Assassin’s Creed Mirage (Rift), Ubisoft, První dojmy z Assassin’s Creed Mirage potvrzují návrat ke kořenům

První dojmy z Mirage potvrzují návrat ke kořenům

Svět žije a říká si o prozkoumání, stealth je mocnější meče a rozsah působí tak akorát

Zdroj: Ubisoft
12. 9. 2023
Název: Assassin’s Creed Mirage (Rift) Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 5. 10. 2023 Platformy: , , , , , Žánr: ,
Datum vydání:
2024 (iOS)

Do vydání Assassin’s Creed Mirage zbývá už jen necelý měsíc, přičemž některá média už dostala tu možnost si kus hry okusit předem. Na základě toho přinesla své dojmy a většina autorů se v jedné věci shoduje a dává vývojářům z Ubisoftu za pravdu – skutečně jde o návrat ke kořenům. Kovaní fanoušci série rozhodnutí vývojářů po třech obřích RPG hrách v podobě Origins, Odyssey a Valhally vrátit se ke stylu, lineárnosti i velikosti starších her oceňovali, ale přesto panovaly obavy, zda nejde jen o marketingové řečičky. Z hratelné ukázky se nicméně díky prvním hráčům dozvídáme i řadu dalších zajímavých věcí, tak si je tedy shrňme.

První hráči mohli se hrou strávit pár hodin a měli k dispozici tři na sebe nenavazující mise. V první z nich byl Basim ještě pouličním zlodějem, jenž se potuloval Bagdádem bez nějakého většího cíle, druhá se již týkala jeho zasvěcení a výcviku a třetí jej vyslala do akce, která zahrnovala likvidaci cíle se vším všudy včetně zjišťování informací a pátrání. Skutečně se tak vracíme k počátkům série, kdy Altaïr a později i další asasíni mluvil s informátorem či plnil jisté protislužby, aby se něco dozvěděl, než bude moci udeřit. Podle všeho nicméně nejde o pouhé odškrtávání povinností jako tomu bylo v prvním díle, ale měly by dle prvních ohlasů nabídnout poměrně rozmanité úkoly vhodně zakomponované do celého příběhu, čímž se chlubil už v pokračování Ezio. Hra se pak podle Polygonu snaží zdůrazňovat, že Basim má být především skrytý všem zrakům a plížit se ve stínech, než být velkým bojovníkem, což ho zajímavě zavede i do zapadlých a temných koutů města a mezi jeho různé vrstvy obyvatelstva.

Návraty i novinky

IGN informuje, že byl přepracován systém odhalení, na základě čehož není tak snadné se mu vyhnout či ukrýt. Projít nepozorovaně kolem stráží není jen tak, při snaze se ztratit v davu reagují i obyvatelé a mohou na Basima upozornit, nepřátelé se navzájem dorozumívají a informují, přičemž s větším množstvím zabití lze očekávat i použití větší síly a dalších jednotek. Řešením může být samozřejmě únik po střechách nebo uplácení, které Basima mohou zbavit nežádoucí pozornosti. Dojmy IGN z pronásledování jsou pozitivní s tím, že jde většinou o zábavu. Magazín GameRant kromě toho oceňuje propracovanost umělé inteligence a její interakce, jež dělají zábavným i stealth, který je tím pádem i zajímavějším. Hraní v tomto stylu má hráče navíc i oceňovat při využívání nové asasínské schopnosti „řetězového zabíjení“, kdy může Basim postupně přidávat další cíle. Dobrý dojem z umělé inteligence zmiňuje například i Engadget, který doplnil, že se vrací i strhávání wanted plakátů.

Basim je především silný ve stínech a když může využít svých asasínských triků.

Když však stealth nestačí nebo v něm selžete, Basim ovšem obstojí i jako bojovník, když je to potřeba. Úrovně a poškození nepřátel bylo odstraněno a celkově se i boj podle většiny ohlasů vrací v sérii dozadu, většinou je to však myšleno v dobrém slova smyslu. IGN i další zmiňují, že se soubojový systém může tvářit jako příliš jednoduchý, ale v praxi může být i náročnější než v posledních dílech. Screenrant zmiňuje, že je potřeba přesného načasování při odrážení i uhýbání a celkově to dodává pocit, že Basim zkrátka není úplně stavěn na velké střety, ale je především silný ve stínech a když může využít svých asasínských triků. Každého fanouška série pak určitě potěší i používání staré dobré skryté čepele, jejíž používání má dokonce přinášet „pocit zadostiučinění“. Celkově je zmiňována působivá choreografie, na kterou se dobře dívá, ale i se v ní během boje s nepřáteli ideálně orientuje.

Žijící svět, ale tak akorát

Chváleno je i samotné prostředí, v tuto chvíli tedy Bagdád a Alamut. Pevnost údajně překypuje možnostmi z hlediska dialogů i výcviku, Bagdád pak skutečně žije a podle všeho si vývojáři opět vyhráli s nejrůznějšími detaily a malými příběhy a rozhovory, na něž budeme narážet. Město láká k prozkoumávání a svou velikostí je zároveň otevřené zapamatování, přičemž je i pohyb v něm či nad ním zábavou. Parkour působí ladně, i když při množství všech překážek v ulicích a nad nimi může docházet k neohrabaným okamžikům, kdy Basim na ovládání nezareaguje podle představ hráčů, což ostatně není nic, na co by nebyli hráči z let minulých již zvyklí. Fanoušky herních pak zvířátek nepochybně potěší i to, že Basim může hladit tamní kočky, ale i si je pochovat, jak informoval například Polygon. Engadget navíc zdůrazňuje a chválí, že mapa není přecpaná ikonami a že hra působí z hlediska obsahu „tak akorát napěchovaná“.

Jak zde už padlo, často jsou zmiňovány návraty ke starším mechanikám a menší velikosti, přičemž ani jedno nemá díky svému zpracování vést k dojmu „zastaralosti“ díky tomu, že zapadá do moderního pojetí her. Zatím se zdá, že v tomto případě je méně skutečně více, jak vidno z těchto reakcí a opětovném chválení toho, co jsme v sérii Assassin’s Creed už viděli, ovšem před dlouhými lety, než se hry proměnily a začaly bobtnat. Video Games Chronicle hru dokonce označilo jako remake prvního dílu z roku 2007, kterého jsme se nakonec nedočkali. Ale patrně dostaneme vhodnou náhradu.

Assassin’s Creed Mirage vychází již 5. října 2023 na PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series. Více informací o hře se můžete dočíst i v našich starších článcích.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru