Přes 40 % zaměstnanců Paradoxu se cítí diskriminováno

Přes 40 % zaměstnanců Paradoxu se cítí diskriminováno

Vyplývá to z anonymního dotazníku švédských odborů. Má prý jít o dlouhodobý problém

Zdroj: Paradox Interactive
7. 9. 2021

Podobně jako v případě Activisionu či Ubisoftu, také švédské společnosti Paradox Interactive se dotýká problém s firemní kulturou a diskriminací na pracovišti. Vyplývá to z dotazníku dvou odborových svazů – Unionen a Sveriges Ingenjörer – které anonymně oslovily zaměstnance zmiňované společnosti na území Švédska a nyní přichází se závěry. Z celkového počtu přibližně 400 zaměstnanců se do průzkumu zapojilo 133 a z výsledků vyplývá, že téměř polovina zažila zneužívání či diskriminaci. „Člověk by si myslel, že průzkum něco ukáže, vzhledem k tomu, že herní průmysl není zrovna nejpřívětivějším místem pro práci. Rozsah mě ale překvapil,“ řekl anonymní zdroj magazínu Breakit, který má být v Paradoxu zaměstnán. Ze shrnutí výsledků rovněž vyplývá, že problémy se týkají především šikany a diskriminace na základě pohlaví – 69 % oslovených žen uvedlo, že se setkalo s hrubým zacházením, zatímco stejný přístup se měl týkat jen 33 procent mužů.

Odbory proto přichází s poměrně závažným obviněním, že je zneužívání v Paradoxu systémovým a hlavně velmi častým problémem, na což navazují vyjádření, že ve firmě panuje kultura mlčení. Podle magazínu Breakit tak téměř nikdo, kdo zažil obtěžování, nemá pocit, že by se problém později skutečně vyřešil a panuje prý názor, že pachatelé takových činů jsou na manažerské úrovni společností chráněni. Je proto logické, že odbory požadují od vedení Paradoxu důrazná opatření, s čímž obeznámily jak personální ředitelku Marinu Hedman, tak generální ředitelku Ebbu Ljungerud, která však v téměř shodný čas oznámila svou rezignaci. Roztáčí se proto kola spekulací, nakolik závěry odborových dotazníků souvisí s odchodem Ebby Ljudgerud, nové vedení se nicméně snaží všechny dezinformace potlačit a hlásá, že spojitost neexistuje.

Výsledky průzkumu mezi zaměstnanci jsou samozřejmě velmi znepokojivé. Vedení společnosti chce zajistit, aby přišla adekvátní reakce.

Oficiálně se Ljungerud rozhodla společnost opustit na základě vlastního rozhodnutí a z důvodu, že se širším vedením nesdílí shodné názory na budoucí strategii Paradoxu. To potvrdil i staronový CEO Fredrik Wester, který odmítl, že by průzkum mezi zaměstnanci sehrál roli při odchodu Ljungerud a naznačil, že by již brzy mohl promluvit o tom, v čem přesně se s odcházející ředitelkou neshodl. „Budeme se tím zabývat jindy. Ozvu se vám, až budu moci odpovědět, možná příští týden,“ řekl Wester redaktorům švédského magazínu a odkázal je na tiskového mluvčí, který přišel s oficiální reakci na zmiňovaný dotazník. „Výsledky průzkumu mezi zaměstnanci jsou samozřejmě velmi znepokojivé. Vedení společnosti chce zajistit, aby přišla adekvátní reakce, přijetí okamžitých přímých opatření je ale právně obtížné kvůli neformální povaze celého průzkumu,“ říká Paradox oficiálně a nastiňuje další postup.

Ten by měl zahrnovat audit ze strany nezávislé společnosti, která prověří interní postupy hlášení a řešení případů diskriminace, případně i obtěžování na pracovišti. „Necháme je také provést komplexní průzkum, který nám poskytne jasně definované a využitelné údaje, které můžeme použít k provedení nárazových změn,“ ozývá se z Paradoxu a zůstává otázkou, nakolik efektivní takový přístup bude. Jak už jsme naznačili v úvodu, právě ona údajná neaktivita vedení po podobných prohlášeních dráždí zaměstnance Activisionu i Ubisoftu, když tvrdí, že za líbivými slůvky a propracovanou prezentací firmy se skrývá jen apatie a neochota cokoliv měnit. O poměrech v Paradoxu pak promluvila také expertka na hry a reportérka Švédského rozhlasu, která podle svých slov slyšela o společnosti mnoho dobrého a uvedla, že zaměstnanci mají podepsanou kolektivní smlouvu a mnoho z nich je v odborech. „Možná ale existují větší problémy, které jsme si dosud neuvědomovali a záleží na tom, jak se rozhodne vedení situaci řešit,“ dodala Effie Karabuda pro Breakit.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru