Podívejte se na první ukázku ze hry Earthworm Jim 4

Krátká upoutávka budí naděje i rozpaky. Fanoušci se bojí exkluzivity pro Intellivision Amico

Zdroj: Interplay
11. 8. 2020
Název hry: Earthworm Jim 4 Platformy: Žánr:

Earthworm Jim je legenda. Série akčních plošinovek, která odstartovala v roce 1994, patří k nezapomenutelným klasikám. Ale i takovým hrám jednou dojde dech a při comebacku jim hrozí vážný úraz. Loni oznámený pokus o nový díl série Commander Keen pro mobily by mohl vyprávět. Už v květnu téhož roku ale přišlo ještě jedno oznámení, které fanouškům vyrazilo dech. Šlo asi o ten nejnepravděpodobnější scénář, který by někdo dokázal vymyslet. Earthworm Jim totiž míří exkluzivně jen na retro konzoli Intellivision Amico. Nejde o náhodu, za oběma projekty stojí autor soundtrack prvních dvou dílů – hudebník a skladatel Tommy Tallarico.

Po sérii nepříliš přesvědčivých ukázek z ostatních omlazených klasik nám společnost Intellivision konečně nabídla první pohled na nový díl Earthworm Jima, ačkoli konzole samotná byla začátkem srpna odložena z října letošního roku na polovinu dubna. Autoři zdůrazňují, že u pokračování se sešli po více než čtvrtstoletí vývojáři prvních dvou her. Slibují přitom unikátní ovládání za pomoci netradičního gamepadu konzole Amico nebo jedinečný multiplayer. Stále také platí, že Earthworm Jim 4 vyjde jen na konzoli od společnosti Intellivision. Nemá jít ani o časovou exkluzivitu. I když si živě dokážu představit, že případný neúspěch zařízení by je mohl přimět změnit názor.

S jistotou víme, že nemá jít o reboot, ale nový díl v pravém slova smyslu s prvky pokračování, ale také prequelu.

Novinka se podle studia pyšní krásnou ručně kreslenou grafikou a tradiční animací. Stále jde o klasickou 2D plošinovku, stylizace se však trochu posunula. Jak doba pokročila, hardware už vývojáře nesvazuje nízkým rozlišením a dalšími technologickými omezeními. Nutno ale na tomto místě poznamenat, že zdaleka ne všichni jsou krátkým teaserem nadšení. Někomu se nelíbí spíš estetická stránka, jiným pamětníkům zase vadí, že upoutávka neukazuje žádnou skutečnou akci a nedemonstruje zmíněné ovládání. A někteří dokonce pochybují, že pochází pochází přímo z enginu. Pobíhání po pláži jednoduše neuspokojilo zdaleka všechny. Na druhé straně třeba chápu, proč vývojáři nevsadili na pixel art.

Na projektu se z původního týmu kromě Tallarica podílí Doug TenNapel, David Perry, Nick Bruty, Nicholas Jones, Tom Tanaka, Steve Crow, Edward Schofield a Mike Dietz. Není ale zřejmé, jak zásadní jejich zapojení je. Objevily se zprávy, že minimálně část z nich jen konzultovala nové nápady a nejsou aktivními vývojáři. S jistotou víme, že nemá jít o reboot, ale nový díl v pravém slova smyslu s prvky pokračování, ale také prequelu. Ostatně dnes už trochu pozapomenutá série v devadesátých letech platila za obrovský hit, který se dočkal i vlastního animovaného televizního seriálu. Čtvrtý díl série Earthworm Jim původně oznámila společnost Interplay už v roce 2008. Jak se ale později ukázalo, nikdy se na něm pořádně nezačalo pracovat. Loňské nové oznámení označil Tallarico za splněný sen.

Samotná konzole Intellivision Amico je poměrně zvláštní i na poměry retro systémů. Jedná se o zařízení na bází Androidu, které se bude prodávat přibližně za 250 dolarů. Navazuje na legendární konzoli Intellivision z roku 1979. Novinka má obsahovat šest předinstalovaných her a na launch spolu s ní dorazí asi 40 dalších. Jak už jsme psali dříve, všechny nové tituly mají být nějakým způsobem exkluzivní. Jejich cena bude začínat na 3 dolarech a nemá převýšit 10 dolarů. Amico bude obsahovat dva gamepady, ale celkem jich půjde ke konzoli připojit až osm. Budou mít vlastní dotykovou obrazovku o velikosti 3,5” v poměru stran 2:3, vibrace i pohybové senzory. Půjde je používat horizontálně i vertikálně a nabídnou také mikrofon a reproduktor. Gamepad půjde nahradit rovněž mobilem s příslušnou aplikací.

Retro systém pochopitelně disponuje podporu HDMI, Wi-Fi, Bluetooth i USB porty. Nedílnou součástí budou on-line služby, multiplayer, digitální obchod, žebříčky i trofeje. Staré klasiky se dočkají nové grafiky, ozvučení i hry pro více hráčů. Většina her má být 2D a 2,5D. 3D hry se na platformu dostanou jen v případě, že budou snadné na pochopení, naznačil výrobce. Cílem konzole je totiž přivést opět ke hraní celou rodinu jako v pionýrských dobách, kdy se ještě nehráči neobávali složitého ovládání a dalších bariér. Všechny tituly také musí mít nízký věkový rating a samozřejmostí má být velký důraz na lokální multiplayer. Kdybychom si teď ale měli vsadit, spíš podle nás uspěje Atari VCS než Amico.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru