Podcenili jsme poptávku po PS5, přiznává Sony

Podcenili jsme poptávku po PS5, přiznává Sony

Jim Ryan slibuje, že se stav v druhé polovině roku zlepší. Výroba se podle jeho slov zrychluje

Zdroj: Riordan Zentler, Twitter
24. 2. 2021

Není sporu, že včerejší večer patřil Sony. Zástupci japonské společnosti nejdříve potvrdili, že už začali s vývojem druhé generace PlayStation VR a následně prezident herní divize Jim Ryan oznámil odklad Gran Turisma 7 na příští rok spolu se zájmem i nadále vydávat na PC dřívější exkluzivní tituly pro PlayStation. Rozhovorů ale dal Ryan více a v dalším z nich – jmenovitě pro list The Washington Post – se vyjádřil k nedostatku konzolí PS5 na trhu. Často zmiňovaný problém však nemá snadné řešení a slova Jima Ryana jako příliš velké uklidnění nepůsobí – zákazníci s předobjednávkami mohou na svoji konzoli čekat klidně až do konce letošního roku.

První muž PlayStationu naznačil, že výroba postupně nabírá na obrátkách a situace se prý bude každým měsícem lepšit.

„Poptávka byla větší, než jsme očekávali,“ otevřeně přiznává Ryan v rozhovoru. Vysvětluje, že v kombinaci se složitostí celého výrobního procesu nakonec měli k dispozici menší množství konzolí, než původně zamýšleli a zdá se, že nedostatek budou dohánět ještě nějakou dobu. Na druhou stranu ale první muž PlayStationu naznačil, že výroba postupně nabírá na obrátkách a situace se prý bude každým měsícem lepšit. Co se týče konkrétních čísel, Sony začátkem letošního února odhadovala, že v průběhu finančního období 2021 (duben ’21 – březen ’22) dokáže do obchodů odeslat necelých 15 milionů kusů, v dalším rozhovoru pro Financial Times už ale byl Ryan opatrnější a mluvil v nekonkrétní rovině o značném množství vyrobeném převážně ve druhé polovině roku.

Na dotaz, zda do příští vánoční sezóny budou vyřízeny všechny předobjednávky, nedokázal prezident PlayStationu odpovědět a spíše se vyhnul s poznámkou, že existuje jen velmi omezené množství kouzelných hůlek, s nimiž lze mávnout a problém vyřešit. Slíbil ale, že zákazníci každý měsíc ucítí zlepšení, což se skutečně začíná projevovat. Alespoň zahraniční obchody nárazově hlásí nové dodávky a i z vašich občasných komentářů je vidět, že se konzole postupně dostává k těm, kdo si ji předobjednali v minulém roce. Ryan rovněž doufá, že už brzy situace umožní otevřít obchody, aby už nemusely být konzole prodávány výhradně online, čímž by se mohl podle jeho úvahy alespoň částečně vyřešit střet s překupníky a tzv. scalpery, kteří konzole skupují ve velkém množství a následně je prodávají s mnohem vyšší cenou poctivcům, na které se standardní cestou nedostalo.

V neposlední řadě je pak nutné férově poukázat, že ne všechno je v moci Sony, případně Microsoftu. Vzhledem k tomu, že obě konzole nové generace spoléhají na APU od AMD, neoddiskutovatelná část výrobního řetězce leží na bedrech právě této společnosti. A vzhledem k tomu, že AMD už dříve hlásila, že zejména začátkem roku 2021 bude mít vlastní problémy s výrobou kvůli nedostatku součástek, točíme se v kruhu, ze kterého může všechny zainteresované vyvést až čas.

Nahlásit chybu v článku

22

Napsat komentář

Další články
Nahoru