Cyberpunk 2077, CD Projekt, První žaloba na CD Projekt kvůli Cyberpunku přichází z USA

První žaloba na CD Projekt kvůli Cyberpunku přichází z USA

Podal ji investor Andrew Trampe. Vývojáře viní z manipulací a trestného činu podvodu

Zdroj: CD Projekt RED
25. 12. 2020
Název: Cyberpunk 2077 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr: , Datum vydání: 10. 12. 2020

Už na začátku tohoto týdne se začaly objevovat náznaky, že se někteří investoři CD Projektu nehodlají smířit s problematickým uvedením hry Cyberpunk 2077. Neuspokojivý technický stav zejména na konzolích minulé generace a proti nim stojící protichůdná vyjádření vedení CD Projektu přiměly investora Mikołaje Orzechowského uvažovat nad hromadnou žalobou kvůli podezření ze spáchání trestného činu zkreslování údajů za účelem získání finančních výhod. Zda k podání žaloby v Polsku skutečně dojde, není v tuto chvíli zřejmé, jisté však je, že Orzechowski nebude první. Další investor CD Projektu – Američan Andrew Trampe – už totiž žalobu podal a vývojáře v ní viní ze spáchání podvodu.

Stejně jako Orzechowski také Andrew Trampe naráží na problematickou část mítinku s investory, který proběhl po vydání hry v reakci na technický stav, nespokojené hráče a žádosti o vrácení peněz.

V zastoupení právníků z The Rosen Law Firm shrnuje Trampe pozadí vývoje Cyberpunku 2077 a v jednotlivých odstavcích 18stránkové žaloby popisuje, co se dělo od 16. ledna do 17. prosince letošního roku. V bodech jsou zachycena vyjádření prezidenta CD Projektu Adama Kicińského, finančního ředitele Marcina Nielubowicze a viceprezidenta obchodního oddělení Michała Nowakowského ze zápisů schůzek s investory či tiskových prohlášení. Jak už jsme i my uváděli v uplynulých novinkových souhrnech a článcích, vedle několika odkladů zaznělo například hned na začátku roku, že Cyberpunk 2077 je hotový a hratelný. Na konci října pak Adam Kiciński uvedl, že i když prošly verze hry pro konzole předchozí generace certifikací a hra by byla 19. listopadu k vydání, tři týdny navíc umožní vývojářům opravit i zbývající problémy.

„Jsme si pochopitelně vědomí všech bugů. Tak velká hra prostě nemůže být zcela bezchybná. Jde o zřejmou věc, ale věříme, že množství [chyb] bude tak nízké, že si jich hráči ani nevšimnou,“ řekl pak Kiciński doslova, což se tváří v tvář skutečnému stavu investorovi nelíbí a v žalobě se o tento bod pochopitelně opírá. Stejně jako Orzechowski pak i Andrew Trampe naráží na problematickou část mítinku s investory, který proběhl po vydání hry v reakci na technický stav, nespokojené hráče a žádosti o vrácení peněz. Jde o moment, kdy vedení CD Projektu přiznalo, že podcenilo velikost i složitost všech problémů a ignorovalo signály, které jasně naznačovaly, že dokončení verzí hry pro Xbox One a PlayStation 4 vyžaduje ještě více času. V aktuální žalobě je nicméně zahrnuta i citace Nielubowicze, který během zmiňovaného mítinku prohlásil, že nestrávili s řešením problémů dostatek času, což může pro CD Projekt znamenat ve výsledku značný problém.

Žaloba dále popisuje strmý pád ceny akcií přibližně o 40 procent v porovnání se začátkem prosince, který byl podle Trampeho způsoben zavádějícím a podvodným vystupováním CD Projektu, resp. celou kauzou kolem hry po jejím vydání. Z toho důvodu požaduje náhradu ztrát i vzniklé finanční škody a žádá soud, aby prošetřil, zda vývojáři postupovali podle platných zákonů Spojených států. Zmiňovaná právní firma pak na svých stránkách zveřejnila formulář, prostřednictvím kterého se mohou k žalobě přidat další poškození investoři. Zástupci z CD Projektu se k žalobě nevyjádřili.

Nahlásit chybu v článku

61

Napsat komentář

Další články
Nahoru