarů. Podobně jako při předchozích příležitostech pak pouze dodal, že kroky konkurence respektuje a připomněl, že Sony jde o pomalejší, ale setrvalejší růst vlastních studií a jejich možností.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru