První den se prodalo přibližně 1,4 mil. kusů nových Xboxů

První den se prodalo přibližně 1,4 mil. kusů nových Xboxů

S neoficiálními daty přichází důvěryhodný zdroj VGChartz. Většina se prodala v USA

Zdroj: Microsoft
16. 11. 2020

Od nástupu nové generace Xboxu, prostřednictvím modelů Series X a Series S, uběhl už necelý týden. Microsoft se navíc v minulém týdnu pochlubil, že zahájení prodeje bylo nejúspěšnější v historii této rodiny konzolí, druhým dechem ale zástupci redmondské firmy uvedli, že konkrétní čísla zveřejňovat nebudou. A to ani v případě, kdyby byla v porovnání s konkurencí povážlivě vyšší. Jinak řečeno, Microsoftu podle Phila Spencera nejde o čísla, právě čísla ale hráče a analytiky videoherního trhu nesmírně zajímají a snaží se jich dopátrat. Jako vodítko tak mohou sloužit informace portálu VGChartz, který se dlouhodobě věnuje prodejům herního softwaru i hardwaru a vzhledem k dlouhé historii jsou jeho odhady a statistiky obecně považovány za přesné a věrohodné. I z toho důvodu proto i my odkazujeme na čerstvou zprávu, která předchozí slova o úspěšném launchi nového Xboxu zasazuje do kontextu – první den se totiž mělo v součtu prodat mezi 1,2-1,4 miliony kusy zmiňovaných zařízení.

Je důležité podtrhnout, že se nejedná o oficiální statistiku, přesto VGChartz vychází z vlastních a pravděpodobně na prodejce napojených zdrojů a máme důvod domnívat se, že je jejich projekce správná. Celkové číslo navíc ještě rozdělují podle regionů a hlavně podle počtu prodaných kusů jednotlivých modelů, kde jdou čísla proti předchozím předpokladům analytiků. Obecně se mělo za to, že větší poptávka bude po levnějším Series S, této varianty nového Xboxu se ale mělo prodat pouze mezi 400-475 tisíci kusů, zatímco výkonnějšího Series X od 800 do 925 tisíc kusů. Nesmíme však zapomínat na podstatnou veličinu, tedy kolik kusů obou modelů bylo ze strany Microsoftu emitováno, což pochopitelně přímo ovlivňuje výsledný prodej a znesnadňuje odhad celkové poptávky.

VGChartz zároveň připomínají, že ve 12 zemích světa je rovněž dostupný program Xbox All-Access, prostřednictvím kterého je možné získat Xbox i s členstvím v programu Game Pass Ultimate za měsíční poplatek.

Co se týče regionů, majorita konzolí měla být prodána ve Spojených státech, což ale není s přihlédnutím na historii tak překvapivé. Pokud chcete konkrétní čísla, v USA se prodalo až 780 kusů, zatímco v Evropě polovina. Ostatní prodeje se pochopitelně týkají dalších regionů a přibližně 40 zemí, v nichž konzole Xbox Series X a S odstartovaly. VGChartz zároveň připomínají, že ve 12 zemích světa je rovněž dostupný program Xbox All-Access, prostřednictvím kterého je možné získat Xbox i s členstvím v programu Game Pass Ultimate za měsíční poplatek, takto expedované konzole ale neměly být do statistiky započítány. Jen pro srovnání pak doplňujeme, že v roce 2013, kdy startoval prodej Xboxu One, se mělo počítadlo prodaných kusů za první den zastavit přibližně na milionu, o čemž VGChartz před lety rovněž informovalo. Tehdy se ale dočkali hráči jen ve 13 zemích a ostatní museli čekat na nový rok 2014.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru