Proč není v novém Matrixu Laurence Fishburne jako Morpheus

Proč není v Matrixu 4 Laurence Fishburne jako Morpheus

S největší pravděpodobností proto, že zemřel už v roce 2005 ve hře The Matrix Online

Zdroj: Monolith Productions
14. 9. 2021

Drtivá většina z vás zřejmě už dávno viděla trailer na film The Matrix Resurrections, který má do kin přijít ještě letos. Pokud se mu tedy nevyhýbáte záměrně a pak byste nepochybně ignorovali i tento článek, který se pochopitelně spoilerům nemůže vyhnout. Fanouškům v upoutávce chybí herec Laurence Fishburne jako Morpheus. Jeho představitel už se ostatně před časem nechal slyšet, že se ve filmu neobjeví. I když podrobností se nám zatím nedostává, zdá se, že jeho absence je podle řady fanoušků daná hrou The Matrix Online. To je MMO od Monolith Productions, které navázalo na původní filmy a fungovalo v letech 2005 až 2009.

Když šel do kin poslední film, nic nenasvědčovalo tomu, že by se někdy měl dočkat dalšího pokračování na stříbrném plátně. Namísto toho měli fanoušci přesměrovat svou pozornost k onlinovce, na kterou se pohlíželo jako na součást oficiálního kánonu. Podobně jako na zbylé dvě hry – Enter the Matrix od Shiny z roku 2003 a The Matrix: Path of Neo od Shiny z roku 2005. Morpheus se v The Matrix Online snaží ve hře přimět stroje, aby vrátily tělo Nea. A když se mu to nedaří, začne odpalovat nálože, které mohou ohrozit integritu celé simulace a upozornit ostatní na to, co se okolo nich děje.

Při jedné takové akci se na něj pověsí zabiják, kterého stroje naprogramují, a Morphea k velkému překvapení hráčů zabije. Zdá se tak, třebaže se může tento oblíbený hrdina vrátit v jiné podobě a inkarnaci, že události MMO The Matrix Resurrections berou filmaři jako nedílnou součást celého světa. A to přestože fanoušci spekulovali, že samotnou smrt Morpheus možná jen fingoval, aby se ztratil strojům z očí. Pokud je něco takového vůbec možné.

I když v kánonu existují podle fanoušků různé věci, které si vzájemně odporují například na poli komiksu a krátkých filmů, bylo by svým způsobem opravdu super, pokud nový film letité MMO ctil a navázal na něj.

Paradoxní je celá situace v tom, že by tak drtivá většina fanoušků nebyla přímo svědky zcela zásadního momentu v celé sérii, a protože je samotná hra dávno vypnutá, museli by si tuto chvíli zkusit oživit jen díky nahraným videím. Pokud by ji nový snímek nějak vtipně nepřipomenul. Skutečnost, že tu existuje souvislost mezi filmy a hrou, naznačuje i bleskurychlý záběr na Nea v traileru na The Matrix Resurrections. Objevuje se přibližně ve dvanácté sekundě. Ten skutečně naznačuje, že stroje se nikdy nevzdaly Neova těla, což spustilo řetězec událostí, který vedl až ke smrti Morphea.

Zdroj: Warner Bros. Pictures

Jak si asi dokážete představit, smrt Morphea vyvolala mezi hráči a fanoušky ve své době velké pozdvižení. Došlo k ní velmi brzy po spuštění hry a navíc existovaly pochybnosti, zda dává v rámci pravidel světa vůbec smysl. To ostatně vedlo ke spekulacím, že ve skutečnosti tento mentor není mrtvý. Ale to by bylo na delší debatu. Vzhledem k tomu, o jak zásadní postavu jde, nicméně není pravděpodobné, že by si vývojáři na zabití Morphea troufli bez toho, aniž by k tomu dostali svolení. A i když v kánonu existují podle fanoušků různé věci, které si vzájemně odporují například na poli komiksu a krátkých filmů, bylo by svým způsobem opravdu super, pokud nový film letité MMO ctil a navázal na něj.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru