Felvidek, Jozef Pavelka, Právě vyšlo slovenské fantasy RPG Felvidek

Právě vyšlo slovenské fantasy RPG Felvidek

Opilecký rytíř vyráží na silně výtvarně stylizovanou výpravu a porazit nepřátele království

Zdroj: Jozef Pavelka
29. 3. 2024
Název: Felvidek Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: Datum vydání: 29. 3. 2024

Na začátku minulého roku jsme se zde na Vortexu věnovali slovenskému fantasy (J)RPG Felvidek, přičemž jsme tehdy v rozhovoru vyzpovídali i jejího autora Jozefa Pavelku. Děj hry je zasazen do 15. století a fiktivní župy mezi Spiší a Šarišem a hrdinou je rytíř Pavel se silnou zálibou v alkoholu. Jozef Pavelka na hře pracoval několik let a alfa verze vznikla už před lety jako bakalářská práce na plzeňské Sutnarce (Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara), během magisterského studia ovšem ladil další detaily, aby s ní mohl být zcela spokojen. Ta chvíle právě nadešla, neboť právě dnes 29. března Felvidek vyšel na Steamu.

Zasazení hry předjímá už samotný název – Felvidék – znamenající Horní země, respektive Horní Uhry. „Zjistěte, jak nevídané události způsobené osmanským tažením na dalekém jihu mohou zasáhnout i náš malý kraj. Nepřátelé regenta Hunyadiho brojí a konspirují, zatímco chtějí oslabit jeho protiosmanské snahy. Je na rytíři Pavlovi, aby dal dohromady družinu a zastavil nepřátele království,“ nastiňuje příběh popisek hry. Střetneme se tak například s různými okultisty, kacíři, husity a pochopitelně samotnými Osmany, ale i dalšími různými nepřáteli a zlořády, zkrátka ne všichni jsou regentovi zrovna věrní. A rovněž se zde děje cosi nadpřirozeného… Téma hry vzešlo z autorova nadšení pro středověk a obliby her jako Stronghold, Gothic či Chivalry, větší vliv však na vývoj měla neherní média v podobě knih nebo filmů. Atmosféru nicméně silně ovlivnilo RPG Hylics z roku 2015 od Masona Lindrotha.

Už na první pohled každopádně zaujme zvolený výtvarný styl i barevná paleta. Celý svět je ručně malovaný a nešetří surrealistickým přístupem a laděním. Grafika je kombinací digitální malby a photobashingu (tedy techniky prolínání a spojování fotografií nebo 3D grafiky s následným dokreslováním) a poté byla převedena do pixel artu, jak nám loni prozradil autor. O hudbu ke hře se pak postarala plzeňská psychedelická skupina Marcel Gidote’s Holy Crab. Titul jako takový byl dáván dohromady v RPG Makeru (stejně jako Hylics). Cestování světem a rozpravy s jeho různorodým obyvatelstvem ovšem nejsou bez nástrah a nebezpečí. Souboje s nepřáteli jsou tahové a ve střetech pomůže i lepší vybavení a zásoby, přičemž nepůjde zvítězit příliš snadno bez sebemenší námahy a přemýšlení. Součástí hry nicméně není levelování, proto nehrozí grind.

Felvidek je k zakoupení na Steamu za 10 euro, k dispozici je slovenská a anglická lokalizace.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru