Podívejte se na uniklá videa z GTA VI

Rockstar se potýká s rozsáhlou krádeží dat. Unikla videa i zdrojové kódy Grand Theft Auto VI

Zdroj: ilustrační/caveman
18. 9. 2022
Název hry: Grand Theft Auto VI Vydavatel: Žánr:

Grand Theft Auto VI postihl masivní únik dat a materiálů. Na internet se dostalo přes 90 různých krátkých videí a klipů z rozpracované verze zachycujících až desítky minut záběrů. Celkem jde asi o 3,5 GB dat, přičemž ten, kdo je na internet nahrál, tvrdí, že má i zdrojový kód hry.

Zřejmě poprvé se tyto neoficiální záznamy objevily na webu GTA Forums, kde je zveřejnil uživatel s přezdívkou tepotuberhacker. Videa prý získal z komunikačního nástroje Slack. I když jejich pravost nelze spolehlivě stoprocentně pochopitelně ověřit, drtivá většina relevantních insiderů se shoduje, že jde o autentické materiály.

Vice City i žena a muž coby hlavní hrdinové

Záběry také potvrzují dosavadní informace, že by hra měla být znovu situovaná do populárního Vice City. Podobně se to má s dvojicí hlavních hrdinů, kterými jsou skutečně, jak se podle aktuálního úniku zdá, muž a žena. Měli by se jmenovat Jason a Lucia. Už dřív se spekulovalo o tom, že má jít o pár jako Bonnie & Clyde.

Také novinář Jason Schreier z Bloombergu, který o hře v minulosti opakovaně referoval a přinesl různé neoficiální podrobnosti, podotkl, že považuje videa za pravá. Můžeme na nich vidět například systém dialogů, přestřelku s policií, striptýzový klub, metro, loupež a podobně. Hodně se vedle pravosti spekuluje také o jejich stáří. Jsou tu určité náznaky, že některé rané klipy mohou pocházet třeba už z roku 2019. Další zase poukazují na čerstvější data. To ovšem v tuto chvíli asi nikdo s jistotou nedokáže říct, stejně jako vyloučit, zda stále nejde o nějaký sofistikovaný podvod. Minimálně do chvíle, než se dozvíme víc, nebo promluví samotní vývojáři.

Mohl by tím vzniknout skandál srovnatelný snad jen se situací, kdy německý hacker získal ze serverů Valve nedokončenou verzi akce Half-Life 2.

Původce leaku o sobě tvrdí, že kromě zdrojového kódu GTA VI má i zdrojový kód GTA V. Jeho části už publikoval coby údajný důkaz a hrozí, že zveřejní vše. Pravost dat ale znovu není možné momentálně spolehlivě ověřit. V rukou má i testovací verzi, kterou by prý rovněž mohl pustit na internet.

Pro vývojáře z Rockstaru jde nepochybně o obrovskou ránu, pokud je vše pravda. Mohl by tím vzniknout skandál srovnatelný snad jen se situací, kdy německý hacker získal ze serverů Valve nedokončenou verzi akce Half-Life 2. Rockstar sice vývoj nového GTA oficiálně formálně potvrdil, ale ještě o něm vůbec nic neřekl, natožpak aby z něj něco ukázal. Tohle může být obrovská kauza a nebylo by s podivem, kdyby vydavatel po původci úniku tvrdě šel.

Na videa se můžete podívat níže, nebo třeba na tomto kanálu. Pravděpodobně ale budou rychle mizet a nahrazovat je různé alternativní zdroje, přestože vymýtit se je nejspíš už nikomu úplně nepodaří. Jak se jednou něco objeví na internetu… I když je to nepochybně pro autory bolestný moment, asi nemá smysl před materiály strkat hlavu do písku a jen vás odkazovat jinam ve snaze umýt si nad neoficiálními klipy ruce. I z toho důvodu průřez toho zásadního najdete v tomto článku.

Nahlásit chybu v článku

12

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru