Přeprodejci konzolí si už měli v USA přijít na 58 mil. dolarů

Přeprodejci konzolí si už měli v USA přijít na 58 mil. dolarů

Čísla přitom zahrnují jen zisk z prodeje na aukčních portálech, tvrdí analytik Michael Driscoll

Zdroj: Mike Fletcher, Twitter
2. 2. 2021

Ať už v souvislosti s nedostatkem grafických karet nebo konzolí, hráči i média neustále řeší problém s přeprodejci a tzv. scalpery, kterým se daří ve velkém skupovat nové dodávky zboží a následně je prodávat s mnohem vyšší cenou například na aukčních portálech. Jak velký je to problém se snaží dokázat analytik Michael Driscoll, který od prosince loňského roku sleduje situaci kolem prodeje konzolí PlayStation 5 i Xbox Series ve Spojených státech a skrze dostupné nástroje nabízí poměrně zajímavé odhady. Opírá se v nich o procházení aukčních portálů eBay a StockX pomocí vlastního skriptu a tvrdí, že tímto způsobem bylo v USA prodáno 10-15 procent všech konzolí PlayStation 5 a až 20 procent kusů Xboxu Series X | S.

Michael Driscoll ale poměrně jasně vymezuje, že si přeprodejci přišli na 43,2 milionů dolarů z prodeje konzole od Sony a necelých 15 milionů dolarů z prodeje nových Xboxů.

Driscoll ve svých článcích uvádí i konkrétní čísla prodaných konzolí, není je však možné v tuto chvíli porovnat s žádnými informacemi od Sony, ani Microsoftu, kteří výsledky oficiální cestou dosud nekomentovali. Analytik se nicméně domnívá, že prostřednictvím zmiňovaných aukčních portálů bylo prodáno už 157 000 konzolí PS5 a 133 000 zařízení Xbox Series X a S za více než 200 milionů dolarů. Cena konzolí ve sledovaných inzerátech je přirozeně proměnlivá, Driscoll ale poměrně jasně vymezuje, že si přeprodejci přišli na 43,2 milionů dolarů z prodeje konzole od Sony a necelých 15 milionů dolarů z prodeje nových Xboxů, což v součtu činí 58 milionů dolarů zisku jen ze dvou portálů a pouze ve Spojených státech.

Co je také podstatné, za zprostředkování aukcí a přímých prodejů měly díky poplatkům získat oba portály spolu s PayPalem už přes 25 milionů dolarů, což je současně i odpověď, proč proti těmto praktikám tyto weby nijak aktivně nevystupují. Na druhou stranu je ale složité vymezit, kdy se z takového prodeje, který můžeme vnímat jako neetický, stává prodej nelegitimní a bylo by tudíž na místě zasahovat do fungování služby a práv uživatelů. I to je ale součást celého problému, na kterou přeprodejci vsadili, a jak je popisováno výše, profitují z něj. Druhou, neméně podstatnou okolností, je holý fakt, že Microsoft i Sony nestíhají poptávku uspokojit a nic se na tom v dohledné době nezmění, spíše naopak.

Protože zatímco ještě před několika dny mluvila finanční ředitelka Microsoftu Amy Hood o tom, že nedostatek Xboxu Series bude trvat minimálně do dubna, její kolega z oddělení pro vztahy s investory Mike Spencer uvedl pro New York Times, že současný stav potrvá nejméně do června.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru