Podívejte se na zrušené sci-fi Stars of Blood od Valve

Podívejte se na zrušené sci-fi Stars of Blood od Valve

Naposledy o něm mluvil Gabe Newell v roce 2012. Teď je k dispozici celý archiv artworků

Zdroj: Valve Archive
1. 11. 2021

I když můžeme Valve na základě nejrůznějších svědectví považovat i na poměry videoherního studia za neortodoxní společnost, pořád v ní vznikají hry. A jak pravděpodobně tušíte, vývoj napříč celým odvětvím nelze umisťovat do příliš těsných škatulek, s přihlédnutím k tomu, o jak organický proces jde. Myšlenky přichází a odchází, prototypy podléhají nezměrným počtem iterací, až na konci vypadne produkt, který může, ale přirozeně také nemusí odpovídat původní vizi. V jiném případě vývojáři už během příprav dojdou k názoru, že předložené myšlenky a mechanismy nejsou dostatečně nosné a projekt uloží k ledu, nebo přímo zruší, a i to se děje – ovšem často bez přítomnosti veřejnosti – zcela běžně v jakémkoliv studiu. Nebudu vás ale unavovat něčím, co si umíte sami představit – pojďme zpět k Valve, které má z výše uvedených důvodů na svědomí spoustu rozpracovaných a zrušených projektů, o nichž se tu a tam dozvídáme prostřednictvím úniků. Ten aktuální se týká sci-fi hry Stars of Blood, na které se mělo ve Valve pracovat před více než deseti lety, ačkoliv hra nikdy nespatřila světlo světa.

Existenci Stars of Blood po několika tehdejších spekulacích potvrdil sám Gabe Newell na diskuzním portále 4chan, který v roce 2012 ještě neměl reputaci natolik nevěrohodného zdroje informací, aby se mu vývojáři vyhýbali. Neřekl nic konkrétního, jen vyvrátil, že by měl být projekt pojmenován Stars of Barathrum, jak se tehdy očekávalo: „Měli jsme ve vývoji projekt pojmenovaný Stars of Blood. Byla to vesmírná hra s piráty, která nikdy nespatřila světlo světa.“ Hráči ale pátrali po dalších detailech a odrazovým můstkem se jim staly artworky, které se už v únoru 2012 objevily ve videu na kanále pojmenovaném TheJavaServer. Fanoušci mohli zkoumání podrobit několik nákresů postav, obličejů i vesmírných lodí a spekulovat, co že to pod rukama autorů série Half-Life či Counter-Striku vlastně vzniká. Čekání na další materiály ale bylo nakonec mnohem delší, než si fanoušci před devíti lety zřejmě představovali, když se na fanoušky vedeném portále Valve Archive objevila nová várka.

Upozornil na ni insider s přezdívkou Obscure Game Aesthetics, který do svých příspěvků na Twitteru přidal něco málo z výše rozepsaného kontextu a hlavně odvedl hráče k celé složce zajímavých obrázků, z nichž si lze složit alespoň částečnou představu o tom, jak mohla hra vypadat. Podle data uvedeného ve zmiňovaném archivu byly archivy aktualizovány na konci letošního srpna, resp. v listopadu 2018, až dosud si jich ale pravděpodobně nikdo nevšiml a artworky rozšiřují dosud známý balík dat z výše uvedeného videa. Většinu nákresů a studií by měl mít na starosti grafik Peter König, který je sdílel v uplynulých letech ve svém portfoliu, další – zejména postavy a lodě – by měly pocházet z fotografií, které neznámý zdroj pořídil během návštěvy studia. Nutno přiznat, že hra mohla mít styl, který bychom dnes bezmyšlenkovitě přirovnali například k chystanému Starfieldu od Bethesdy, s nedostatkem informací o fungování hry či jejího bližšího žánrového zasazení by ale šlo na vzájemné připodobňování jen na základě vizuálního stylu.

Jediné, co o Stars of Blood víme, že mělo jít o akční adventuru, neznáme však nic z dalších tehdejších plánů například o herním světě, míře zastoupené akce, vyprávění příběhu, nutných volbách či rozhodnutí a dalších podstatných záležitostech, díky kterým by mohlo vzniknout alespoň nějaké očekávání. Přesto je pohled do archivu další cennou ukázkou, o jaké hry hráči přišli, zvlášť když se jednalo o projekt od vývojářů takového věhlasu. Na závěr vás pak nemůžeme ochudit o video, které se rovněž přetřásá v souvislosti s popisovanými artworky a které má podle zmiňovaného insidera být jedinou pohyblivou ukázkou rozpracované verze Stars of Blood. Nad tím ale někteří z fanoušků polemizují a tvrdí, že hra se nedostala dál než k vymýšlení konceptu a video od bývalého vývojáře Valve Graye Horsfielda tak patrně zachycuje jinou hru. Možná Alien Swarm, možná prototyp Half-Lifu – hlavně kvůli podobnosti lokace s reaktorem Citadely z bety Half-Life 2, ale bohužel ani na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru