Překupníci získali nové PS5 z britského obchodu o den dřív

Překupníci získali nové PS5 z britského obchodu o den dřív

Pomocí generátoru adresy uzavřeli objednávky a konzole vyzvedli. Na poctivé se nedostalo

Zdroj: Sony
26. 1. 2021

Ačkoliv se současný stav nedá ani vzdáleně nazvat setrvalým přísunem nových kusů herních konzolí do obchodů s elektronikou, od první vlny prodeje se už ke konzolím Xbox Series X | S a PlayStation 5 někteří z dalších zájemců s předobjednávkami dostali. Neustále ale svádí bitvu proti překupníkům, kteří využívají jakýchkoliv možností k tomu, aby čerstvě naskladněné kusy ve velkém množství ihned zarezervovali pro sebe a mohli je později prodávat za mnohem vyšší cenu těm, na které se jednoduše nedostalo. Trochu netypický, ale přesto zarážející příklad, teď přichází z Velké Británie, kde měl tamější řetězec Argos začít dnes uvolňovat k prodeji omezené množství konzolí PlayStation 5 – ještě než se tak ale dvě hodiny po půlnoci stalo, některé kusy už byly pryč.

Jak je to možné, popisují s notnou dávko škodolibosti právě ti lidé, kteří ke konzoli přišli už v průběhu pondělí a na sociálních sítích se doslova vysmívají všem, kdo trpělivě čekají na další dodávky. Podle uživatele Twitteru s přezdívkou Reverse Robin Hood (ó, jak příznačné…) za tím stojí nástroje skupiny Express Notify, která zprostředkovává přeprodej i nekalé zajišťování hromadných objednávek očekávaného zboží. Na placeném Discordu nabídli zájemcům služby vlastního bota, který uměl úspěšně generovat adresy produktů ve zmiňovaném obchodě Argos a zpřístupnit tak dosud neveřejnou část databáze, kde už byly konzole připraveny ke spuštění prodeje. A nebyl to pochopitelně pouze reverzní Robin Hood, ale celá řada dalších, která se se svými úlovky chlubila na sociálních sítích a smála se, jak snadné je PlayStation 5 získat.

Podle magazínu Video Games Chronicle na chybu rychle zareagovali administrátoři obchodu a zamezili zneužívání vygenerovaných adres, resp. objednávek, neuvedli však, kdy se jim to s ohledem na omezené množství vlastně podařilo. Není tudíž známo, kolik konzolí bylo prodáno překupníkům, či lidem, kteří zneužili chybu a kolik skutečně skončilo v rukou poctivých majitelů. Ti alespoň dávají najevo svůj odpor a hlasitý nesouhlas na sociálních sítích, což je ale v danou chvíli to jediné, co mohou dělat. Incident v Argos totiž není ojedinělý a například minulý týden se twitterový účet Carnage Bot chlubil tím, že z dalšího obchodu – Game – získal přes 2000 kusů konzolí a autor neopomněl škodolibě dodat, že je to pokaždé snazší a snazší.

Nahlásit chybu v článku

12

Napsat komentář

Další články
Nahoru