Po PAX East ruší Sony svou účast také na GDC

Po PAX East ruší Sony svou účast také na GDC

Chybět bude rovněž Oculus a další firmy. Kvůli koronaviru neproběhne ani MWC v Barceloně

21. 2. 2020

Ani den neuběhl od oznámení, že se Sony nezúčastní letošního ročníku PAX East v Bostonu a máme tu další podobnou zprávu. Japonský gigant nehodlá riskovat ani nadále a ze stejných důvodů – tedy obav z koronaviru – nepřijede ani na březnové GDC v San Francisku. Ani tradiční akce, zaměřená převážně na vývojáře, tak nebude místem, kde by Sony využila příležitost prezentovat očekávané novinky stran PlayStationu 5, nových her nebo alespoň chystaných technologií. Tentokrát v tom však Sony není sama a další velkou společností, která bude na GDC chybět, je Facebook, resp. Oculus VR. I v tomto případě hraje roli koronavirus a ochrana zdraví zaměstnanců, které je na prvním místě.

Očekávám krátkodobý vliv na produkci konzolí, ale vzhledem k tomu, že jsme teprve v první polovině roku 2020 a konzole jsou sezónní záležitostí, dopad nemusí být příliš velký.

Obě informace byly zveřejněny krátce po sobě a v případě Facebooku došlo v blogovém příspěvku na oficiálních stránkách Oculus VR k upřesnění, že nikdo ze zaměstnanců firmy nebude ani na dřívějším PAX East. „GDC je v našem seznamu plánovaných akcí stálicí, nicméně zdraví našich zaměstnanců a komunity hráčů je na prvním místě,“ zní prohlášení Facebooku. Téměř doslovně tak kopíruje vyjádření Sony a pouze stvrzuje skutečnost, že letošní rok bude pandemií výrazně ovlivněn. Analytik Daniel Ahmad nicméně na svém Twitteru mírní vášně a upozorňuje, že za absencí Sony stojí v těchto dvou případech úplně jiné důvody nežli za vynecháním již druhého ročníku E3 po sobě a nelze je dávat do souvislostí.

Na druhou stranu ale připouští, že situace kolem koronaviru může začít negativně ovlivňovat segment videoher a konzolí, pokud se výrobní haly v Číně nerozběhnou v nejbližších dnech. Bez ohledu na to, že většina herních společností přesunula v loňském roce výrobu z Číny do okolních zemí, typicky například na Tchaj-wan či do Vietnamu, v Číně zůstavají dodavatelé jednotlivých komponent. Ahmad pak jmenovitě zmiňuje Nintendo, které může jako první pocítit nedostatek zásob, nových konzolí by se ale problémy zatím týkat nemusely. „Očekávám krátkodobý vliv na produkci konzolí, ale vzhledem k tomu, že jsme teprve v první polovině roku 2020 a konzole jsou sezónní záležitostí, dopad nemusí být příliš velký,“ uvádí Ahmad konkrétně. I on ale logicky nemůže dopředu odhadnout, jak dlouho budou panovat bezpečností opatření a kdy se podaří dostat situaci kolem koronaviru pod kontrolu.

Asi nejcitelnější byl odklad Taipei Game Show, pro kterou nejen Sony chystala velkou prezentaci.

Pokud bychom se měli ještě v krátkosti vrátit k akcím, které jsou z výše uvedených důvodů rušeny, tou největší z nich je Mobile World Congress v Barceolně. Jeden z největších veletrhů mobilních telefonů a zařízení obecně byl pro letošní rok zrušen bez náhrady, a to kvůli příliš velkému odlivu společností, které nechtěly riskovat podobně jako Sony a Oculus VR. Akce měla proběhnout už začátkem příštího roku, ale organizátoři před několika dny oznámili, že dveře výstaviště otevřou až v příštím roce. Seznam zrušených akcí nicméně zahrnuje i tokijské promo na remake Final Fantasy VII, zápasy v Overwatch League, turnaje v League of Legends či Counter-Striku a řada dalších conů a veletrhů, které se měly na jaře uskutečnit a jsou buďto definitivně zrušeny, nebo odsunuty na neurčito. Asi nejcitelnější byl odklad Taipei Game Show, pro kterou nejen Sony chystala velkou prezentaci; událost se nicméně odehraje nejdříve v létě.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru