FIFA 22, EA Sports, Podívejte se na první záběry z letošního ročníku série FIFA

Podívejte se na první záběry z letošního ročníku série FIFA

Ukazují nový pohybový systém HyperMotion, který je částečně poháněn umělou inteligencí

Zdroj: Electronic Arts
11. 7. 2021
Název: FIFA 22 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 1. 10. 2021

Vývojáři z Electronic Arts odtajnili koncem minulého týdne, že na přebalu nového ročníku série FIFA bude v den vydání 1. října francouzská hvězda Kylian Mbappé a lákali k odhalení prvního traileru, který se měl zaměřit na přepracovaný systém animace pohybu nazvaný HyperMotion. Jak řekli, tak se i v neděli v podvečer stalo, a vy se tak můžete podívat na první záběry z letošního ročníku, které bez dalšího kontextu působí podobně, jako tomu bylo v next-gen verzi předchozího dílu. Na oficiálním webu hry se nicméně objevil bližší popis nových vlastností, které opět naznačují mírný pokrok, točící se kolem zmiňovaného systému HyperMotion, částečně poháněného umělou inteligencí.

Jak je patrné v záběrech, které vývojáři z EA natočili se skutečnými fotbalisty, do přípravy animací zapojili soupravy Xsens snímající pohyb všech 22 hráčů na hřišti. Podle vývojářů probíhal sběr dat při hře ve vysokém tempu a výsledkem má být bezkonkurenční objem kvalitních údajů. Tady však vývojáři neskončili a zapojili do nového systému umělou inteligenci, která na základě pečlivě připraveného algoritmu trénovala na bezmála 9 milionech snímků. V reálném čase je pak schopná vytvářet pomocí funkce ML – Flow nejrůznější kombinace animace, případně úplně nové, aby bylo dosaženo organického pohybu všech hráčů v nejrůznějších situacích. Tolik k tomu, jak HyperMotion popisují lidé z Electronic Arts, bližší zhodnocení však nejsme schopní přinést vzhledem k tomu, že jsme ze hry – stejně jako vy – viděli jen kratičké úryvky.

V obraně je kladen větší důraz na taktickou semknutost a snahu držet rozestavení, což jsou ale ve vší upřímnosti řeči, které se opakují každý rok.

Dále vývojáři popisují změny v chování počítačem ovládaných hráčů, které se mělo zlepšit v obraně i útoku. EA tvrdí, že při útočení mohou jednotliví fotbalisté činit až šestkrát více rozhodnutí za sekundu, mají lepší povědomí o svém okolí a údajně si mají chytřeji nabíhat do otevírajících se prostorů, případně reagovat na odražené míče. V obraně je pak kladen větší důraz na taktickou semknutost a snahu držet rozestavení, což jsou ale ve vší upřímnosti řeči, které se opakují každý rok a také na tomto místě nechceme vynášet jakékoliv soudy, ať už v pozitivním, či kritickém duchu, dokud si sami nebudeme moci novou Fifu vyzkoušet. Týká se to pochopitelně i dalších představených prvků, jako jsou organičtější souboje hráčů v těsných soubojích, znovu vylepšená kontrola míče při driblinku i rychlém sprintu a plánované polidštění hráčů prostřednictvím dalších animací přímo nesouvisejících se zápasem – tedy nejrůznější gesta, promluvy mezi sebou, oslavy, nebo třeba způsoby nástupu na hřiště.

Zřejmě vás také nepřekvapí, že se vývojáři z EA rozhodli znovu sáhnout na chování brankářů – mají být chytřejší, prokazovat se různými styly a hlavně lépe spolupracovat s obránci. Dále bychom se měli dočkat vylepšené fyziky míče, zejména co se týče vlastností jako rychlost, odraz, vliv odporu vzduchu i terénu. A chybět nebude ani možnost impulzivně vyrazit do sprintu třeba po úspěšném souboji jeden na jednoho nebo se během útočení spoléhat na nové taktiky. Součástí nové FIFY pak bude vedle režimu kariéry či rychlých online zápasů také FUT, o jehož podobě se spekulovalo zejména v návaznosti na všechny záležitosti spojené s lootboxy. Zdá se však, že EA alespoň v tuto chvíli neplánuje žádné změny a už nyní zveřejňuje kartičky legendárních fotbalistů FUT Heroes, kterými bude možné vhodně doplnit vlastní tým. Jen namátkou můžete počítat s Mariem Gomezem, Timem Cahillem, Diegem Militem, Fernandem Morinetesem a dalšími. Zároveň platí, že pokud si hru předobjednáte do 11. srpna, obdržíte některého z Hrdinů FUT jako bonus.

Důležité je nicméně připomenout, že většina výše popsaných novinek se týká pouze next-gen verzí, určených pro PlayStation 5, resp. Xbox Series. Aktuální ročník série FIFA nicméně dorazí také na starší generaci konzolí i PC, leč o specifických vlastnostech zatím vývojáři mlčí. Víme ovšem, že next-gen upgrade bude zdarma dostupný jen pro majitele ultimátní edice, která se prodává za 2699 Kč na PlayStationu a 2599 Kč na Xboxu. Při koupi standardní edice tento nárok nevzniká, i tak ale budete muset za PS4/Xbox One verzi zaplatit 1849, resp. 1899 Kč a za next-gen verze pro PS5 a Xbox Series shodných 2099 Kč.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru