Podívejte se na oficiální rozborku PlayStationu 5

Podívejte se na oficiální rozborku PlayStationu 5

Sony potvrzuje uživatelské snímání bočnic. Prach lze vysát ze dvou míst vysavačem

Zdroj: Sony
7. 10. 2020

Společnost Sony před krátkou chvílí zveřejnila oficiální video, ve kterém viceprezident oddělení mechanického designu Jasuhiro Ótori rozebírá PlayStation 5. V sedm minut dlouhé rozborce tak můžete poprvé nahlédnout do útrob očekávané konzole a sledovat detaily, s nimiž designéři Sony pro účely nové generace svojí konzole přišli. Jedním z nejzajímavějších bodů je potvrzení, že snímání bočnic je záležitost určená pro uživatele, nikoliv například pouze pro servisní účely. Bez povšimnutí ale nezůstává ani systém upnutí stojánků a také dva otvory, odkud bude možné standardním vysavačem dostat z konzole nahromaděný prach.

Technické video se v úvodu zabývá již známými rozměry konzole a jako první představuje Ótori zmíněný stojánek. Pokud bude konzole stát vertikálně, je stojánek ukotven šroubem. Po sejmutí je však možné šroub uschovat přímo ve stojánku a závit na konzoli zakrýt černou záslepkou. Při umístění do horizontální podoby se stojánek pomocí dvou plastových háčků přichytává k postranní části konzole a není nutné jej dále jakýmkoliv způsobem zabezpečovat. Co se týče odstraňování bočnic, stačí podle Ótoriho nadzvednout horní roh a plastový kryt posunutím sejmout, síla vynaložená pro odstranění boční části ale naznačuje, že k svévolnému „sklouznutí“ by dojít nemělo. Bočnice je pak možné odstranit na obou stranách konzole, čímž se odhaluje systém větrání a chlazení celého zařízení.

Co se týče odvodu tepla z APU, Sony nevyužívá standardní teplovodivé pasty, ale tekutý kov.

Přední žebrování nasává studený vzduch z okolí pomocí velkého ventilátoru v horní části konzole. Jde o 4,5 centimetru široký větrák s průměrem 120 mm, který je schopný nasávat vzduch z obou stran a dále ho tlačit skrze konzoli a směrem k zadním výdechům. Součástí celé konzole je ale pochopitelně i masivní heatsink, zabírající přibližně třetinu celé velikosti. Stejně jako PS3 a PS4 využívá měděné tepelné trubice, Ótori ale tvrdí, že jejich tvar a uspořádání funguje stejně efektivně jako chlazení na bázi odpařovací komory. Co se týče odvodu tepla z APU, Sony nevyužívá standardní teplovodivé pasty, ale tekutý kov, nad jehož vlastnostmi se odborníci dlouhé roky dohadují. Sony nicméně tvrdí, že provedla spoustu testů a dokud nebudeme moci sami fungování konzole otestovat, můžeme jen předat informaci dál.

Jak už ale bylo naznačeno v úvodu, tím uživatelsky nejzajímavějším jsou dva otvory pro vysátí prachu, ke kterým se dostanete právě sejmutím bočnic. Mělo by tedy stačit přiložit ústí hadice standardního vysavače bez nutnosti demontáže celého zařízení. Bez povšimnutí ale nezůstala informace ze samého závěru videa, kde si Sony nechává otevřená zadní vrátka a tvrdí, že vysátí nezaručí, že se hardware prachem nezanese a i tuhle vlastnost velmi rádi v listopadu vyzkoušíme. Poslední informace hodná zmínky se pak pojí s možností rozšířit úložiště, a to prostřednictvím standardního M.2 rozhraní PCIe 4.0. Disk ale musí mít certifikaci Sony.

Nahlásit chybu v článku

22

Napsat komentář

Další články
Nahoru